W sobotę 24 sierpnia 2024 r. mieszkańcy gminy Ojrzeń oraz przybyli goście zebrali się, aby uczcić stulecie powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu. Na wydarzenie zaprosili Wójt Gminy Ojrzeń Artur Delura oraz Prezes Zarządu OSP Ojrzeń Sławomir Kamiński.
Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Św. Zygmunta w Kraszewie. Eucharystię rozpoczęły dźwięki pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”. Wierni modlili się za przyczyną św. Floriana – patrona strażaków, dziękując za Ochotniczą Straż Pożarną z Ojrzenia, obchodzącą 100. rocznicę swojego powstania, jednocześnie prosząc Boga o błogosławieństwo dla strażaków i ich rodzin, a dla zmarłych strażaków o wieczne przebywanie w Królestwie Niebieskim.
W trakcie kazania kapłan podkreślał niezwykle ważną rolę strażaków:
„Przychodzicie dzisiaj tutaj, do swojej świątyni parafialnej, uroczyście, ze sztandarem strażackim. To symbol wyrażający przynależność do wspólnoty, jaką jest jednostka Straży Pożarnej, w której bracia druhowie łączą się w dążeniu do wspólnych ideałów. Łączą się także w obronie wspólnych interesów, aby przez zespolenie i złączenie tych wszystkich wysiłków służyć przede wszystkim Bogu oraz dla dobra wielu ludzi.
Straż Pożarna wrosła w krajobraz społeczny naszej ojczyzny, naszej gminy, naszej parafii, zwłaszcza gdy sięgniemy pamięcią i widzimy strażaków stojących w swoich charakterystycznych hełmach z toporkami przy Grobie Pańskim. Patrzymy na nich kroczących w procesji rezurekcyjnej, a także z radością, która towarzyszy uroczystości Bożego Ciała; idą z nami strażacy ze swoim symbolem, sztandarem.
Widzimy naszą Straż na wizytacjach biskupich, na uroczystościach kościelnych i państwowych. Można by, wyliczać wiele pięknych momentów świadczących o związku Straży Pożarnej z Chrystusem, z Kościołem i z parafią. W ogóle Straż Pożarna w Polsce zawsze była wierna Bogu i tradycji narodu.
Na podkreślenie zasługuje to, że strażacy tej wierności Bogu i wielkiej przeszłości narodu dochowali właśnie w czasach najtrudniejszych, w czasach szykan, a nawet prześladowań. Byli wierni Bogu, wierni Kościołowi, wierni Ojczyźnie. Tak było w przeszłości, tak jest obecnie. Mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości. Tak będzie, jeżeli każdy strażak zrozumie, że w swoim życiu realizuje swoje powołanie. Powołanie do służby.
Kościół pw. Św. Zygmunta w Kraszewie
Straż bowiem jest powołana do służby. I człowiek, służąc innym, jednocześnie doskonali samego siebie. Przykładem takiej służby jest sam Jezus Chrystus. Jak zanotował Marek Ewangelista, Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie za wiernych. Właśnie po umyciu nóg apostołom Pan Jezus powiedział: „Dałem wam bowiem przykład, abyście wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem.” Święty Łukasz Ewangelista notuje słowo Pana Jezusa: „Jestem wśród was jako ten, co służy.” I tak, moi drodzy, Ochotnicza Straż Pożarna w Ojrzeniu służy nam już od stu lat. Straż to również służba.
W czasach, w których w ludzkich sercach zakorzenia się egoizm, myślenie tylko o sobie i o swoich sprawach, potrzebni są ludzie, którzy potrafią iść na front, którzy umieją dostrzegać ludzkie problemy, potrafią się nad nimi wzruszyć i spieszyć z pomocą. Strażacy powinni mieć cechy miłosiernego Samarytanina, człowieka o dobrym, miłosiernym sercu. Mówiliście o wielu waszych kolegach – druhach, którzy ofiarnie służyli ludziom, a nawet oddali swoje życie w obronie drugiego człowieka.
