„Romantyzm, rytm i marimba – nietypowa pozytywka” – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

W niedzielę 8 września 2024 r. w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się koncert „Romantyzm, rytm i marimba – nietypowa pozytywka” w wykonaniu Marimbazzi Duo – założonego w 2015 roku zespołu dwóch polskich perkusistów, pięciokrotnych stypendystów Ministra Kultury RP – Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyyaka.

Publiczność miała okazję wysłuchać połączenia elementów klasycznych, jazzowych, improwizowanych i folkowych.

W programie koncertu znalazły się utwory:

  • Ivan Trevino – Catching Shadows,
  • Ignaz Brüll – Melodie in a minor, Op. 53/2,
  • G. Walther – Concerto del Signore Giuseppe Meck,
  • Emmanuel Sejourne – Departures,
  • Samuel Maykapar – Arietta in a minor,
  • Paweł Dyyak – Mystery Of,
  • Jakub Kołodziejczyk – Loop of Life,
  • Tomasz Goliński – Purity II.

Aldona Łyszkowska – Kierownik Działu Wydawnictw, Edukacji i Promocji, Kustosz, Jakub Kołodziejczyk, Paweł Dyyak, Monika Salamon-Miłoboszewska – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej

Marimbazzi Duo to polski zespół perkusyjny, założony w 2015 roku przez Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyyaka, pięciokrotnych stypendystów Ministra Kultury RP. W swojej twórczości duet wykorzystuje marimby oraz wibrafon, prezentując zarówno autorskie kompozycje, jak i klasyczne dzieła literatury perkusyjnej.

Zespół występował na prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Emilia Romagna Festival, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie oraz Festiwal Kultury Żydowskiej. Koncertowali między innymi  w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie oraz Filharmonii Krakowskiej.

Marimbazzi Duo zdobyło wiele prestiżowych nagród, w tym cztery Grand Prix oraz liczne wyróżnienia na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej, m.in. w Andorze, Włoszech, Kazachstanie i Francji.

Artyści z Marimbazzi Duo – Jakub i Paweł Dyyak opowiedzieli o swoich instrumentach, a także o swojej autorskiej płycie.

Wspomnieli o trudach grania na tych wymagających instrumentach, planach koncertowych oraz zdradzili, gdzie można posłuchać ich muzyki online.

Podzielili się również historią swojej współpracy, która rozpoczęła się w szkole muzycznej, i podkreślili, że marimba daje największe możliwości melodyczno-harmoniczne:

„Gramy na dwóch marimbach. Jedna marimba waży ponad 170 kilogramów, druga około 100 kilogramów. Instrument składa się z drewnianych sztabek, najczęściej palisandrowych, które są ułożone w klawiaturę podobną do tej w fortepianie. Palisander jest obecnie w niektórych krajach zakazany do wycinki, dlatego bardzo trudno go zdobyć. Rośnie głównie w krajach Ameryki Południowej.

Poniżej znajdują się rezonatory, które wzmacniają dźwięk. Rezonatory w marimbach Yamahy są bodajże z aluminium, a w Kolbergu, w tej marimbie, są z mosiądzu.

Instrument marki Yamaha kosztuje teraz około 80 tysięcy złotych, a Kolberg około 100-110 tysięcy, w zależności od kursu euro. To bardzo drogie instrumenty, mało spotykane. Podczas transportu nasz samochód zyskuje na wartości. (śmiech)

Płyta nazywa się Unusual Music Box. Wydaliśmy ją w styczniu tego roku i znajdują się na niej nasze autorskie utwory. To muzyka łącząca elementy klasyki, jazzu, folku, muzyki filmowej oraz world music.

Mamy kanał na YouTube, a także jesteśmy obecni na Spotify, Apple Music i innych serwisach streamingowych. Płyta jest też dostępna w sprzedaży online, w Empiku, a także bezpośrednio u nas po koncertach.

Ukończyliśmy studia w Katowicach. Nasza współpraca zaczęła się, kiedy poszliśmy razem do szkoły muzycznej I i II stopnia. Byliśmy w równoległych klasach, a nasz nauczyciel połączył nas w duet. Gramy razem już prawie 10 lat.

Gramy na wszystkich instrumentach perkusyjnych, ale marimba daje największe możliwości melodyczno-harmoniczne, dlatego najczęściej ją wybieramy.

Grało nam się bardzo dobrze. Sala może nie była zbyt duża, ale miała przyjemną akustykę. Dobrze się słyszeliśmy nawzajem, a publiczność wydawała się zainteresowana tym, co graliśmy. Mamy poczucie, że im się podobało. Było nam bardzo miło zagrać i dziękujemy za zaproszenie. To był nasz pierwszy występ w Muzeum Romantyzmu.

Jesteśmy na etapie planowania. Niedawno zakończyliśmy trasę koncertową, którą graliśmy w lipcu i sierpniu. Kiedy będziemy mieć nowe terminy, ogłosimy je na Facebooku i Instagramie. Nasz profil nazywa się Marimbazzi Duo.

Zwykle gramy koncerty trwające godzinę, maksymalnie półtorej, ale jesteśmy w stanie grać dłużej. Póki jesteśmy młodzi, podczas prób zdarza się, że gramy dwie, trzy, a nawet cztery godziny. Wszystko zależy od dnia i tego, jak się czujemy.”

Koncert „Romantyzm, rytm i marimba – nietypowa pozytywka” w wykonaniu Marimbazzi Duo to wydarzenie, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Bogactwo rytmiczne, oryginalne kompozycje i nietuzinkowy repertuar sprawiły, że publiczność miała okazję przenieść się w wyjątkowy świat dźwięków. Był to wieczór pełen emocji, który udowodnił, że marimba może być instrumentem o niezliczonych możliwościach.

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article