Dożynki Gminy Opinogóra – Pałuki 25.08.2019

Najpiękniejsze cząstki plonów.

Wiek dwudziesty pierwszy przyniósł ogromne zmiany w polskiej wsi. Praca rolnika w gospodarstwie jest o wiele lżejsza dzięki nowym technologiom, nowoczesnym maszynom i wielu dobrym pomysłom oraz różnym rozwiązaniom.Ale tylko jedno się nie zmieniło – uprawa roli zależy wyłącznie – a może przede wszystkim – od pogody. To właśnie ona ma duży wpływ zarówno na jakość, jak i na ilość upraw.

Zwieńczeniem całorocznej pracy rolników jest organizowanie dożynek. Jest to jedno z największych i najstarszych świąt rolniczych oraz symboliczne podziękowanie za ich pracę.

Początki historii obchodów dożynek sięgają korzeniami do Ario-Słowian. Niedawne odkrycia polskich archeologów potwierdzają, że w Zagorzycach odkryto osadę z okresu około 6000 lat przed Chrystusem, gdzie natrafiono również na spichrze do przechowywania zboża oraz szczątki ołtarza, na którym w szczególny sposób dziękowano za płody ziemi. Po zakończeniu prac polowych – a więc zebranych i zmagazynowanych wszystkich plonów organizowane było święto płodów tzw. wieńcowanie czyli zrobienie wieńca ze zbóż i kwiatów. Święto to odbywało się w terminie równonocy jesiennej przypadającej na dzień 23 września. Ponadto odkryto jeszcze wiele innych artefaktów.

W XVI wieku wieńcowanie zostało nazwane wieńcem dożynkowym, gdyż w tym okresie w szlacheckich dworach zaczęto organizować obrzędy dożynkowe. To w ten sposób właściciele majątków składali podziękowanie swoim pracownikom za wytężoną pracę przy żniwach i za zebrane plony . Był to czas zabawy, tańca, dobrego i smacznego jedzenia. Współczesne dożynki nie są już wydarzeniem nawiązującym do dawnej pracy i trudu włożonego podczas żniw przez rolników jak podaje profesor Tomasz Grzybowski.

Oprócz tradycyjnego wieńca dożynkowego głównym atrybutem jest chleb dożynkowy – tradycyjnie wypiekany z mąki z tegorocznego zboża. Dorodny bochen chleba niesiony jest za wieńcem dożynkowym w orszaku. W Pałukach nieśli go starościna dożynek Bożena Kapczyńska z Rąbieża i starosta dożynek Piotr Goździewski z Trętowa Mazarnięta. To właśnie w tej miejscowości w dniu 25 sierpnia zostały zorganizowane gminno- parafialne dożynki. Ta miejscowość należy terytorialnie i administracyjnie do gminy opinogórskiej.

Zgodnie z odwiecznym zwyczajem najpiękniejsze cząstki plonów jakie wydała w tym roku ziemia zostały przyniesione do świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pałukach w postaci pięknych wieńców i ofiarowane Bogu. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 dziękczynną mszą świętą, którą celebrował ksiądz Wacław Michalski proboszcz parafii pałuckiej.

Homilię wygłosił ksiądz Jarosław Arbat z parafii opinogórskiej, który powiedział m. in. (…) Plon tegorocznych zbiorów zawarty jest w wieńcu dożynkowym. Jest to symbol chleba – chleba, który jest na naszych stołach i zapewnia nam pożywienie; aby go nigdy nie brakowało. (…) Dziś nie myślimy, że możemy być głodni. (…) Gdyby jednak susza potrwała jeszcze dwa miesiące – to efekt zbiorów byłby bardzo tragiczny.(…) Wieńce dożynkowe były poświęcone przez obu księży proboszczów.

Druga część uroczystości miała miejsce na terenie boiska sołeckiego, gdzie nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na czele z gminną orkiestrą dętą „Trzech Pokoleń”, poprzedzony kawalkadą motocyklistów. Oficjalne uroczystości dożynek otwierał wójt gminy Opinogóra Górna Piotr Czyżyk. Serdecznie witał wszystkich przybyłych gości. W swoim wystąpieniu mówił m. in. Drodzy rolnicy – to jest wasze święto. (…) Zdajemy sobie sprawę, że z tytułu panującej suszy jaka miała miejsce – zbiory w tym roku są niższe. Mimo to dzielimy się tym chlebem, który został upieczony z tegorocznych plonów. Mamy do niego szacunek i mamy także szacunek dla pracy rolnika.

Podziękowania dla rolników składali starosta powiatowy Joanna Potocka Rak oraz senator Jan Maria Jackowski. Odczytane zostały także nadesłane listy okolicznościowe m. in. od poseł Anny Cicholskiej, marszałka województwa Adama Struzika i ministra rolnictwa Rafała Romanowskiego.

W dalszej części programu były m. In. prezentacje wieńców dożynkowych, było ich ponad trzydzieści oraz potraw regionalnych przygotowanych przez sołectwa, występy solistów i zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury. Gościem dożynek był zespół COVER SHOW MOC PRZEBOJÓW. Do tańca grał zespół DJ YAGGI.

Imprezy towarzyszące to – wesołe miasteczko dla dzieci, stoiska twórców ludowych, rękodzieło, stoiska gastronomiczne, zabawkowe, kosmetyczne, biżuteria i inne. Pogoda dopisała więc na uroczystości przybyły tłumy mieszkańców i gości. Trudno było znaleźć osobę, która opuszczałaby imprezę w minorowym nastroju.

Tekst: Bożenna Kacpura

Zdjęcia i video: Ciech24.pl

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article