W piątek, 17 stycznia 2025 r., remiza w Watkowie wypełniła się miłośnikami ludowych rytmów. Na scenie wystąpił zespół Janusz Prusinowski Kompania, który zaprezentował tradycyjne polskie melodie i tańce. Uczestnicy bawili się przy oberkach, mazurkach i polkach, a na parkiecie panowała wspaniała atmosfera.
Wodzirejem wydarzenia był Krzysztof Twardowski, który zachęcał wszystkich do wspólnej zabawy i uczył kroków tradycyjnych tańców. Partnerem wydarzenia był Urząd Gminy Gołymin-Ośrodek, a organizatorem Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze”, która od lat wspiera inicjatywy promujące lokalną kulturę i tradycje.
Całość została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wydarzenie nie tylko dostarczyło rozrywki, ale także przypomniało o bogactwie kultury północnego Mazowsza i jej znaczeniu dla lokalnej społeczności.
Zespół Janusz Prusinowski Kompania zagrał w składzie: Janusz Prusinowski (śpiew, skrzypce, harmonia, cymbały), Kaja Prusinowska (śpiew), Piotr Piszczatowski (baraban, bębenek, skrzypce sekund), Patryk Petersson (klarnet, sopiłka), Mateusz Żydek (trąbka) oraz Gabriel Prusinowski (baraban, basetla, kontrabas).
Repertuar zespołu obejmował różnorodne tańce i melodie charakterystyczne dla północnego Mazowsza oraz centralnej Polski. Publiczność miała okazję usłyszeć tradycyjne oberki, polki, kujawiaki, mazurki, kozaki czy walczyki, a także mniej znane formy, takie jak kujony, chodzone, powolniaki, klapoki i krzyżoki. Wszystkie utwory zostały starannie zrekonstruowane na podstawie nagrań archiwalnych oraz dawnych zapisów nutowych autorstwa takich badaczy jak Oskar Kolberg, Tadeusz Kiszczak i Jadwiga Milewska. Muzyka brzmiała autentycznie i nawiązywała do bogatego dziedzictwa wiejskich muzykantów, które zachwyciło zarówno starszych, jak i młodszych uczestników wydarzenia.
Na wstępie głos zabrał Janusz Prusinowski, który przedstawił członków zespołu, a następnie zaprosił do wspólnej zabawy. Głos zabrała również Anna Kienik – Prezes Lokalnej Grupy Działania „Północne Mazowsze”, która przywitała licznie przybyłych gości, wśród których znaleźli się nie tylko mieszkańcy gm. Gołymin, lecz także przedstawiciele Krasnego, Bogatego, Sońska, Gruduska, Karniewa, Ojrzenia, Opinogóry, Regimina, Mławy, Ciechanowa, Warszawy oraz Łodzi, a nawet Podkarpacia.
Następnie przemawiał Wójt Gminy Gołymin-Ośrodek Adam Piotr Budek, który podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, doceniając zarówno wysiłek lokalnych mieszkańców, jak i pracowników gminy:
„Chciałbym szczególnie podziękować Kołu Gospodyń Wiejskich z Watkowa i okolic, pracownikom Urzędu Gminy, a także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejsza impreza mogła się odbyć. Specjalne podziękowania kieruję do pana Krzysztofa Twardowskiego za zaangażowanie i prowadzenie zabawy. Wierzę, że ten wieczór będzie dla wszystkich okazją do wspaniałej zabawy” – mówił Wójt. Podkreślił również, jak ważne jest podtrzymywanie lokalnych tradycji i integrowanie społeczności.
Zespół Janusz Prusinowski Kompania zaprezentował niezwykle bogaty zestaw tradycyjnych instrumentów akustycznych, które przyciągnęły uwagę uczestników wydarzenia. „Nasze instrumenty to harmonia pedałowa, skrzypce, bębny, kontrabas czy cymbały – każdy z nich ma swoją historię i jest częścią polskiego dziedzictwa muzycznego” – mówił Patryk Petersson, członek zespołu.
Uczestnicy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć znane i mniej znane instrumenty, jak basy czy polski bębenek obręczowy, a także posłuchać melodii granych na klarnecie, fujarce i trąbce. Po zakończeniu zabawy zaproszono przybyłych gości na pieczone kiełbaski i grzane piwo.