104. rocznica bitwy pod Sarnową Górą oraz obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia to dzień, który w polskim kalendarzu oznacza nie tylko święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, ale również istotne wydarzenia w historii naszego kraju. To także Święto Wojska Polskiego, które przypomina o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. W tym szczególnym dniu polscy wierni modlą się i oddają cześć Matce Bożej, a jednocześnie żołnierze i obywatele wspominają heroiczne czasy walki o niepodległość.

Dla mieszkańców gminy Sońsk 15 sierpnia 2024 r. był dniem wyjątkowym, nie tylko ze względu na podwójne święto – religijne oraz państwowe. Mieli również okazję wziąć udział w uroczystościach patriotycznych łączących Święto Wojska Polskiego z obchodami 104. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą, która miała miejsce 16-18 sierpnia 1920 r.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Urząd Gminy Sońsk, Gminny Ośrodek Kultury w Gołotczyźnie, 2. Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza, przy współpracy OSP KSRG w Sarnowej Górze.

Obchody 103. rocznicy Bitwy pod Sarnową Góra rozpoczęła uroczysta Msza Święta polowa w intencji polskich żołnierzy, poległych podczas bitwy w 1920 r. oraz Ojczyzny, którą odprawili ks. kan. mgr Krzysztof Jaroszewski z parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sońsku i ks. mgr Janusz Andrzej Paczkowski z parafii św. Mikołaja w Ciemniewku.

Następnie odbył się Apel Pamięci, po którym zostały złożone kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów z 1920 roku. Uroczystości asystowała kompania honorowa wraz pocztem sztandarowym wystawionym przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza. Wartę honorową przy pomniku wystawili 2. Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza oraz zuchy i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Sońsku.

Jarosław Muchowski – Wójt Gminy Sońsk

W trakcie uroczystości rys historyczny wydarzenia odczytała Katarzyna Ptasiewicz – Sekretarz Gminy Sońsk, następnie głos zabrał Wójt Gminy Sońsk.

Wójt Gminy Sońsk Jarosław Muchowski przywitał przybyłych gości, w tym przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawicieli Parlamentu Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawicieli Wojewody Mazowieckiego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli, oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, kapłanów, przedstawicieli władz samorządowych wszelkich szczebli, prezesów, dyrektorów, kierowników oraz pracowników jednostek państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, związki oraz harcerzy, radnych, sołtysów, organizacje i stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.

Jarosław Muchowski – Wójt Gminy Sońsk

Jarosław Muchowski zwrócił uwagę na historyczne znaczenie bitwy pod Sarnową Górą:

„Wydarzenia pod Sarnową Górą wpisywały się nierozłącznie w całą operację Bitwy Warszawskiej, która jak wiemy przyniosła nie tylko Państwu Polskiemu, ale całej Europie ogromne zwycięstwo. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną i nad, a może właśnie przeciw temu, jakie wartości ta armia, ten naród niósł ze sobą.

Wiedzieliśmy wtedy doskonale, co będzie się działo, jeżeli odpuścimy, jeżeli przegramy, jeżeli nie będziemy oddawali ostatniej kropli krwi. Polacy zawsze walczyli do końca. Dzięki uporowi, upartości, dzięki chęci bycia niepodległym, niezależnym od nikogo, po raz kolejny pokazaliśmy światu, że nie oddamy naszej Ojczyzny.”

Wójt Gminy Sońsk nawiązywał również do aktualnej sytuacji politycznej:

„Te 104 lata przynosi również za sobą pewne refleksje. Dzisiaj możemy o tym mówić, o tym myśleć obserwując sytuację, jaka dzieje się aktualnie na świecie. Wszyscy od lat obserwujemy, co dzieje się na Ukrainie, ale i ostatnie miesiące spoglądamy w kierunku Bliskiego Wschodu. Tam również napięta sytuacja, która jest również eskalowana niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

Dzisiejszy świat jest rzeczywiście bardzo niespokojny, a my w tym niespokojnym świecie musimy pamiętać, musimy być. Musimy być w takich miejscach i na takich uroczystościach, aby nie zapomnieć o tym, że trzeba walczyć o wolność i niepodległość.

Dzisiaj możemy naocznie obserwować, jak dużo kosztuje walka o własny naród, własny kraj, własne wartości. Wszyscy mamy nadzieję, że tak pozostanie, że będziemy mogli co roku dziękować i pamiętać o tych, którzy stanęli w takiej sytuacji.”

Wójt podziękował uczestnikom za obecność podczas uroczystości. Zwrócił uwagę, że szczególnie istotna jest obecność dzieci i młodzieży. Przypomniał również o znaczeniu Święta Wojska Polskiego:

„To również Święto Wojska Polskiego. Wojska, o którym bardzo często na co dzień zapominamy, które jest gdzieś, o którym wiemy, ale nie myślimy, jak istotną częścią naszego państwa jest armia.”

Następnie dziękował oficerom oraz żołnierzom za ich służbę, poświęcenie oraz oddanie sprawie naszego Narodu. Podkreślał, że w każdej chwili żołnierze będą stali w gotowości, w każdej chwili będą podejmować decyzję, jeśli przyjdzie taki moment, żeby bez wahania sięgnąć za broń.