Macie wiele wspaniałych przykładów w swoich szeregach, ale służba wymaga czujności, odwagi i determinacji. Jesteśmy przecież tylko słabymi ludźmi i musimy pracować nad sobą, ciągle od siebie wymagać. Ci, którzy służą innym, stają się wyrzutem sumienia dla egoistów, dla tych wszystkich, których serca opanowuje obojętność.
Człowiek, który służy, staje się błogosławieństwem dla całego społeczeństwa. Całą swoją służbą uświęca świat oraz staje się apostołem prawdy i dobra w swoim miejscu, w swoim środowisku.
Dbajcie więc o swoją opinię, o postępowanie szlachetne i zgodne z przykazaniami Bożymi. Można by powiedzieć, że wychowujcie się wzajemnie, bo taka służba niesie radość. Właśnie przez trud i poświęcenie umacnia się rodzina strażacka, w której wzajemnie się wspieracie, gdzie jeden może liczyć na drugiego, a jeden za drugiego jest gotów poświęcić swoje życie. Żebyście mogli wypełniać ten wielki obowiązek służby, starajcie się zawsze być u źródeł siły, u źródeł mocy.
Dla was oraz dla nas wszystkich. Tym źródłem siły, tym źródłem mocy jest sam Jezus Chrystus. Dlatego też, oczyszczajcie swoje sumienia w sakramencie pokuty. Uczestniczcie gorliwie w niedzielę we Mszy Świętej, przyjmując Chrystusa Eucharystycznego do swojego serca. Bo właśnie w jedności z Nim, z Chrystusem i Bogiem, wypełnicie swoje zadanie. Będziecie w jedności z Bogiem i w jedności między sobą…”
Po Mszy Świętej miał miejsce uroczysty przemarsz do Jednostki OSP w Ojrzeniu, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się przy dźwiękach hymnu państwowego i podniesionej fladze. Druh Sławomir Szymański, dowódca ceremonii, zgłosił gotowość do rozpoczęcia obchodów. Wójt Gminy Ojrzeń Artur Delura przywitał zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się:
- Antoni Jan Tarczyński – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Mazowieckiego,
- Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego,
- Tadeusz Wieczorek – członek Zarządu Powiatu Ciechanowskiego,
- Janusz Szymańczyk – kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie,
- Cezary Bobowski – przedstawiciel Senatora RP Krzysztofa Bieńkowskiego,
- Robert Piotrowski – przedstawiciel poseł na Sejm RP Anny Cicholskiej,
- porucznik Tybulski – przedstawiciel dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej,
- nadkomisarz Marek Kosela – pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Ciechanowie,
- bryg. mgr inż. Radosław Osiecki – zastępca komendanta powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie,
- Jan Jacek Biliński – kierownik placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Katarzyna Zimnowodzka – przewodnicząca Rady Gminy Ojrzeń,
- Piotr Pszczółkowski – przedstawiciel Mazowieckiej Izby Gospodarczej,
- Robert Malinowski – zastępca prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku,
- przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Młocku,
- przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Kraszewie,delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Malużynie,
- delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Bądkowie,
- delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie,
- delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Ościsłowie,
- delegacja młodzieżowej drużyny pożarniczej w Modle,
- mieszkańcy gminy Ojrzeń i przybyli goście,
- przedstawiciele mediów.
Artur Delura – Wójt Gminy Ojrzeń
Wójt Gminy Ojrzeń – Artur Delura zwrócił również uwagę, jak niezwykle ważna jest rola OSP dla lokalnej społeczności:
„Zebraliśmy się dziś tutaj, aby wspólnie uczcić wyjątkowy jubileusz – setną rocznicę powstania naszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu. To niezwykłe wydarzenie, które z dumą i wdzięcznością celebrujemy. Jest dowodem na niezłomną siłę ducha, oddanie i solidarność, która od pokoleń towarzyszy naszym dzielnym strażakom.
Sto lat istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu to okres pełen wyzwań, nieustającej pracy na rzecz naszej społeczności. To czas, w którym nasi strażacy nie tylko gasili pożary i ratowali życie, ale także budowali więzi, wspierali lokalną społeczność i kształtowali ducha obywatelskiego zaangażowania. To oni są prawdziwymi bohaterami dnia codziennego, którzy zawsze stoją na straży naszego bezpieczeństwa.
