PROSTATEKTOMIA LAPAROSKOPOWA
Stało się! W dniu 20 września w Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie wprowadziliśmy nowy standard – laparoskopowe leczenie raka gruczołu krokowego. Zabieg został wykonany przez doświadczony zespół specjalistów pracujących na co dzień w podwarszawskiej Klinice Urologii w składzie: dr Mariusz Ciemerych, dr Szymon Kawecki, dr Artur Pakuszewski.
Dzisiejsza operacja polegała na laparoskopowym wycięciu gruczołu krokowego u chorego na nowotwór. Poprzez niewielkie pięciomilimetrowe nacięcia w skórze do jamy brzusznej pacjenta wprowadzono cienkie instrumenty, za pomocą których lekarze przeprowadzili zabieg z zewnątrz, obserwując jego przebieg na ekranie monitora.
Prostatektomia laparoskopowa to jednak nie wszystko. Standardowymi procedurami w Szpitalu staną się również: cystektomia laparoskopowa (wycięcie pęcherza moczowego z rekonstrukcją dróg moczowych) u pacjentów z rakiem pęcherza. W dalszym ciągu kontynuowane będą operacje laparoskopowe górnych jak i dolnych dróg moczowych (nefrektomia, nefroureterektomia, operacje naprawcze moczowodów itp.).
PIERWSZE W POLSCE WSZCZEPIENIE PANEWKI STAWU BIODROWEGO WYKONANEJ Z TANTALU
Na najbliższy piątek 27 września, w ciechanowskim szpitalu, odbędzie się zabieg z użyciem nowego rodzaju panewki stawu biodrowego.
Będzie to pierwszy w Polsce (sprawdzone na 100%) zabieg wykonany przy wykorzystaniu tego system. Panewka zbudowana jest z porowatego tantalu. Implanty z tantalu mają właściwości mechaniczne w większym stopniu zbliżone do tkanki kostnej niż implanty z tytanu. Znacznie lepiej integrują się z kością, pory tantalowej endoprotezy łatwiej przerastają tkanką kostną.
Do tej pory używaliśmy tej technologii (podobnie jak niektóre inne szpitale w Polsce) tylko przy operacjach endoprotezoplastyki bezcementowej stawu kolanowego, ramiennego i skokowego, a w odniesieniu do stawu biodrowego tylko w przypadku zabiegów rewizyjnych (związanych z koniecznością wymiany endoprotezy).
Niestety systemy przeznaczone do zabiegów rewizyjnych są zbyt kosztowne, żeby stosować je powszechnie w zabiegach pierwotnej aloplastyki. Teraz jako pierwsi w Polsce, wprowadzamy taki system przeznaczony do pierwotnej aloplastyki stawu biodrowego.
Źródło: Szpital Ciechanów