W poniedziałkowy poranek 18 grudnia 2023 w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyła się premiera wyjątkowego spektaklu „Dawno dawno temu… w Ciechanowie – czyli ciechanowskie legendy na nowo”. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Agnieszkę Grzejdę wystąpiła utalentowana młodzież z powiatu ciechanowskiego. Wśród wykonawców znaleźli się członkowie Formacji Artystycznej FreakShow. Publiczność miała okazję zobaczyć dwie znane, ciechanowskie legendy w unowocześnionej wersji. Były to „Ciechan” oraz „Żabusia”. Legendy ziemi ciechanowskiej opowiadał Mikołaj Zelech, w roli Żabusi wystąpiła Aniela Stypik, Dobroniegę zagrała Amelia Tańska, a Ciechana – Mateusz Lesiński, natomiast swoim głosem czarowała Antonina Falkowska.
Po zakończeniu spektaklu Dyrektor PCKiSz Anna Smolińska podziękowała artystom oraz Agnieszce Grzejdzie za to niezwykłe widowisko, a także Poseł na Sejm RP Annie Cicholskiej, która pomagała i wpierała w realizacji projektu.
Na przedstawieniu byli obecni również Starosta Powiatu Ciechanowskiego Jan Andrzej Kaluszkiewicz, Sekretarz Powiatu Monika Gwoździk, Zastępca Prezydenta Miasta Ciechanów Iwona Kowalczuk, Dyrektor Powiatowego Biura Pracy Robert Morawski.
Anna Ewa Cicholska – Poseł na Sejm RP VIII, IX, X kadencji
Poseł Anna Cicholska: „Bardzo dziękuję za przybliżenie historii naszego pięknego miasta Ciechanowa. Byłam inicjatorem różnych tego typu działań, zarówno w Komisji Edukacji, jak i w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby można było wiele takich ciekawych projektów dla młodzieży skierować – pokazujących naszą historię oraz naszych małych ojczyzn.
Z wielką przyjemnością obserwowałam ten spektakl i muszę powiedzieć, że jesteście na miarę artystów warszawskich.” – mówiła Anna Cicholska dziękując artystom oraz składając bożonarodzeniowe życzenia.
Agnieszka Grzejda reżyser i choreograf spektaklu:
„Dawno dawno temu… w Ciechanowie – czyli ciechanowskie legendy opowiedziane na nowo” to jest spektakl, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Legendy ciechanowskie nie są dramatem, w związku z tym nie mają tekstu mówionego. Dlatego postanowiliśmy je opowiedzieć w sposób wizualny – wykorzystując ciało, wykorzystując dobrodziejstwa technologii w postaci obrazów wyświetlanych na ekranie ledowym.
W spektaklu wzięło udział około trzydziestu osób z powiatu ciechanowskiego, byli to tancerze, byli to aktorzy oraz muzycy. W spektaklu odwoływaliśmy się do wierzeń prasłowiańskich, sięgaliśmy do korzeni, bardzo dawno, dawno temu, po to aby pewną klamrą kompozycyjną zamknąć spektakl w czasach współczesnych. Nie da się iść dalej, nie pamiętając o historii, nie pamiętając o tym, kim i jacy byli nasi przodkowie. Korzenie są bardzo ważne, dlatego edukacja młodzieży w dziedzinie historii jest niezwykle ważnym elementem edukacji kulturalnej.
W związku z tym chcieliśmy, przez ten spektakl nie tylko opowiedzieć to co się działo kiedyś, ale również zaznaczyć to jak ogromny wpływ, właśnie ci młodzi ludzie mają na przyszłość naszego kraju. Przygotowania do spektaklu trwały prawie cztery miesiące. Za kilka dni spektakl ruszy do ośrodków kultury powiatu ciechanowskiego i mamy również nadzieję, że ze spektaklem powrócimy podczas nocy świętojańskiej w czerwcu.”
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl