III Festiwal Latawców w Gołotczyźnie. Big Cyc, kolorowe latawce i dwa dni świetnej zabawy…

11 i 12 lipca 2025 roku Rodzinny Park Edukacji i Rozrywki w Gołotczyźnie tętnił życiem podczas kolejnej, III już edycji Festiwalu Latawców. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło setki mieszkańców regionu i turystów, oferując bogaty program koncertów, warsztatów i atrakcji rodzinnych. W piątek odbyło się rockowe poGrodzisko, którego główną gwiazdą był zespół Big Cyc, a w sobotę scenę przejęli wykonawcy muzyki rozrywkowej. Nie zabrakło także konkursów, strefy zabaw dla dzieci oraz innych atrakcji.

Wydarzenie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie pod hasłem poGrodzisko. Była to muzyczna propozycja skierowana do fanów gitarowego brzmienia i niezależnej sceny. Na scenie wystąpili: Chwilowo Bez Nazwy, Białe Wilki, The Undecided, Artyści z GOK, KOP, Suffragium, Czarne Koty, Zespół Stresu Pourazowego, Szeptucha. Gwiazdą wieczoru był zespół Big Cyc, który zagrał tuż przed zachodem słońca, przyciągając tłumy fanów. Dodatkową atrakcją byli obecni na miejscu motocykliści z klubów: Motomaniak Gołymin, Wolny Wydech Poland MC, Black Storks.

Drugi dzień festiwalu miał rozrywkowy, familijny charakter. Na scenie wystąpili: Sonata, Irtealte, Joanna & Gabrysia Radziuk, Lidia Turadek, Mejk, Maja Fijałkowska, Martii, Topky. Wydarzenie zakończyła zabawa pod przewodnictwem DJ’a. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najładniejszy latawiec. Organizatorzy zapewnili także: bezpłatne warsztaty, gastronomię i stoiska handlowe oraz specjalną strefę zabawy dla dzieci.

Festiwal Latawców został zorganizowany przez Urząd Gminy Sońsk i Gminny Ośrodek Kultury w Gołotczyźnie, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Sponsorem był Bank Spółdzielczy w Raciążu, a patronat medialny objęły m.in. portale ciech24.pl, Czas Ciechanowa, Puls Ciechanowa, KRDP, CiechanówInaczej, Radio Rekord oraz CiechTiVi.

Piątkowe poGrodzisko było wyjątkowym wydarzeniem nie tylko muzycznym, ale też symbolicznym – stanowiło hołd dla lokalnej historii i młodzieżowych koncertów „Grodzisko” z lat 90., które odbywały się w sońskich okopach. Tegoroczna edycja była również dedykowana pamięci Bogdana Smolińskiego – mentora wielu młodych kapel.

Najmłodszym uczestnikiem muzycznej sceny był zespół Chwilowo Bez Nazwy, który działa dopiero od kwietnia, ale już zdobył pierwsze miejsce na XXX Powiatowym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Ciechanowie oraz trzecie miejsce na ogólnopolskim festiwalu w Warszawie. Zaprezentowali się również Białe Wilki, The Undecided oraz formacje stworzone przez Artystów z GOK.

W programie znalazły się też utwory takich zespołów jak KOP i Zespół Stresu Pourazowego, którego członkowie z humorem opowiadali o swojej przyjaźni i wspólnej pasji do muzyki. Metalowy klimat wnieśli członkowie Suffragium, a mocne rockowe brzmienia zaprezentowały także Czarne Koty – utalentowana grupa uczniów z lokalnych szkół. Na zakończenie wieczoru wystąpili dwaj główni wykonawcy: Big Cyc, świętujący 37-lecie działalności, oraz Szeptucha, zespół łączący współczesne brzmienia z tradycyjną symboliką i wierzeniami regionu Podlasia. Wśród atrakcji znalazł się też konkurs z nagrodami dla pań, zorganizowany przez sponsora – DepilConcept Ciechanów.

Wójt Gminy Sońsk, Jarosław Muchowski, podkreślił, że festiwal to nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim wspólne święto mieszkańców: „Jesteśmy dziś w Gołotczyźnie, na pierwszym dniu naszej dwudniowej imprezy. Dzisiaj pod nazwą poGrodzisko wracamy trochę do klimatów bardziej rockowych, bardziej metalowych. Jutro zmieniamy rytm – wystąpią zespoły disco, więc będzie bardziej skocznie” – powiedział.

Wójt wyraził także radość z wysokiej frekwencji i dobrej atmosfery: „Cieszy nas poprawa pogody, ale jeszcze bardziej to, że są z nami nasi goście, że mieszkańcy przychodzą i przyjeżdżają. To dla nich to wszystko organizujemy”. Odnosząc się do występu głównej gwiazdy wieczoru, zespołu Big Cyc, dodał: „Dla mnie mogą zagrać wszystko – grają przecież dla naszych mieszkańców. Najważniejsze, żeby była dobra zabawa, pozytywna energia i uśmiech na twarzach uczestników”.

Podczas koncertu w Gołotczyźnie zespół Big Cyc udowodnił, że mimo upływu lat wciąż potrafi porwać publiczność do wspólnej zabawy – i to w swoim niepodrabialnym, satyrycznym stylu. „Gramy już 37 lat, ale wciąż nie mamy dość. Mamy najfajniejszy zawód na świecie, a Big Cyc to fenomen – gramy nieprzerwanie w tym samym składzie, co w Polsce praktycznie się nie zdarza” – podkreślał lider zespołu, Krzysztof Skiba. Artyści przygotowali na ten wieczór zestaw swoich najbardziej znanych utworów, takich jak „Berlin + Świr”, „Rudy się żeni”, „Dziki kraj”, „Kocham piwo”, „Makumba” czy „Moherowe berety”. Nie zabrakło także ostrzejszych numerów z politycznym i społecznym pazurem, takich jak „Wszystko gnije”, „Skin” czy „Rewolucja” oraz „Kiepscy”, „Dres” i „Facet to świnia”

Publiczność usłyszała też nowości z najnowszego albumu, w tym premierowy numer „Goła klata – symbol lata”, który w humorystyczny sposób odnosi się do letniego obyczaju paradowania bez koszulki po kurortach. „To nasza propozycja na wakacje. Nie każdy, kto zrzuca koszulkę, wygląda jak Adonis. Czasem to bardziej przypomina wieloryba. I to nie jest żaden hejt – po prostu czasem nie da się tego odzobaczyć” – żartował Krzysztof Skiba.

Choć pogoda do ostatniej chwili nie była łaskawa, zespół rozgrzał publiczność do czerwoności. „Graliśmy już przy ulewach i przy urwaniu chmury. Fani rocka nie boją się ani deszczu, ani ekstremalnych warunków. Dla nas najważniejsze jest, żeby ludzie dobrze się bawili – i dziś się bawili świetnie” – dodał wokalista.

Zespół Szeptucha, który wystąpił jako jedna z gwiazd wieczoru, przyjechał do Gołotczyzny z Białegostoku. Tworzą go m.in. wokalistka Katarzyna Antosiewicz i gitarzysta Paweł „Szucher” Szuszkiewicz„Gramy tylko i wyłącznie swoją muzykę. To mieszanka rocka, folku i electro” – wyjaśniał Paweł Szuszkiewicz. Grupa działa od kilku lat, a ich debiutancka płyta ukazała się w 2022 roku. „Gramy razem od dawna, od dziejów! Chłopaki są dla mnie jak rodzina” – dodała Katarzyna Antosiewicz. Na scenie w Gołotczyźnie zagrali aż 12 utworów, prezentując energiczne i emocjonalne brzmienia, które zdobyły uznanie wśród publiczności.

Członkowie zespołu z uznaniem wypowiadali się również o lokalnych młodych muzykach. „Zostaliśmy chwilę po próbie i byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Widzieliśmy dziesięciolatków, którzy świetnie grają na basie czy perkusji – naprawdę wykształceni młodzi ludzie” – podkreśliła wokalistka. „To budujące. Dzieciaki nie tylko klikają w komputerze, ale wychodzą na scenę i naprawdę grają”.

Zespół zapowiedział też nadchodzące premiery. Już wkrótce ukaże się ich nowa koncertowa płyta, będąca zapisem występu na Pol’and’Rock Festival 2023. Zespół znany jest głównie z publikowania singli, ale – jak zapowiedzieli – nadchodzi czas na nowy długogrający album. Tego lata planują intensywną trasę, a najbliższe koncerty odbędą się m.in. w Mordach (7 lipca), Białymstoku oraz na dożynkach w Rydzewie (gm. Ciechanów).

Drugiego dnia Festiwalu Latawców w Gołotczyźnie nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Uwagę najmłodszych przyciągnął Konkurs na Najbardziej Odlotowy Latawiec, w którym uczestnicy – od dzieci po dorosłych – mogli zaprezentować własnoręcznie wykonane konstrukcje. Latawce oceniano pod kątem estetyki, staranności wykonania i kreatywności, a nagrody ufundowały Gminny Ośrodek Kultury w Gołotczyźnie oraz Bank Spółdzielczy w Raciążu.

Wieczorem na scenie zaprezentowały się lokalne talenty, m.in. Joanna i Gabrysia Radziuk, związane z GOK w Gołotczyźnie, które poruszyły publiczność swoimi występami. Z kolei o godzinie 18:30 scenę przejęła Lidia Turadek – młoda wokalistka z Nowego Miasta, mająca już na koncie liczne występy lokalne. „Zawsze zostawia po sobie niezatarte wrażenie” –podkreślali organizatorzy. Festiwalowy dzień wypełniły również występy lokalnych zespołów i chórów.

Szczególnym momentem dla pań był konkurs ze sceny, w którym do wygrania były bony o wartości 300 zł na zabieg depilacji od sponsora – DepilConcept Ciechanów.

Festiwal Latawców w Gołotczyźnie zakończył się w atmosferze radości, wspólnoty i twórczej energii. Dwa dni pełne muzyki, uśmiechów, rodzinnych atrakcji i lokalnych inicjatyw pokazały, że kultura może łączyć pokolenia i inspirować do działania. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, artystów, sponsorów i mieszkańców, wydarzenie okazało się nie tylko udaną formą letniego wypoczynku, ale przede wszystkim świętem muzyki i kreatywności.

Dzień I – 11.07.2025

Dzień II – 12.07.2025

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Więcej zdjęć z III Festiwalu Latawców w Gołotczyźnie – Facebook: Dzień I – 11.07.2025, Dzień II – 12.07.2025

Previous Article