W poniedziałkowy wieczór, 4 listopada 2024 r., scena Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie zamieniła się w prawdziwą oazę jazzowych brzmień. W ramach projektu Swing Club na Mazowszu, w klimatycznym występie zaprezentował się zespół „Dixie Company”, porywając słuchaczy w podróż przez świat tradycyjnego jazzu i dixielandu.
Organizatorem wydarzenia, które przyciągnęło wielu miłośników muzyki, było Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.
„Dixie Company” to poznańska formacja jazzu tradycyjnego, której historia sięga już ponad trzech dekad. Zespół zdobył uznanie na międzynarodowej scenie jazzowej, występując na prestiżowych festiwalach i w renomowanych klubach w Polsce, Czechach, Francji, na Łotwie, w Niemczech, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i na Węgrzech.
Grupa nie tylko rozsławia polski jazz za granicą, ale także działa na rzecz rozwoju tej muzyki w kraju, będąc pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival – wydarzenia, na którym występowali między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk oraz angielski trębacz Kenny Ball. W skład zespołu wchodzą wyjątkowi muzycy: Jakub Marszałek (trąbka, kornet), Rafał Kubale (klarnet), Krzysztof Zaremba (puzon), Wojciech Warszawski (śpiew, banjo, gitara), Piotr Dąbrowski (fortepian), Marcin Grabowski (kontrabas) oraz Piotr Soroka (tarka, perkusja), który pełni także funkcję menedżera zespołu.
Wieczór rozpoczął się serdecznym powitaniem ze strony dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, Anny Smolińskiej, która z dumą zwróciła uwagę na rosnącą frekwencję. Jak zauważyła, zainteresowanie koncertami znacznie wzrosło – z początkowej grupy 10-15 osób do ponad setki obecnych tego wieczoru.
Dyrektor wyraziła wdzięczność za liczne przybycie oraz podkreśliła, że koncert „Dixie Company”, którego próbkę miała okazję usłyszeć, zapowiada się wyjątkowo obiecująco. Zapowiedziała także wiele nadchodzących wydarzeń w listopadzie i grudniu, zachęcając zgromadzonych do aktywnego udziału w życiu kulturalnym regionu.
Piotr Soroka – lider zespołu Dixie Company podczas wywiadu, opowiedział o zespole, repertuarze koncertu oraz doświadczeniach z występów zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowej scenie:
„Dixie Company gra stary, dobry jazz epoki Louisa Armstronga – muzykę, której korzenie wywodzą się z Nowego Orleanu. Na rynku muzycznym jesteśmy obecni od 30 lat, a dziś w Ciechanowie, dzięki współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, promujemy właśnie tę klasyczną odmianę jazzu. Na scenie usłyszycie Państwo utwory charakterystyczne dla tego gatunku, m.in. „Royal Garden Blues”, a także kompozycję legendarnego Mr. Acker Bilka – „Stranger on the Shore”. Wykonamy także „C’est Si Bon” w stylu Louisa Armstronga, nieśmiertelny „What a Wonderful World” oraz wiele innych klasyków. Będzie też polska kompozycja nawiązująca do tego stylu – „Ragtime” Henryka Kuźniaka z filmu „Vabank”.
Mamy na sobie charakterystyczne, czarno-białe buty nazywane sztybletami lub kaponkami. Idealnie nadają się do stepowania, choć dziś nie będziemy z nich korzystać w ten sposób. Mają one na celu podkreślić charakter epoki, której muzykę gramy – lat 30. w Nowym Orleanie, Nowym Jorku i Chicago.
Nasz skład jest typowy dla zespołów dixielandowych: klarnet, trąbka, puzon, banjo, kontrabas i fortepian, no i oczywiście ja na perkusji. Mamy także wokalistę – Wojtek Warszawski zaśpiewa m.in. słynny przebój „Hello, Dolly”, świetnie imitując styl Louisa Armstronga.
Zdecydowana większość utworów, które zaprezentujemy, powstała na południu i zachodnim wybrzeżu USA, więc opowiemy trochę o historii tej muzyki, chociaż bardziej skupimy się na samej muzyce niż na narracji.
Niestety nie mamy własnych utworów. Naszym celem jest interpretacja klasycznych jazzowych standardów, co jest zgodne z tradycją zespołów takich jak nasz.
Graliśmy w wielu krajach: Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, na Węgrzech, a przede wszystkim trzykrotnie odbyliśmy tournée po Stanach Zjednoczonych, głównie po zachodnim wybrzeżu. Podczas tych wypraw odwiedziliśmy m.in. San Diego, Santa Monikę, Sacramento, San Francisco i okolice Nevady. Podczas naszego pierwszego wyjazdu do USA zagraliśmy także w Toledo na wschodnim wybrzeżu, gdzie na zaproszenie polskich naukowców i wykładowców mieliśmy okazję wystąpić dla tamtejszej społeczności akademickiej.”
Koncert zespołu Dixie Company spotkał się z bardzo pozytywną reakcją publiczności, potwierdzając, że jazz dixielandowy wciąż ma swoje wierne grono miłośników, nawet po tylu dekadach od jego powstania.
Dzięki wydarzeniu, które zorganizowało Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie przy współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, lokalna publiczność miała okazję przenieść się do złotych lat jazzu. Taki wieczór to nie tylko uczta dla uszu, ale i hołd dla bogatej historii jazzowych tradycji.
Zdjęcia z koncertu w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie – 04.11.2024
Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl