100 lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku, Gmina Regimin

W sobotę 29 czerwca 2024 r. druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku świętowali jubileusz 100-lecia istnienia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz państwowych i parlamentarnych, między innymi: Urzędu Gminy w Regiminie, Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a także radni powiatu ciechanowskiego, radni gminy Regimin, przedsiębiorcy i mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Św. Bartłomieja w Zeńboku, którą odprawił ksiądz Piotr Marzec. W trakcie kazania ksiądz przekazał przesłanie łączące uroczystość strażacką i uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Na początek przywołał świadectwo św. Pawła: „Oświadczam wam bracia, że głoszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim. Nie otrzymałem jej bowiem, ani nie nauczyłem od jakiegoś człowieka, ale objawił mi ją Jezus Chrystus.” Następnie zwrócił się do strażaków: „Waszym drodzy druhowie zawołaniem jest: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Kolejność nie jest przypadkowa, ona zachowuje porządek przykazania miłości. We wszystkim najpierw musi być Bóg. Będziesz miłował Pana Boga swego. Bogu na chwałę…

Jak ten porządek jest zachowany, to wszystko jest zachowane, dlatego takie jest strażackie zawołanie. I proszę byście nigdy o tym nie zapominali.”

Następnie podziękował druhom OSP Zeńbok za wsparcie przy różnego rodzaju uroczystościach. Przypomniał również jak ważne jest uczestnictwo w niedzielnych mszach św. W dalszej części homilii przytoczył słowa św. Piotra skierowane do potrzebującego: „Nie mam srebra ani złota, ale co mam to ci daję. W imię Jezusa Chrystusa Nazareńczyka, chodź.”

Po czym kolejny raz zwrócił się do strażaków: „W drugiej części zawołania strażackiego są słowa: Ludziom na pożytek. Mało to razy wyjeżdżaliście by właśnie pomagać ludziom, spieszyć im na ratunek? Różne to były sytuacje, ale zawsze ludziom na pożytek.” Ostatnią część kazania rozpoczął od pytania Jezusa, które trzykrotnie zadał św. Piotrowi: „Szymonie synu Jana czy miłujesz mnie więcej, aniżeli ci?”. Następnie zachęcił wiernych, żeby również odpowiedzieli sobie na to pytanie.

Po modlitwie wiernych, w trakcie której zgromadzeni wierni modlili się między innymi za wszystkich strażaków, a szczególnie druhów OSP Zeńbok, przyniesiono do ołtarza dary: kwiaty, świecę, wodę, wino i hostię oraz ornat z wizerunkiem św. Floriana.

Po zakończeniu mszy św. odbył się uroczysty przemarsz na boisko sportowe w Zeńboku, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości. Rozpoczęła się ona złożeniem meldunku Prezesowi Oddziału Powiatowego ZOSP RP druhowi Adamowi Piotrowi Budkowi. Następnie podniesiono flagę państwową wraz z odegraniem hymnu państwowego.

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin

Przybyłych gości powitała Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska. Zwróciła uwagę, jak ważną decyzją dla lokalnej społeczności było powołanie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dziękowała druhom OSP Zeńbok za ofiarną służbę oraz zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka.

„Jesteśmy winni strażakom wdzięczność i ta myśl przyświeca nam w naszej samorządowej pracy. Dlatego bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować zakup nowego, lekkiego samochodu. Kondycja naszych straży pożarnych odzwierciedla bowiem kondycję i rozwój naszej Gminy Regimin. Pamiętamy czasy, kiedy to strażacy nie mieli podstawowego wyposażenia osobistego, a buty, hełmy, czy ubrania specjalne były dla nich nieosiągalne. Nie wspominając o wyposażeniu strażnic i nowych samochodach.

Dziś nasze gminne straże mają nowoczesne strażnice, profesjonalny sprzęt gaśniczy i wyposażenie, a druhowie reprezentują wysoki poziom wyszkolenia strażackiego i potrafią posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Dzisiejsza kondycja Ochotniczych Straży Pożarnych jest zatem przykładem jak wiele można zdziałać razem, gdy panuje zgoda i wspólne zrozumienie.

Dziś zadania strażaków to znacznie więcej niż wyjazdy do pożarów. Strażacy ochotnicy uczestniczą w akcjach ratunkowych zawsze tam, gdzie zagrożone jest życie, zdrowie i mienie ludzi. Niosą pomoc społeczeństwu, w którym żyją zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba. Uczestniczą również w życiu kulturalnym, społecznym i religijnym gminy. Swoją obecnością uświetniają szereg uroczystości i wydarzeń.

Przy okazji tak godnego jubileuszu, należy cieszyć się z tego, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku istnieje i działa na rzecz wsi, gminy, regionu i społeczeństwa lokalnego. I co najważniejsze, pozostawia ważne przesłanie dla teraźniejszych działaczy i druhów, aby kontynuowali oni jak potrafią najlepiej służbę społeczną i angażowali się w działania lokalne, by życie pisało dalszą historię.” – mówiła Mariola Kołakowska, a następnie złożyła wyrazy szacunku, uznania i podziękowania oraz życzyła satysfakcji z pełnionej misji społecznej, zawsze udanych akcji i bezpiecznych powrotów do domów.

W dalszej części wydarzenia przekazano podziękowania za wsparcie jednostki OSP w Zeńboku dla: Rafała Romanowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego, Anny Cicholskiej Posła na Sejm RP, Krzysztofa Bieńkowskiego Senatora RP, księdza Piotra Marca proboszcza parafii Zeńbok, nadbryg. Artura Gonery Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Tomasza Gajewskiego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, Jana Andrzeja Kaluszkiewicza Starosty Powiatu Ciechanowskiego, Rady Gminy Regimin poprzedniej i obecnej kadencji, Ireneusza Jałozy Prezesa Wojskowego Koła Łowieckiego nr 117 Przepiórka w Szulmierzu.

Podziękowania za wsparcie organizacyjne, logistyczne i merytoryczne działalności jednostki OSP w Zeńboku otrzymały również: Mariola Kołakowska Wójt Gminy Regimin, Danuta Szewczak Sekretarz Gminy Regimin i Katarzyna Jaskulska podinspektor do spraw promocji, rozwoju gminy i pozyskiwania funduszy.

Za działalność na rzecz OSP w Zeńboku zapisaną na kartach kroniki, aktywne pozyskiwanie pierwszego sprzętu pożarniczego, budowę pierwszej strażnicy oraz utrzymywanie wielopokoleniowych tradycji strażackich w trudnych czasach otrzymali: Jan Dudziński, Leszek Dudziński, Kazimierz Lemanowicz, Krzysztof Gronczewski, Zbigniew Rzepkowski, Marek Dobrowolski, Jan Konarski, Albert Siedliński, Waldemar Malinowski, Marek Krupiński, Zygmunt Stańczak, Ryszard Paprocki, Tadeusz Kiliański.

Ważną częścią obchodów było uroczyste pożegnanie sztandaru OSP Zeńbok oraz odczytanie aktu odnowienia sztandaru. Zaproszeni goście symbolicznie wbili gwoździe w drzewiec odnowionego sztandaru oraz złożyli podpis w księdze pamiątkowej. W trakcie apelu zasłużonym druhom wręczono medale i wyróżnienia:

  • złoty, srebrny, brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa,
  • odznaka „Strażak wzorowy”,
  • odznaka „za wysługę lat”.

Po wręczeniu medali i wyróżnień strażakom odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku, która została poświęcona przez księdza Piotra Marca – proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Bartłomieja w Zeńboku.

Uroczystość była również okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Renault Master dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku.

Anna Ewa Cicholska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII, IX, X kadencji

W trakcie uroczystości głos zabrała Anna Cicholska Poseł na Sejm RP. Z sentymentem wspominała ona wizyty w Zeńboku. W tutejszej szkole podstawowej rozpoczęła bowiem swoją pracę zawodową. Podkreślała również jak ważna jest misja Ochotniczej Straży Pożarnej: „Strażacy z Zeńboka zawsze służyli swoją pomocą, dbali o bezpieczeństwo tego terenu, ale też zawsze można było na nich liczyć. Społeczność Zeńboka była bardzo zaangażowana w działania społeczne, oświatowe.”

– mówiła Anna Cicholska dziękując za wieloletnią działalność. Pogratulowała strażakom otrzymanych odznaczeń oraz pozyskania nowego samochodu gaśniczego. Przypomniała również o znaczącym wsparciu dla ochotniczych oraz państwowych straży pożarnych, jakiego udzielał Rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Krzysztof Bieńkowski – Senator Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji

Przemawiał również Senator Krzysztof Bieńkowski, który pogratulował pięknego jubileuszu oraz podziękował za wieloletnią służbę. „Najlepsi w rozwiązywaniu zagadek są podobno strażacy, bo wiedzą jak wyjść z każdej sytuacji. Widać to w Zeńboku, jak zdobywają piękny sprzęt, widać jak potrafią utrzymać 100 lat tą jednostkę, widać też po wyróżnionych…” – mówił Senator.

Piotr Marzec – proboszcz kościoła parafialnego Św. Bartłomieja w Zeńboku

Do zgromadzonych zwrócił się również proboszcz Piotr Marzec. Na początku przemówienia wspominał księży, którzy należeli do Ochotniczej Straży Pożarnej. Przytoczył również historię, którą przeczytał w kronice OSP Zeńbok. Dotyczyła ona śmigusa dyngusa, którego organizowali strażacy zbierając datki na budowę strażnicy strażackiej. Zauważył również, że przynależność do OSP to tradycja przechodząca z pokolenia na pokolenie. Na koniec pogratulował strażakom pięknego jubileuszu i nieustępliwości w zdobywaniu celów. Życzył by nie zabrakło zapału i strażackiej pasji do realizowania pięknej służby – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku gratulował również bryg. Waldemar Wysowski – Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej:

„100 lat działania jednostki to oczywisty powód do dumy. Do dumy z dobrze wykonanego zobowiązania do ratowania życia, zdrowia i mienia. To dobry moment żeby przypomnieć, że OSP w naszym kraju to jest ewenement w skali świata. Bo jak inaczej nazwać ideę niesienia pomocy potrzebującym, która oparta jest na dobrowolności i empatii do drugiego człowieka. Członkostwo w OSP to też swojego rodzaju społeczne zobowiązanie do niesienia pomocy, ale też i gotowość do jej udzielania o każdej porze dnia i nocy.

Na uwagę zasługuje też przywiązanie do tradycji i jej kultywowania. To również dbałość o wspólne dobro, o małą ojczyznę.” – przemawiał bryg. Waldemar Wysowski, a następnie przekazał na ręce prezesa jednostki pamiątkowy obraz katedry św. Floriana.

Robert Paweł Morawski – Wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego

Głos zabrał także Wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego Robert Paweł Morawski. W imieniu własnym oraz Starosty Jana Andrzeja Kaluszkiewicza, a także całej społeczności i władz samorządowych powiatu, przekazał wyrazy uznania i wdzięczności za 100 lat trudnej, pełnej poświęcenia służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

W imieniu Rady Gminy Regimin gratulacje złożył Przewodniczący Jacek Olszewski. Po części oficjalnej uroczystości, uczestnicy wspólnie bawili się podczas biesiady strażackiej z DJ.

Rys historyczny jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zeńboku, Gmina Regimin

Podczas obchodów jubileuszu 100-lecia OSP w Zeńboku odczytano rys historyczny jednostki, który brzmiał następująco:

„W roku 1923 z inicjatywy Kółka Rolniczego próbowano założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Udało się to dopiero w 1924 roku. Na listę założycieli wpisały się 33 nazwiska. Podpisano wtedy statut i protokół, które prawdopodobnie spaliły się podczas pożaru w Zeńboku w 1963 roku. W roku 1925 roku strażacy za pożyczone pieniądze kupowali hełmy, pasy i toporki. Powstał już wtedy zamiar pobudowania remizy. Na prośbę strażaków, właściciel folwarku oddał plac pod świetlicę. W roku 1926 straż dostała sikawkę i beczkowóz z zapomogi z Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń w Ciechanowie.

W roku 1927 strażacy rozpoczęli zbieranie materiałów potrzebnych do budowy świetlicy. Strażacy w ciągu dnia pracowali we dworze, a wieczorami obrabiali drzewo i wykonywali pustaki. Praca była bardzo ciężka. Dopiero podczas budowy szkoły w latach 1929-1931, strażacy mogli zrobić więcej gdyż pracowali tylko 8 godzin dziennie przy budowie, mając tym samym więcej czasu do pracy przy przygotowaniu materiałów na remizę. Strażacy wykorzystywali wszystkie odpady z budowy szkoły skrzętnie je gromadząc na placu budowanej remizy. W roku 1930 budowa remizy została ukończona. Najwięcej dochodów przysparzały straży dyngusy, zabawy, loterie fantowe oraz przedstawienia. W każdą niedzielę organizowano zbiórki, ucząc się musztry, śpiewu i ćwicząc ze sprzętem. Strażacy spieszyli w razie potrzeby na ratunek mienia ludzkiego i z ogromnym zaangażowaniem gasili pożary.

Pierwszy samochód straż zakupiła w 1961 roku, który z niewiadomych przyczyn po 7 latach został sprzedany. Kolejny został zakupiony w 1975 roku. Po roku 1973 po wybraniu nowego zarządu postanowiono wybudować nową remizę. Mimo wielu trudności udało się to zrealizować i w lipcu 1975 roku remizę wykończono, wymalowano i ogrodzono, oddając ją do użytku. Dnia 30 maja 1974 roku odbyło się uroczyste 50-lecie powstania OSP w Zeńboku. W związku z czym został przekazany sztandar.

Akt tego nadania odbył się przy udziale władz wojewódzkich, gminnych, licznie zgromadzonych sąsiednich straży oraz tłumnie przybyłej ludności.

W roku 2021 na walnym zebraniu wyborczym wybrano nowy Zarząd w osobach: Prezes – Marcin Żmijewski, Naczelnik- Mateusz Borowiec, Skarbnik – Jacek Olszewski, Gospodarz – Andrzej Koniecki, Sekretarz – Patryk Żmijewski.

W okresie ostatnich 3 lat pozyskano bardzo dużą ilość sprzętu ratowniczego, wyremontowano garaż oraz szatnie. Pozyskano ubrania ochronne dla ratowników oraz ubrania koszarowe dla młodzieżowych drużyn pożarniczych. Wartość inwestycji w ostatnich latach szacuje się na ponad 200 tys. złotych.”

Previous ArticleNext Article