Każda akcja ratownicza, każda podjęta interwencja to nie tylko wyraz ogromnej odwagi i profesjonalizmu, ale również dowód na to, jak wielką wartość ma wspólnota. Wspólnota, która potrafi działać razem, wspierać się nawzajem i dbać o dobro wszystkich jej członków. Z tego miejsca pragnę wyrazić ogromną wdzięczność i szacunek wszystkim strażakom, którzy przez te 100 lat ofiarnie służyli naszej gminie. Wasze poświęcenie i nieustająca gotowość do niesienia pomocy są dla nas powodem do dumy.
Dziękuję również wszystkim rodzinom strażaków za ich wsparcie i wyrozumiałość, które są nieocenionym elementem tej misji. Dzisiejszy dzień jest również doskonałą okazją, aby wspomnieć tych, którzy już odeszli, ale pozostawili po sobie trwały ślad w historii naszej straży. Nie możemy zapominać o ich odwadze, determinacji i wielkim sercu. To dzięki nim dzisiaj możemy świętować ten piękny jubileusz.
Jednostka Straży w Ojrzeniu jest nie tylko organizacją, ale przede wszystkim rodziną, która łączy ludzi z pasją, oddaniem i wielkim sercem. Patrząc w przyszłość, jestem przekonany, że dzięki temu niepowtarzalnemu duchowi wspólnoty i zaangażowaniu nasza Ochotnicza Straż Pożarna będzie nadal kwitła i służyła mieszkańcom Ojrzenia przez kolejne 100 lat.”
Na zakończenie przemówienia, Wójt życzył druhnom i druhom zdrowia, satysfakcji z pracy oraz nieustającego zapału w służbie społeczności.
Jednym z kluczowych elementów uroczystości było odczytanie rysu historycznego OSP Ojrzeń przez prezesa jednostki, druha Sławomira Kamińskiego. Słowa te przypomniały o trudnych początkach jednostki, która powstała w 1924 roku w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Kolejne dekady to czas wielu akcji ratunkowych, szkoleń, a przede wszystkim integracji mieszkańców wokół idei ochrony i służby dla społeczności.
Ważnym momentem uroczystości było nadanie proporca Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP Ojrzeń. Ufundowany przez rodziców proporzec symbolizuje przyszłość i ciągłość tradycji strażackiej. Po odczytaniu aktu nadania, goście mieli możliwość wbicia gwoździ w drzewce proporca, co miało symbolizować wsparcie dla młodych strażaków i ich misji. Uroczyste poświęcenie proporca przez księdza proboszcza Józefa Hilarego Deptułę nadało temu momentowi jeszcze większej wagi.
W trakcie uroczystości wręczono także liczne odznaczenia, w tym złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa. Wyróżnienia trafiły do zasłużonych druhów, którzy przez lata wnieśli wkład w działalność OSP Ojrzeń. Wzruszające chwile dla odznaczonych i ich rodzin były nagrodą za poświęcenie i zaangażowanie.
Ważnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie jednostki. Tablica, która została poświęcona przez księdza proboszcza, stanie się nie tylko częścią historii jednostki, ale również trwałym symbolem związania lokalnej społeczności z jej strażakami.
Gdy uroczystość zaczęła dobiegać końca, przyszedł czas na podziękowania dla wielu osób, które przyczyniły się do funkcjonowania straży. Wójt oraz przedstawiciele lokalnych instytucji złożyli podziękowania nie tylko druhom, ale także sponsorom i przyjaciołom OSP Ojrzeń, podkreślając, jak ważna jest społeczna współpraca w budowaniu bezpieczeństwa.
Ceremonia zakończyła się wystąpieniami zaproszonych gości.
