Dzbonie 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej

W sobotę 4 września 2021 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Dzbonie, Gmina Opinogóra Górna obchodziła swoją 100 rocznicę istnienia. Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Święta polowa przed budynkiem Klubu Senior+ Dzbonie.

Mszę Świętą odprawił proboszcz Parafii Św. Zygmunta w Opinogórze Górnej – ks. kan. mgr Jarosław Arbat. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Trzech Pokoleń z Gminy Opinogóra Górna. Po liturgii zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla zasłużonych strażaków.

Rys historyczny Ochotniczej Straży Pożarnej – Dzbonie.

Powstanie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Dzbonie, Gmina Opinogóra Górna datuje się na 1920 r. Została ona założona z inicjatywy dh. Stanisława Gołaszewskiego i Wacława Plewko – miejscowych nauczycieli. O powstaniu straży zadecydowała gęsta i zwarta zabudowa, budynki drewniane kryte strzechą a co się z tym wiążę ogromne zagrożenie pożarowe. 

Początki działalności jednostki były bardzo trudne. Brakowało sprzętu i zaplecza do działalności. W roku 1922 zakupiono ze składek miejscowej społeczności podstawowy sprzęt strażacki (sikawkę ręczną i węże). Do pożarów jeżdżono zaprzęgiem konnym, gdzie mieszkańcy byli zobowiązani do użyczenia strażakom koni do zaprzęgu, pełniąc miesięczne dyżury.

Sprzęt strażacki trzymano na prywatnej posesji, ale już powstała inicjatywa budowy strażnicy, aby strażacy mieli swoje lokum. Zaczęto zbierać na ten cel przy każdej sposobności oraz się opodatkowywać. Niestety zapał strażaków ostudził wybuch II Wojny Światowej podczas której jednostka zawieśiła swoją działalność i budowa strażnicy odeszła na dalszy plan.

Zdjęcia z uroczystości

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: Rys historyczny archiwum Ochotniczej Straży Pożarnej Dzbonie.

Previous ArticleNext Article