Oddano hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Jak planowano, 13 kwietnia 2019 r. (w sobotę) w południe odbyła się uroczystość pod Krzyżem Katyńskim – z Apelem Pamięci i składaniem kwiatów.

W tym roku mniejsza, bo z powodu strajków zabrakło szkół z pocztami sztandarowymi (poza nielicznymi), nie dojechali też motocykliści.

Natomiast o godz. 18.00 w Kawiarni Artystycznej bardzo ciekawą prelekcję o zbrodni katyńskiej wygłosił znany nauczyciel historii z ZS nr 1 im. J. Bema w Ciechanowie – Jacek Hryniewicz.

Stracił on w tej zbrodni swego stryja, odwiedził sam cmentarze katyńskie na rowerze, więc opatrzona zdjęciami jego prelekcja była tym bardziej przekonująca.

Po prelekcji wyświetlono fabularny film polsko-brytyjski z 2018 r. „Katyń – Ostatni świadek”. Ten historyczny thriller odsłania kulisy ukrywania przez lata prawdy o zbrodni katyńskiej.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i biografią naocznego świadka mordu, Iwana Kriwoziercowa spod Smoleńska, z międzynarodową obsadą, opowiada o bezpardonowym tuszowaniu śladów i likwidowaniu niewygodnych świadków w powojennej Wielkiej Brytanii.

Reżyser filmu Piotr Szkopiak mieszka i pracuje w Londynie. „Katyń – Ostatni świadek” to dla niego, jak przyznał, film szczególny, bo dotykający tragicznej rodzinnej historii. Dziadek reżysera, płk Wojciech Stanisław Wójcik, został bowiem stracony wiosną 1940 w Charkowie.

Zarówno prelekcja Jacka Hryniewicza, jak i film „Ostatni świadek” to przykłady ciekawego i kompetentnego przekazu prawdy o jednej z największych zbrodni ludobójstwa sprzed 79 lat.

Szkoda tylko, że frekwencja mieszkańców na wydarzeniach w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, nie była wysoka.

Do tej pory organizatorami tych obchodów było PCKiSz oraz Ciechanowskie Stowarzyszenie Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

W tym roku całą piękną oprawę pod pomnikiem Krzyż Katyński, zapewnili żołnierze z 5. Mazowieckiej Brygady WOT w Ciechanowie.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article