Ciechanowskie notatki – blog historyczny

Ciechanowskie notatki to blog o historii Ciechanowa i okolic. Blog zawiera trzy bloki tematyczne, które razem są ze sobą powiązane.

  1.  Spacerkiem po Ciechanowie
  2. Wędrówki po Mazowszu
  3. Mieszkańcy

Co znajdziemy na blogu?
Informację na temat historii ulic Ciechanowa między innymi: Witosa, Zagumiennej, Ukośnej, Mickiewicza, Nadrzecznej, Grodzkiej, Zielonej Ścieżki, 3 Maja, Polnej oraz placu Kościuszki i dawnej osady Ostatni Grosz.

Są również opisane ciekawe losy różnych osób i rodzin żyjących na ziemi ciechanowskiej, na które podczas swoich badań historycznych natrafiła autorka bloga – Barbara Bielasta.

I tak z bloga dowiadujemy się o losach rodzin: Ostrowskich, Kamińskich, Dembowskich z Przedwojewa i Lipy, Cyprysińskich oraz innych mieszkańców np. Antoniny Donimirskiej, Edwarda Buczka – ciechanowskiego fotografa, Marii Mościckiej – drugiej żony prezydenta Ignacego Mościckiego, Walentego Wolskiego – pierwszego ciechanowskiego aptekarza, Bronisławy Włodkówny – pisarki, nauczycielki i bibliotekarki, księdza Józefa Kwiatkowskiego i jego rodziny.

Autorka bloga www.ciechanowskienotatki.pl Barbara Bielasta – napisała również książki związane z historią ziemi ciechanowskiej między innymi: „Historia Gminy Regimin”, „Tak to zapamiętałem”, której autorem jest Jerzy Heronim Olszewski a opracowała i wspomnienia spisała Barbara Bielasta, „Krasiniana”, „Cyprysińscy na Mazowszu”, „Szulmierz i okolice”. W styczniu 2021 r. ma się ukazać nowa książka regionalistki – „Dembowscy na Mazowszu”.

Apel o podzielenie się wiedzą…
Autorkę bloga fascynuje historia miejsc, kamienic i innych budynków, ulic w Ciechanowie, losy mieszkańców związanych z naszym powiatem, historia ziemiaństwa lokalnego i okolicznych wsi. Jeśli posiadasz wiedzę, stare fotografie lub dokumenty, którymi chciałbyś podzielić się z blogerką na wyżej wymienione tematy prosimy o kontakt barbarabielasta@gmail.com

Więcej informacji o ciechanowskiej regionalistce znajdziemy na jej blogu, do którego czytania zachęcamy.

Previous ArticleNext Article