Msza Święta Pasterska w Ciechanowskiej Farze

To już druga taka Msza Święta Pasterska w Ciechanowskiej Farze, która została odprawiona według tradycji Kalenda – In Vigilia Nativitatis Domini – czyli obrzędu uroczystego ogłoszenia Narodzenia Boga człowieka czyli Jezusa Chrystusa.

W tym roku (2020 r.) w kościele Św. Józefa w Ciechanowie (Fara) ze względu na obecnie panującą pandemię COVID-19 zostały odprawione dwie Msze Święte Pasterskie mając na uwadze, aby w kościele przebywała mniejsza liczba wiernych.

Pierwsza Pasterka odbyła się o godz. 22 a druga o północy. Obydwie liturgie odprawiane były w obrzędzie Kalenda – In Vigilia Nativitatis Domini. Obrzęd obejmował: procesję ze świecami przez zaciemnioną świątynię, iluminację kościoła i odsłonięcie figurki dzieciątka Jezus przy dźwiękach kościelnych oraz odśpiewanie Martyrologium Rzymskiego – w wersji polskiej.

Wczorajsza Pasterka o godz. 22.00 w porównaniu do ubiegłorocznej miała charakter skromniejszej liturgii, która była podyktowana panującą pandemią oraz obostrzeniami rządu naszego kraju, które określają konkretną ilość osób przebywających w kościele i zakrywanie twarzy (maseczka lub przyłbica ochronna).

Pasterka 2020 r.

Pasterka odprawiana była przez jednego księdza przy udziale jednego ministranta. Podczas procesji, czytania Pisma Świętego i przy udzielaniu Komunii Świętej obecni byli księża.

Na zakończenie liturgii w procesji figurka Jezusa została przeniesiona do żłóbka. Dzięki propagującej decyzji Papieża Benedykta XVI z 2013r. kiedy to kościół celebrował rok wiary, zebrani wierni w kościele Św. Józefa w Ciechanowie już po raz drugi byli świadkami Watykańskiego obrzędu Kalenda – In Vigilia Nativitatis Domini – czyli uroczystego ogłoszenia Narodzenia Pańskiego, gdzie śpiewem orędzia kościół przypomina nam że Syn Boży przyszedł na świat w Betlejem.

Obecnie na naszych oczach odbywają się historyczne smutne wydarzenia, których scenariusz jest pisany przez pandemię Koronawirusa. Pandemia zabiera nam bliskich, ogranicza nam życie religijne, kulturowe i towarzyskie. Zabiera nam pracę, paraliżuje wszystko co do tej pory nas otaczało. Obecnie żyjące dzieci za pół wieku staną się seniorami którym młodsze pokolenia mogą zadawać pytania np. – Dziadku dlaczego wtedy wszyscy do kościoła przychodzili w maseczkach na twarzy? Na pewno wywiąże się dialog i będą przekazywane najważniejsze wydarzenia z ich życia. Między innymi okres pandemii i jak w tym trudnym czasie wyglądały Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Większa ilość wiernych rezygnuje z udziału w tradycyjnej Mszy Świętej w kościele i spędza ten czas modląc się przed ekranem podczas transmisji Mszy Świętej na żywo. Jeszcze ponad rok temu taka forma modlitwy przed ekranem była kojarzona z osobą która jest chora i o własnych siłach nie może iść do kościoła. Miejmy nadzieję, że ten trudny pandemiczny czas szybko się zakończy i kolejne Święta przeżyjemy już bez ograniczeń, nakazów i zakazów.

 

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article