10 rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 samolot rządowy, udający się na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem.

 

Jeszcze nigdy w historii naszej ojczyzny nie zginęła jednocześnie tak wielka liczba osób z najwyższych władz kraju.

 

Nie było w nowożytnej historii wojen takiego zdarzenia, by w jednym momencie śmierć ponieśli głowa państwa i najwyżsi dowódcy sił zbrojnych oraz tylu posłów i senatorów.

 

Tego dnia z Ziemi Ciechanowskiej w katastrofie zginęła wieloletnia Radna Powiatu Ciechanów i Senator Janina Fetlińska. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Ciechanowie.

 

Dzisiaj z powodu pandemii Koronowirsa (COVID-19) wszystkie publiczne uroczystości w naszym kraju zostały wstrzymane i będą miały charakter skromny i symboliczny, jedynie każdy indywidualnie wspomina tamte tragiczne wydarzenia.

 

Pamiętajmy o poległych naszych rodakach, którzy z miłości do naszej Ojczyzny, pamięci i szacunku do historii lecieli do Katynia – wówczas reprezentując także i nas, by oddać hołd pomordowany tam Polakom, którzy walczyli o naszą Niepodległość.

Pomnik Senator – Janina Fetlińska

Pomnik – Krzyż Katyński – zdjęcie z dnia 10.04.2020

Pomnik został zaprojektowany przez plastyka, artystę z Ciechanowa – Zygmunta Szczepankowskiego. Biały krzyż z przecinającą rysą przez środek i metalowym orłem umieszczonym po środku a na lewym ramieniu jest wyryty napis: “KATYŃ”.

 

Pod spodem na kamieniu są wyryte imiona i nazwiska mieszkańców Ziemi Ciechanowskiej (zdjęcia poniżej) którzy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie, Twer, Kijowie, Mińsku w 1940 roku. Ludobójstwo często jest określane jest jako: Zbrodnia Katyńska, której dokonali żołnierze NKWD – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

 

Poniżej publikujemy link do zdjęć z uroczystości które miały miejsce rok temu – 13.04.2019

https://ciech24.pl/oddano-hold-ofiarom-zbrodni-katynskiej-13-04-2019/

 

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article