Najpierw przemawiał Antoni Jan Tarczyński – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Mazowieckiego:
„To wydarzenie jest wyjątkowe, ponieważ obchodzimy jubileusz stulecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu. Ta uroczysta zbiórka dzisiaj to doskonała okazja, aby wszystkim druhom z OSP Ojrzeń przekazać serdeczne gratulacje. Gratuluję tego pięknego jubileuszu oraz wszystkich osiągnięć, które miały miejsce w minionym stuleciu.
Gratulacje dla was, gratulacje dla tych, którzy 100 lat temu podjęli ten trud, aby powołać i zorganizować Ochotniczą Straż Pożarną. To również okazja, aby wszystkim bardzo gorąco i serdecznie podziękować za waszą piękną społeczną służbę. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – to przecież hasła, które znajdują się na naszych sztandarach; to hasła, które przyświecają naszej społecznej służbie.
Dziękuję szczególnie za tę społeczną pracę, za tę bezinteresowną służbę, ponieważ nic nie jest piękniejszego niż niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, tym, którzy potrzebują wsparcia. Warto sobie zadać pytanie, co to znaczy. Dlatego wszystkim druhom bardzo gorąco i serdecznie dziękuję za tę piękną służbę.
Chciałbym również skierować podziękowania do waszych rodzin, do waszych najbliższych. Gdy podejmujecie się niesienia pomocy, ktoś w wielu miejscach musi was zastąpić. Serdeczne podziękowania dla waszych rodzin za to, że pozwalają wam być strażakami ochotnikami. Jednak chciałbym także zwrócić się z podziękowaniami do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pełniąc określone funkcje w administracji samorządowej oraz rządowej, wspierają ochotnicze pożarnictwo. To piękna sprawa, piękna idea, piękna inwestycja, ponieważ inwestycja w bezpieczeństwo jest wyjątkowo opłacalna. Dziękuję również tym, którzy wspierają was jako darczyńcy, prowadząc swoją działalność gospodarczą oraz różne przedsiębiorstwa, dzieląc się dobrami, które zdobywają, a często robią to w partnerstwie ze strażakami ochotnikami.”
Przemawiał również Krzysztof Wierzchowski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ciechanowie:
„Miło mi gościć na tej uroczystości, na tym jubileuszu stulecia. To jest 100 lat tradycji, 100 lat poświęcenia, 100 lat ciężkiej pracy, której poświęciliście się dla tej jednostki, dla miejscowości oraz dla jej mieszkańców. Chciałbym wam życzyć dalszych sukcesów, nieustającego zapału i kontynuacji tej pięknej tradycji, którą obecnie pielęgnujecie.
Waszym rodzinom chciałbym życzyć zdrowia, a wam, wszystkim strażakom, wszystkiego najlepszego, abyście zawsze bezpiecznie wracali z akcji. I, tak jak powiedział klasyk, życzę wam tylu powrotów, ile było wyjazdów.”
Następnie głos zabrał Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Strarosta Powiatu Ciechanowskiego:
„W imieniu społeczności oraz władz samorządowych powiatu ciechanowskiego przekazujemy wyrazy uznania i podziękowania za wasze 100 lat trudnej, pełnej poświęcenia służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
Jest to znakomita okazja, aby wyrazić wdzięczność za dbałość o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, za profesjonalizm w pracy, nieustanną gotowość do niesienia pomocy, za ofiarność oraz skuteczność działań ratowniczych. Praca strażaka to służba dla ogółu i bezinteresowne bohaterstwo.
Życzymy wszystkim druhom wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanych obowiązków strażackich i działalności społecznej. Szczęśliwych powrotów z akcji, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech Święty Florian otacza Was zawsze swoją opieką.”
Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego, Sławomir Kamiński – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu, Tadeusz Wieczorek – Członek Zarządu Powiatu Ciechanowskiego.
W imieniu Senatora RP Krzysztofa Bieńkowskiego, głos zabrał Cezary Bobowski:
„Chciałbym w imieniu senatora podziękować wam za waszą ofiarną, odpowiedzialną i trudną służbę. Służbę dla drugiego człowieka, za to, że zawsze jesteście gotowi pomagać, dbać o zdrowie ludzkie oraz o bezpieczeństwo mienia. Życzę wam zdrowia, szczęścia i samych bezpiecznych akcji.
