XX Majowe Muzykowanie w Watkowie, Gmina Gołymin – Ośrodek

W niedzielę, 25 maja 2025 roku, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Watkowie (gm. Gołymin-Ośrodek) wypełniła się dźwiękami oberków, polek i kujawiaków. Odbyło się tam XX Mazowieckie Majowe Muzykowanie – przegląd solistów i kapel ludowych z całego Mazowsza. To wydarzenie od lat przyciąga miłośników tradycyjnej muzyki i lokalnego folkloru.

Jubileuszowa edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na scenie zaprezentowało się 14 solistów i 5 zespołów. Publiczność dopisała, a atmosfera była prawdziwie świąteczna. Impreza została dofinansowana przez Powiat Ciechanowski, a przewodniczącym jury był Starosta Ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz. Występy oceniali również Maria Wojciechowicz z Polskiego Radia w Warszawie oraz Piotr Marcin Kaszubowski – etnograf i regionalista z ramienia Muzeum Szlachty Mazowieckiej.

Organizatorami XX Majowego Muzykowania byli:

  • Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie,
  • Wójt Gminy Gołymin-Ośrodek,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Watkowie.

Już po raz dwudziesty w Watkowie, w gminie Gołymin-Ośrodek, odbyło się wyjątkowe święto muzyki ludowej – Mazowieckie Majowe Muzykowanie. Malownicze otoczenie remizy OSP, położonej wśród pachnących łąk i pól, stworzyło idealne warunki na niedzielną majówkę z folklorem w roli głównej.

Występy utalentowanych wiejskich muzyków-samouków, grających na harmoniach, akordeonach i skrzypcach, wypełniły świetlicę dźwiękami oberków, polek i walczyków – jak za dawnych lat. Pomysłodawczynią wydarzenia była nieżyjąca już dr Irena Kotowicz-Borowy, etnograf z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, a pierwszą edycję wspierał ówczesny wójt i rodowity watkowianin – Krzysztof Kowalski. Dzięki nim Majowe Muzykowanie stało się ważną tradycją i chlubą regionu.

Oficjalnego otwarcia dokonali Wójt Gminy Gołymin-Ośrodek Adam Piotr Budek wraz z pozostałymi organizatorami, dziękując wszystkim zaangażowanym instytucjom i osobom, w tym OSP i KGW w Watkowie, Staroście Ciechanowskiemu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej i licznie przybyłym gościom.

Podczas otwarcia głos zabrała także wieloletnia uczestniczka i przyjaciółka wydarzenia – Wiesława Krawczyk, która przez wiele lat wspierała Majowe Muzykowanie jako radna województwa mazowieckiego, a obecnie działa społecznie.

„Niezmiernie mi miło, że zostałam tu dziś tak serdecznie przywitana. Przez wiele lat przyjeżdżałam do Watkowa jako radna, teraz jestem tu już społecznie, ale nie mogłabym tego dnia opuścić” – podkreśliła. „To wyjątkowe wydarzenie, które integruje muzyków, lokalną społeczność i służy zachowaniu naszej pięknej tradycji. Cieszę się, że prowadzi je Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – instytucja samorządu wojewódzkiego, która dynamicznie się rozwija i realizuje wiele ważnych projektów dla kultury regionu.”

Wiesława Krawczyk zaznaczyła również, że nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez muzeum – ze środków samorządu wojewódzkiego.

„Mamy wspaniałą historię, którą warto zachować i wspierać. Życzę wszystkim muzykom satysfakcji z występów, a publiczności dobrej zabawy przy tej pięknej, dawnej muzyce” – zakończyła.

Po oficjalnym otwarciu scenę przejęli soliści, prezentując niezwykle różnorodny repertuar, od nostalgicznych melodii po żywiołowe oberki i polki. Jako pierwszy wystąpił Tomasz Arciszewski z Ciechanowa – uczestnik z kilkuletnim stażem, który tym razem zabrał ze sobą kolejny instrument ze swojej bogatej kolekcji akordeonów. W jego wykonaniu publiczność usłyszała poleczkę oraz znane piosenki biesiadne, do których chętnie włączała się we wspólnym śpiewie.

Nastrojowy i energetyczny repertuar zaprezentował Leszek Bielecki z Turzy Wielkiej. Jego występ przywołał klimat dawnych lat, ale nie zabrakło też skoczniejszych melodii. Zbigniew Goryszewski z Glinojecka, z okazji jubileuszowej edycji wydarzenia, przygotował wyjątkowy program – rozpoczął od poloneza, następnie zagrał oberka, a zakończył polką.

Michał Grzelak z Radzymina zaprezentował znane i lubiane utwory ludowe: „Głęboka studzienka”, marsz „Serce Słowianki” oraz „Cyganeczkę Zosię”. Świetny kontakt z publicznością nawiązał również Marek Kąkol z Bieżunia, który wykonał klasyczne melodie ludowe – publiczność chętnie włączyła się do wspólnego śpiewu.

Krzysztof Krajewski z Żytowa koło Sierpca urzekł słuchaczy zarówno nostalgicznymi, jak i energicznymi utworami, w tym melodią z rodzinnych stron. Jego występ stworzył wzruszający, niemal filmowy klimat dawnych wsi. Z kolei Stanisław Krakowski z Pałuk, dla którego był to debiut na watkowskiej scenie, zaskoczył publiczność dojrzałym wykonaniem klasycznych pieśni ludowych – trudno było uwierzyć, że to jego pierwszy występ jako uczestnik.

Tadeusz Małachowski z Żabowa zaprezentował trzy piękne melodie ludowe, z dużym wyczuciem i dbałością o tradycyjny styl. Niezwykle poruszający był występ Janusza Pawlaka z Mławy, który przygotował zróżnicowany repertuar, a jedną z pieśni zadedykował pamięci zmarłego niedawno członka zespołu „Melodia” z Opinogóry – Stanisława Leszczyńskiego.

Pozostali wykonawcy również dostarczyli słuchaczom wielu emocji, a każdy z występów był wyrazem szacunku dla tradycji i miłości do muzyki ludowej.

Po solistach na scenie pojawiły się kapele ludowe, które dopełniły program artystyczny tegorocznego Majowego Muzykowania. Każdy z zespołów wniósł do wydarzenia coś wyjątkowego – autentyczność, pasję i ogromne zaangażowanie.

Wśród uczestników znalazła się m.in. Kapela Ludowa z Kacprówka, która przyjechała z powiatu garwolińskiego na południowo-wschodnim Mazowszu. Zespół zaprezentował muzykę wykonywaną na tradycyjnych instrumentach ludowych – takich jak trzyrzędowa harmonia pedałowa, basetla, baraban czy altówka. Kapela występuje w strojach ludowych charakterystycznych dla regionu garwolińskiego i może pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym, zdobywając nagrody i wyróżnienia na wielu festiwalach w kraju i za granicą – m.in. w Kazimierzu Dolnym, Piwnicznej-Zdroju, Ciechanowcu, Zielonej Górze czy na Kaszubach.

Pozostałe zespoły również zaprezentowały wysoki poziom artystyczny i różnorodność stylów muzyki ludowej, wzbudzając żywiołowe reakcje publiczności.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy z wyróżnieniami, a tytuł Harmonisty Roku 2025 trafił do 15-letniego Miłosza Maszkiewicza z kapeli „Trampolka”. Wyjątkową atmosferę wydarzenia podkreślił Starosta Ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz: „Myślę, że w przyszłym roku będzie równie pięknie, tak jak było dawniej, pięć lat temu, dziesięć i dwadzieścia. Dziękujemy wszystkim artystom, dziękujemy świetnej publiczności, którą rzadko się spotyka.

Bywam na wielu imprezach, ale takiej publiczności jaką ma Watkowo, to tylko pogratulować. Przede wszystkim jednak nasze ukłony w kierunku artystów – to oni są bohaterami dzisiaj”. Organizatorzy podziękowali wykonawcom za piękne występy, a gościom za obecność i zaprosili wszystkich na kolejne Majowe Muzykowanie.

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article