Ciechanów dołączył do ogólnopolskiej kampanii profrekwencyjnej „Głosuję na 100%”. To wspólna inicjatywa największych ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, w tym Związku Miast Polskich. Celem akcji jest mobilizacja Polek i Polaków do udziału w wyborach prezydenckich 18 maja. Przydatne informacje na temat tego, gdzie oddać głos znajdują się poniżej. 15 maja mijają ważne terminy na dopełnienie formalności związanych ze zmianą miejsca głosowania.
18 maja 2025 r. w całym kraju odbędzie się pierwsza tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to ósme bezpośrednie wybory prezydenckie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. O najwyższy urząd w państwie rywalizuje 13 kandydatów.
Sprawdź czy jesteś w spisie wyborców
Do 13 maja 2025 r. można sprawdzić, czy jest się ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca zameldowania na pobyt stały i miejsca zamieszkania. Można to zrobić:
- za pomocą aplikacji mObywatel
- lub w Urzędzie Miasta Ciechanów (ul. Wodna 1, Wydział Spraw Obywatelskich).
Osoby już ujęte w rejestrze głosują w obwodowych komisjach właściwych dla ich miejsca zameldowania na pobyt stały lub miejsca zamieszkania.
Jeśli jest się ujętym w rejestrze wyborców, ale chce się głosować w innym obwodzie niż miejsce zameldowania pobytu stałego i miejsca zamieszkania, można złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Jeśli nie jest się ujętym w Centralnym Rejestrze Wyborców a chce się zagłosować, należy zameldować się na pobyt stały lub złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla swojego miejsca zamieszkania lub stałego przebywania (nigdzie nie zamieszkały). Można to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub skorzystać ze strony gov.pl.
Zmiana miejsca głosowania
Osoby, które chcą głosować poza miejscem swojego stałego zameldowania lub miejscem zamieszkania oraz osoby nieujęte w żadnym obwodzie głosowania muszą dopełnienie formalności.
Do wyboru mają dwie możliwości:
- jednorazową zmianę miejsca głosowania
- lub otrzymanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
O jednorazową zmianę miejsca głosowania lub wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania może wystąpić osoba, która w dniu wyborów będzie mieć ukończone 18 lat i czynne prawo wyborcze.
Wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania – należy złożyć osobiście lub przez internet najpóźniej na 3 dni przed datą wyborów (to jest do 15 maja 2025 r.). Wymaga to podania adresu, pod którym wyborca będzie przebywać w dniu wyborów. Dzięki temu zostanie on dopisany do listy wyborców w obwodzie, do którego należy wskazany adres. Wniosek należy złożyć osobiście lub przez internet. Szczegółowa instrukcja dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania. Do wniosku o zmianę miejsca głosowania można trafić poprzez usługę Wybory w aplikacji mObywatel.
Druga możliwość to pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania (do 15 maja). Z takim dokumentem wyborca może zagłosować w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Bardzo istotne jest to, że jeśli wyborca z jakichś powodów utraci wydane zaświadczenie, nie będzie mieć możliwości udziału w głosowaniu. Więcej informacji i praktyczne wskazówki znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-i-glosuj-tam-gdzie-bedziesz-w-dniu-wyborow.
Gdzie oddać głos?
Lokale wyborcze będą czynne 18 maja (niedziela) 2025 r. od godz. 7.00 do godz. 21.00. Mieszkańcy oddadzą głosy w 24 lokalach wyborczych. Ich lista znajduje się poniżej tekstu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.umciechanow.pl/Wybory_powszechne/prezydent_rp
Tego dnia w Ciechanowie komunikacja miejska będzie bezpłatna, aby umożliwić dotarcie do lokali jak największej liczbie mieszkańców. Część lokali będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Cisza wyborcza
Cisza wyborcza przed wyborami rozpocznie się w piątek (16 maja 2025 r.) o północy, czyli 24 godziny przed rozpoczęciem głosowania i potrwa do jego zakończenia. Wyborcy będą mieli czas na podjęcie decyzji i spokojne przemyślenie tego, jak oddadzą swoje głosy. Jeśli wszystkie obwodowe komisje wyborcze zakończą pracę zgodnie z planem, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godzinie 21:00.
Termin obowiązywania ciszy wyborczej regulowany jest przez artykuł 107 Paragraf 1 Kodeksu wyborczego. W dniu głosowania oraz przez 24 godziny przed tym dniem zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, czyli publiczne zachęcanie do głosowania na konkretnych kandydatów lub komitety, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień oraz rozpowszechniania materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej mogą pozostać na miejscu, jednak zakazane jest poruszanie się pojazdami oklejonymi materiałami wyborczymi. Zakaz agitacji obowiązuje także w internecie. W lokalach wyborczych nie można eksponować symboli, znaków ani haseł kojarzonych z konkretnymi kandydatami lub komitetami.
Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej traktowane jest jak wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów, jest przestępstwem.
Informacje na temat wyborów w Ciechanowie
Informacje na temat wyborów w naszym mieście można zaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta https://bip.umciechanow.pl/Wybory_powszechne/prezydent_rp.
W BIP znajduje się m.in.:
- Lista lokali, w których ciechanowianie oddadzą głosy (znajduje się również poniżej tekstu).
- Informacje o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika.
- Pliki, na których zobaczymy, jak będą wyglądały karty do głosowania.
Źródło: Urząd Miasta Ciechanów 13.05.2025 r.