Gratuluję wszystkim odznaczonym – niewątpliwie zasłużyliście na te wyróżnienia. Niech święty Florian ma was zawsze w swojej opiece. A na ręce pana prezesa chciałbym przekazać okolicznościowy list gratulacyjny od pana senatora.”
Sławomir Kamiński – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu i Cezary Bobowski – Dyrektor Biura Senatora Krzysztofa Bieńkowskiego.
Następnie w imieniu Poseł na Sejm RP Anny Cicholskiej przemawiał Robert Piotrowski:
„Służba w straży oznacza ciągłą gotowość do działania. Wymaga odwagi, sprawności i siły charakteru. Swoją niestrudzoną pracą strażacy dają dowód wielkiej ofiarności i hartu ducha. Ten codzienny trud budzi wyłącznie wdzięczność i głęboki szacunek. Zwłaszcza służba w Ochotniczej Straży Pożarnej jest godna podziwu. Angażują się tu całe pokolenia strażaków ochotników. Służyli dziadkowie, pradziadkowie, a teraz służą wnuki. Jest to najstarsza forma działalności społecznej na polskiej wsi. Bardzo, bardzo potrzebna służba. Służba ludziom, niosąca pomoc w trudnych, a nawet tragicznych momentach życia.
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ojrzeniu to piękny jubileusz. Wasza jednostka ma stałe miejsce w historii innych jednostek, pisanej przez pokolenia Strażaków Ochotników. Każda jednostka OSP jest równie ważna i potrzebna, ale wy macie już wiek ofiarnej służby dla społeczeństwa. 100 lat – prawie 40 tysięcy dni. Blisko milion godzin na posterunku. Te liczby robią wrażenie, budzą respekt i szacunek. Były i będą momenty trudne i niebezpieczne, ale też wzruszające i radosne. Satysfakcja z wykonanej pracy i służby, szacunek oraz wdzięczność waszych sąsiadów to ta prawdziwa nagroda. Nie medale i nie odznaczenia.
Tradycja zobowiązuje, a wy ją budujecie i z dumą pielęgnujecie. Dziękuję wam, druhny i druhowie, za pełne poświęcenie się tej służbie. Wymaga ona od was zdecydowania w trudnych do pokonania zadaniach, chroniących życie, zdrowie i mienie ludzkie. Proszę też przyjąć i przekazać serdeczne życzenia dla waszych najbliższych, waszych rodzin. Wsparcie ich oraz ich postawa daje wam siłę do pełnienia tego zaszczytnego obowiązku…”
Do życzeń oraz gratulacji przyłączyli się również prezes Mazowieckiej Izby Gospodarczej oraz przedstawiciele okolicznych straży pożarnych.
Po części oficjalnej zgromadzeni goście mogli wziąć udział w Gminnym Festiwalu Smaków i Tradycji. Teren za Urzędem Gminy Ojrzeń wypełnił się smakami, muzyką i radością. Gmina Ojrzeń wspólnie z Samorządem Województwa Mazowieckiego zorganizowała niezapomniane popołudnie pełne atrakcji.
Na uczestników czekały przepyszne potrawy regionalne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także darmowa degustacja lokalnych specjałów. Na najmłodszych przygotowano mnóstwo atrakcji – dmuchane zjeżdżalnie, animacje, gry i zabawy, malowanie buziek i wiele więcej.
Nie zabrakło także warsztatów kuchni regionalnej, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w przygotowywaniu tradycyjnych potraw. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Exclusive, który zadbał o świetną atmosferę przez cały wieczór. (źródło: Urząd Gminy Ojrzeń).
Stulecie OSP Ojrzeń to nie tylko podsumowanie minionych lat, ale przede wszystkim święto społeczności, która łączy się wokół idei wspólnego wsparcia, bezpieczeństwa oraz tradycji. Duma i pasja, z jaką druhowie wykonują swoje obowiązki, są nieocenione i z pewnością będą przekazywane kolejnym pokoleniom.
Zdjęcia z uroczystości – 24.08.2024
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl