Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Dzień ten ustanowiono świętem państwowym w 1937 roku, a po latach przerwy w czasach PRL przywrócono jego obchody w 1989 roku. W Ciechanowie, jak co roku, zorganizowano szereg wydarzeń, aby uczcić tę ważną dla Narodu Polskiego rocznicę.
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Józefa. Następnie na Placu Piłsudskiego odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, związków kombatanckich, instytucji, stowarzyszeń, placówek edukacyjnych oraz mieszkańców.
Przemawiali między innymi Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosińskich oraz Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dr Paweł Lech. Oprawę Muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Ciechanów, a uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego oddając hołd bohaterom narodowym.
Powiatowe obchody rozpoczął uroczysty korowód ulicami Ciechanowa. Uczestnicy przemaszerowali spod kwiaciarni “Goździk” do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki. Wśród uczestników przemarszu znaleźli się mieszkańcy, radni miejscy oraz powiatowi, Poseł na Sejm RP VIII, IX, X kadencji Anna Ewa Cicholska, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ciechanowie. Patriotyczny charakter korowodu podkreśliła pokaźnych rozmiarów flaga państwowa niesiona przez uczniów klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 1 im. gen. J. Bema w Ciechanowie.
Kolejnym punktem programu był koncert patriotyczny „Żeby Polska była Polską”. W sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej wystąpili Chór Victoria oraz soliści: Konstancja Molewska, Marta Skibińska, Ewa Jeziółkowska, Barbara Więckowska, Norbert Człapski, Grzegorz Szymańczyk i Krzysztof Łyziński. Towarzyszyli im uczniowie Szkoły Podstawowej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Ciechanowie pod kierownictwem Dominika Molewskiego.
W repertuarze znalazły się utwory patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości, okresem międzywojennym oraz II wojną światową. Przed budynkiem PCKiSz zaprezentowano plenerową wystawę „Pierwsze dni Niepodległości” przygotowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dodatkowo, dla uczestników uroczystości serwowano gorącą wojskową grochówkę.
Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości Starosta Powiatu Ciechanowskiego, Jan Andrzej Kaluszkiewicz, wygłosił przemówienie, w którym podkreślił wagę wolności i odpowiedzialności wobec ojczyzny. Zwracając uwagę na symboliczne znaczenie 11 listopada, mówił: „ten 11 listopada rozświetla nam tę szarą porę roku, będąc dla całej Polski dniem niezwykle ważnym”. Starosta przypomniał o wartościach, które leżą u podstaw niepodległości: „A wolność, proszę Państwa, to jest niepodległość, a niepodległość to jest wolność”.
W tym kontekście zaznaczył, że o wolność trzeba dbać i ją szanować. Życzył również spokoju, podkreślając jego znaczenie w codziennym życiu: „Spokój jest najważniejszy. Życzę go Wam i Waszym rodzinom”. Na zakończenie dodał, że miłość do ojczyzny wiąże się z odpowiedzialnością i zobowiązaniami wobec kraju: „Kochajmy Polskę, kochajmy naszą Ojczyznę”.
Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, Anna Smolińska, podczas obchodów Święta Niepodległości podkreśliła radość płynącą ze wspólnego świętowania oraz znaczenie narodowej jedności. Wyraziła entuzjazm dla tego wyjątkowego dnia, mówiąc: „to najpiękniejszy dzień w roku. Uwielbiam 11 listopada!”. Zwróciła również uwagę na potrzebę wspólnoty, którą symbolizuje udział w pochodzie: „fakt, że idziemy wspólnym pochodem, pokazuje, że chcemy być razem”.
Przypomniała zebranym, aby doceniali wolność i niepodległość, która, jak zauważyła, nie jest dana na zawsze: „Pamiętajmy – nic nie jest nam dane na zawsze. Dziś mamy niepodległą Polskę”. Na koniec życzyła wszystkim radosnego przeżywania święta oraz miłego popołudnia.
Dominik Molewski, rozpoczynając koncert, zapowiedział wyjątkowy repertuar, który miał nieco zaskoczyć słuchaczy. Przygotowane utwory, zaczerpnięte z filmów wojennych, miały przypominać o trudnych momentach historii Polski, a także o sile, jaką niosły ze sobą żołnierskie opowieści i emocje towarzyszące wojnie.
Dominik Molewski zaznaczył, że koncert będzie odzwierciedlał różne nastroje, od utworów pełnych humoru po kompozycje o tragicznym wydźwięku, oddające zarówno radość, jak i smutek czasów wojennych. Podkreślił również, że pamięć o przeszłości jest kluczowa, zwłaszcza że wolność nie jest dana raz na zawsze – warto o nią dbać i ją pielęgnować.
Druga część koncertu miała natomiast wprowadzić bardziej tradycyjne elementy, nawiązując do pieśni patriotycznych o legionach i ułanach, co miało oddać ducha Narodowego Święta Niepodległości.
Wieczorem odbył się kolejny koncert, który uświetnił obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańców zaprosił Prezydent Miasta Ciechanów, Krzysztof Kosiński. Wydarzenie odbyło się w hali przy ul. Kraszewskiego i przyciągnęło licznych uczestników, którzy mogli podziwiać występy muzyków współpracujących na co dzień z renomowanymi instytucjami, takimi jak Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawska Opera Kameralna, Teatr Muzyczny w Łodzi, Opera Wrocławska, Opera Lubelska, Filharmonia Narodowa czy Sinfonia Varsovia.
Na scenie zaprezentowały się sopranistki Kamila Lendzion oraz Joanna Nawrot-Maciejowska, tenor Piotr Maciejowski oraz baryton Jan Żądło, którym akompaniowali pianista Paweł Zawada z Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku i wiolonczelista Jakub Grzelachowski z Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie.
Podczas koncertu publiczność miała również okazję wysłuchać występów młodych talentów z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. S. Moniuszki w Ciechanowie. Zaprezentował się szkolny chór prowadzony przez Joannę Podwojewską oraz uczennice klasy fortepianu, pod kierunkiem Tatiany Fedorczuk-Eichler: Alicja Pabich, Alicja Perczyńska i Wiktoria Żerek.
W programie koncertu znalazły się utwory takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Stanisław Niewiadomski, Kazimierz Serocki i Edward Dłuski, a także polskie pieśni patriotyczne oraz poezja, którą recytowała Teresa Lipowska, znana polska aktorka teatralna i filmowa.
Koncert wzbogaciły również utwory upamiętniające 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Publiczność miała okazję wysłuchać „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu chóru i solistów, co dodało wydarzeniu symbolicznego wymiaru. Organizacja koncertu była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, który obchodził w tym roku 25-lecie istnienia, a wydarzenie objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ciechanowie zakończyły się w atmosferze wspólnoty oraz dumy z odzyskania wolnej Ojczyzny. Uroczysty pochód, wystawa, przemówienia oraz koncerty z udziałem artystów i młodzieży umożliwiły mieszkańcom miasta i powiatu uczczenie tej rocznicy w wyjątkowy sposób. Władze miejskie oraz powiatowe zadbały o bogaty program, który przypomniał o historii Polski i wartości wolności, inspirując do dalszej troski o wspólną przyszłość.
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl i Urząd Miasta Ciechanów