„Chcę podziękować wszystkim, którzy wspierają Wojsko Polskie, wszystkim żołnierzom, którzy na co dzień ćwiczą, szkolą się, po to żebyśmy my byli bezpieczni.

To dobrze, że staramy się umacniać armię, to dobrze, że staramy się modernizować armię. Słyszymy również o kontraktach zbrojeniowych, które służą temu, aby te potencjalne zagrożenia odstraszać. To wszystko ma na celu dobro naszej Ojczyzny.” – mówił Wójt.

Jarosław Muchowski nawiązał także do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny:

„Trzecie w dniu dzisiejszym święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny również nierozłączne jest w całej historii, w całej Bitwie Warszawskiej, która miała miejsce bo przecież „Cud nad Wisłą” i to miano było zasługą zarówno Opatrzności Bożej, jak i Najświętszej Marii Panny. Jest dzisiaj ten czas, aby dziękować również opiece Matki Bożej za wstawiennictwo w tej bitwie.

Można uważać, że oczywiście był to kunszt żołnierski, operacyjny, ale wiemy też, że to wsparcie „z góry” było niezwykle ważne. Bez tego bardzo często nie dałoby się utrzymać ducha, wiary, siły armii, nie dałoby się przebić tych nawał, które szły na nasz kraj. Ale i tutaj wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny, Opatrzności Bożej było i za to dzisiaj dziękujemy.”

Na zakończenie zwrócił się do uczestników uroczystości z życzeniami siły, wiary w Ojczyznę:

„Abyśmy nigdy nie wątpili, że wspólnie razem, bez względu na różnego rodzaju poglądy polityczne, światopoglądy, jesteśmy jednym silnym narodem i tylko wspólna praca i jeden cel – niepodległej Ojczyzny, będzie zrealizowany kiedy będziemy wspólnie o tą Ojczyznę dbać. Dbamy o nią każdego dnia. Staramy się wszyscy w swoich pracach zawodowych, swoich wyborach życiowych, również naszą Ojczyznę budować. Życzę dumy z naszej pięknej i silnej Ojczyzny.”

Po przemówieniu Jarosława Muchowskiego odczytano list Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

„Miejscowości na terenie gminy Sońsk mają szczególne powody do świętowania. Tutejsze pola zostały zroszone krwią i potem żołnierzy 5 Armii gen. Władysława Sikorskiego, których atak z 14 sierpnia zatrzymał marsz trzech armii bolszewickich na Warszawę. Walczący tu żołnierze grupy gen. Franciszka Krajowskiego przeszli do legendy tej wojny. 18 Dywizja Piechoty wchodząca w jej skład zyskała miano „Żelaznej”, zaś rajd 8. Brygady Kawalerii na Ciechanów skutkował rozbiciem sztabu 4. Armii bolszewickiej i zniszczeniem jej radiostacji, co wyłączyło ją z walk w decydujących dniach sierpnia.

Wojsko Polskie przeszło do kontrataku, bez którego nie byłoby sukcesu pod Warszawą, ani ataku znad Wieprza. Ustanowione na pamiątkę „Cudu nad Wisłą” Święto Wojska Polskiego jest okazją do oddania hołdu żołnierzom broniącym niepodległości Rzeczpospolitej. Zwycięstwo w bitwie pozwoliło zapobiec dalszej ekspansji Armii Czerwonej w głąb Europy. Celebrując rocznicę tych dni narodowej chwały, odczuwamy dumę z bohaterstwa i patriotyzmu naszych przodków oraz sukcesów militarnych Wojska Polskiego.

Odniesienie epokowego zwycięstwa w 1920 roku było możliwe dzięki mobilizacji całego Narodu, który w obliczu zagrożenia, potrafił się zjednoczyć i wspólnie stanąć do walki z wrogiem. Kluczową rolę w utrzymaniu niepodległości odegrali mieszkańcy wsi. Po słynnej odezwie do chłopów premiera Wincentego Witosa, przyłączyli się oni mężnie do obrony Ojczyzny i z trudem odzyskanej wolności. Umacnianie poczucia odpowiedzialności za losy Narodu i podkreślanie znaczenia równości społecznej, do chwili obecnej pozostaje podstawą bezpiecznego państwa oraz budowania dobrobytu.

Wspominając dokonania naszych przodków, możemy cieszyć się z życia w kraju demokratycznym, współtworzącym Europejską Wspólnotę.” – pisał Marszałek Adam Struzik.

Apel Pamięci odczytał oficer z 2. Ośrodka Radioelektronicznego por. Tadeusz Gierwat, następnie oddano salwę honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i związków oraz młodzież szkolną.

Następnie odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Po części oficjalnej obchodów na uczestników czekały stoiska gastronomiczne przygotowane przez KGW Sarnowa Góra i KGW Chrościce.

Wydarzenia sprzed 104 lat z pewnością pamięta figurka przydrożna z 1917 r. którą wybudowali mieszkańcy Sarnowej Góry. Znajduje się ona nad stawem w Sarnowej Górze i pamięta czasy Wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą Polską a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką, dążącą do podboju europejskich państw i przekształcenia ich w republiki sowieckie.

Zdjęcia z uroczystości – 14.08.2024

 

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article