Dożynki Gminy Regimin – Koziczyn 2024

Za nami kolejna piękna uroczystość dożynkowa. W niedzielę 1 września 2024 r. za tegoroczne plony dziękowali mieszkańcy gminy Regimin. Wydarzenie odbyło się w miejscowości Koziczyn.

Na uroczystość zaprosili: Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska, Proboszcz Parafii pw. św. Dionizego w Koziczynku ks. Robert Artur Głuchowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Regimin. Rolę starostów dożynkowych pełnili w tym roku Jolanta i Michał Więckiewicz z miejscowości Lipa (gm. Regimin).

Michał i Jolanta Więckiewicz – Starostowie Dożynek

Jolanta i Michał Więckiewicz wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Lipa od 2011 r., które pan Michał odziedziczył po rodzicach. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w produkcji roślinnej: uprawa pszenicy, rzepaku oraz kukurydzy. Państwo Więckiewicz posiadają także bydło mleczne. Gospodarstwo stanowi dla nich nie tylko źródło utrzymania, ale jest też ogromną pasją, więc pracy oddają się z przyjemnością.

Dożynki rozpoczęła Msza Św. dziękczynna za zebrane plony, odprawiona przez ks. o. Łukasza Nawotczyńskiego oraz proboszcza parafii Koziczynek ks. Roberta Artura Głuchowskiego.

Ks. o. Łukasz Nawotczyński w swoim kazaniu podkreślił znaczenie dożynek jako święta dziękczynienia Bogu za plony ziemi, zwracając uwagę na tradycję i odpowiedzialność za pracę rolników oraz wspólnotę.

Wzywał także do doceniania chleba zarówno jako pokarmu fizycznego, jak i symbolu zbawienia oraz jedności wspólnoty:

„Dziś dziękujemy Panu Bogu za dar plonów naszej ziemi. Po trudzie żniw mamy dzisiaj piękne święto plonów, dzień naszych dożynek gminno-parafialnych. Słowo „dożynki” wśród wielu staropolskich określeń oznacza wieniec. Tym mianem nazywano również obrzędową zabawę wiejską, urządzaną u podwórza na zakończenie prac i żniw, podczas której ofiarowano właścicielowi majątku wieniec dożynkowy, upleciony z pszenicy i żyta, zdobiony kwiatami, owocami oraz wstążkami.

Przy tym składano życzenia dla pana domu, jego rodziny, dla kapłana, rządcy i ekonoma. Wszystko dzisiaj się zgadza. Podtrzymujemy pewną tradycję. Tak rozpoczęliśmy tę piękną uroczystość naszych dożynek. Złożyliśmy nasze plony, wieńce, wszystkie bukiety właśnie u największego Rządcy tego świata, u stóp Pana Boga w tej świątyni.

Znamy Jezusowe słowa z Ewangelii św. Jana: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie tylko samo; ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity.” O tych plonach dzisiaj już wspominaliśmy na początku, że to dobro, które daje nam nieustannie pożywienie na co dzień, składa się na pracę rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, każdego z nas. Nawet najmniejszy wysiłek, który wkładamy, by wypracować coś dla nas samych, podtrzymuje nasze życie i umożliwia cieszenie się naszą własną pracą.

Słowa te rozumiem najlepiej, gdy myślę o ziarnie pszenicy. Rolnicy, którzy jak ewangeliczny siewca wychodzą każdego roku na swoje pola, zasiewają je z głęboką wiarą w Boga. I oto właśnie mamy chleb powszedni. Dzisiaj, w roku, w którym Pan Bóg obdarzył nas darami, dziękujemy pięknymi słowami modlitwy w czasie Eucharystii: „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej dobroci otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; niech stanie się dla nas chlebem życia.”

Ten chleb, który przed chwilą ucałowaliśmy, jest chlebem powszednim, spożywanym przez naszych przodków, a według Słowa Bożego, wszyscy umierają. Ale ten chleb, który z nieba wstępuje, jest chlebem na życie wieczne. Przynosi nam nowy dar życia, nową perspektywę i nadzieję w codziennych zmaganiach, które często przetykane są doświadczeniem cierpienia, niesprawiedliwości, bólu i smutku, niepowodzeń oraz obietnic, które nie mają żadnego pokrycia.

Dlatego dzisiaj, w naszej modlitwie, przyjmujemy ten chleb i wino, które składamy w ofierze na tym ołtarzu. Wierzymy, że Jezus mówi nam: „Wierzcie i jedzcie. Dziś to jest ciało moje, to jest krew moja nowego przymierza”. To przymierze, które Bóg zawarł z nami raz na zawsze.

Kiedy całuję chleb, kiedy znaczę znakiem krzyża, nim pokroję go i rozdam swoim bliskim, okazuję mu szacunek. Nie możemy pozwolić, by przewalał się na śmietnikach, by był traktowany jak coś, co można wyrzucić. A pamiętamy, że jeszcze niedawno starsze pokolenia miały inne doświadczenia i wiedziały, czym jest głód.

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej wspominamy czasy, kiedy ludzie dzielili się każdą okruszyną chleba. A jaki głód odczuwamy w sercu, sięgając po chleb Boży – ten chleb, który wstępuje z nieba?

Nasz chleb, z nieba zstępujący, jest czymś więcej niż tylko pożywieniem. To wsparcie w drodze do zbawienia. Czy wierzymy w to dzisiaj? Jaka jest nasza wiara? Jaka jest wiara każdego z nas w Boga, Dawcę wszystkiego, co mamy i co możemy mieć? W tym, co tworzymy na przyszłość? Niech nasza przyszłość nie zamyka się w tym, co przyziemne. Jeśli zapominamy o Bogu, zatracimy nasze zbawienie i ten chleb z nieba, który daje nam dostęp do nowego życia.

Każdy z nas ma za co dziękować Panu Bogu. Przynosząc te piękne wieńce bukiety, musimy przeżywać ten dar dziękczynienia. Kto ziarno Słowa Bożego sieje w swojej ziemi, przyniesie obfity plon. To jest piękne podtrzymywanie tradycji, na które zasługujemy wobec pracy Pana Boga.

Kto w końcu Ci podziękuje za Twoje wysiłki? Ty pierwszy podziękuj Panu Bogu. Już za chwilę przeżyjemy kolejną uroczystość – poświęcenie ziarna, które będziemy używać w naszych polach. Kto z nas przyniósł do kościoła ziarno jako symbol tego poświęcenia? To wszystko ma znaczenie i jest tradycją w naszym życiu. Pamiętajmy o naszych tradycjach, nie spychajmy odpowiedzialności na innych. Budujmy przyszłość razem, jako wspólnota chrześcijańska, która opiera się na miłości i jedności.

Nie można zapominać o Panu Bogu, bo zamykając się w swoich sprawach, zatracimy sens życia. Budujmy naszą przyszłość na wartościach chrześcijańskich, rezygnując z tego, co złe. Wołajmy do Boga, błogosławmy ziemię, którą uprawiamy. Niech nasza praca przynosi plony jak najbardziej obfite…”

Do zgromadzonych wiernych zwróciła się również Wójt Gminy Regimin – Mariola Kołakowska:

„Święto plonów to czas radości i okazja do kontynuowania tej właśnie pięknej, polskiej tradycji, a także refleksji nad tym, jak ważna jest praca rolnika. Przede wszystkim jednak dziękujemy Bogu za siły do pracy, za deszcz, za słońce, którego nam w tym roku nie brakowało. Dziękujemy również za urodzaj, za niewyczerpaną łaskę, bo bez niej nie udałoby się zebrać ani jednego kosza. Na wieńcu dożynkowym Gminy Regimin znajduje się święty Dionizy – patron naszej parafii.”

Mariola Kołakowska podziękowała również za odprawioną Mszę Świętą oraz zaprosiła do udziału w kolejnej części uroczystości.

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy przemaszerowali w uroczystym korowodzie na boisko sportowe w Koziczynie, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie pod kierownictwem Kapelmistrza Leopolda Sułkowskiego-Kornaus.

Za orkiestrą podążali starostowie dożynek Jolanta i Michał Więckiewicz, Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska, Proboszcz Parafii pw. św. Dionizego w Koziczynku ks. Robert Artur Głuchowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Regimin Jacek Olszewski wraz z radnymi oraz poczty sztandarowe wystawione przez: Gminę Regimin, OSP w Lekowie, OSP w Pawłowie, OSP w Targoniach, OSP w Zeńboku, OSP w Jarlutach Dużych, OSP w Koziczynie, OSP w Szulmierzu, Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg w Ciechanowie. Bukiety dożynkowe wnieśli sołtysi z terenu gminy wraz z delegacjami:

  • sołtys sołectwa Grzybowo – Radosław Jędrzejewski,
  • delegacja sołectwa Jarluty Duże,
  • delegacja sołectwa Jarluty Małe,
  • sołtys sołectwa Karniewo – Kazimierz Kraśniewski,
  • sołtys sołectwa Kątki – Izabela Skoneczna,
  • sołtys sołectwa Klice – Joanna Gąska,
  • sołtys sołectwa Kliczki – Adam Czarnewicz,
  • sołtys sołectwa Kozdroje-Włosty – Justyna Klejnowska,
  • sołtys sołectwa Koziczyn – Małgorzata Grzelczyk,
  • sołtys sołectwa Lekówiec – Katarzyna Pawłowska,
  • sołtys sołectwa delegacja sołectwa Lekowo,
  • sołectwo Lipa – Katarzyna Humięcka,
  • sołtys sołectwa Mościce – Ryszard Kącki,
  • sołtys sołectwa Pawłowo – Tomasz Stępiński,
  • sołtys sołectwa Pniewo Czeruchy – Mariusz Przewłocki,
  • sołtys sołectwa Pniewo Wielkie – Sławomir Naguszewski,
  • sołectwo Przybyszewo – Monika Długokęcka,
  • sołtys sołectwa Radomka – Paweł Kijewski,
  • sołtys sołectwa Regimin – Joanna Zjadewicz,
  • sołtys sołectwa Szulmierz – Łukasz Kępczyński,
  • sołtys sołectwa Targonie – Katarzyna Palmowska-Zając,
  • sołtys sołectwa Zeńbok – Marcin Żmijewski.

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie

Zaproszonych gości i mieszkańców gminy powitała Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska. Wśród uczestników znaleźli się między innymi:

  • Łukasz Gołębiewski, dyrektor biura poselskiego Posła na Sejm RP Rafała Romanowskiego,
  • Robert Piotrowski, dyrektor biura poselskiego Poseł na Sejm RP Anny Cicholskiej,
  • Cezary Bobowski, dyrektor biura Senatora RP Krzysztofa Bieńkowskiego,
  • Zbigniew Deptuła, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
  • Tadeusz Łączyński, zastępca głównego inspektora Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa,
  • Janusz Szymańczyk, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie,
  • Elżbieta Szymanik, przewodnicząca Rady Powiatu Ciechanowskiego i dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych,
  • Robert Morawski, wicestarosta powiatu ciechanowskiego,
  • Mariusz Barański, członek zarządu powiatu ciechanowskiego,
  • Grzegorz Liszewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ciechanowskiego,
  • Dagmara Cicholska, radna Rady Powiatu Ciechanowskiego,
  • Kapral Tomasz Piast, w imieniu szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ciechanowie mjr Radosława Bisialskiego,
  • nadkom. Marek Kosela, pierwszy zastępca komendanta powiatowego Policji w Ciechanowie,
  • asp. sztab. Adam Skotnicki, kierownik posterunku Policji w Regiminie,
  • bryg. Tomasz Gajewski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie,
  • Dariusz Drzewiecki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ciechanowie,
  • Jacek Biliński, kierownik placówki terenowej KRUS w Ciechanowie,
  • dr Robert Rodziński, dziekan Wydziału Inżynierii i Ekonomii Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie,
  • Iwona Szwejkowska, kierownik Działu Rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie,
  • Arkadiusz Wenda, leśniczy Leśnictwa Lekowo,
  • Piotr Sokołowski, leśniczy Leśnictwa Szulmierz,
  • Stefan Pawłowski, Wójt Gminy Ciechanów,
  • Artur Delura, Wójt Gminy Ojrzeń,
  • Piotr Czyżyk, Wójt Gminy Opinogóra Górna,
  • Jarosław Muchowski, Wójt Gminy Sońsk,
  • Krzysztof Kowalski, Wójt Gminy Gołymin w latach 1998-2010,
  • Ada Olszewska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy w Regiminie,
  • sołtysi gminy Regimin i parafii Koziczynek,
  • Artur Giziński, wiceprezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie,
  • płk Bolesław Ozdarski, prezes Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg w Ciechanowie,
  • Dagmara Kontraktowicz, dyrektor oddziału Banku Spółdzielczego Raciąż w Ciechanowie,
  • Anna Kielik, prezes Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Północne Mazowsze,
  • Olga Grabowska, prezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego,
  • Jadwiga Płodziszewska, przedstawicielka Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego,
  • Elżbieta Adamus, lekarz rodzinny z Przychodni Medica w Regiminie,
  • Wojciech Adamus, lekarz rodzinny z Przychodni Medica w Regiminie,
  • Danuta Szewczak, Sekretarz Gminy Regimin,
  • Dorota Konop, Skarbnik Gminy Regimin,
  • Tadeusz Lewandowski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Regiminie,
  • Grażyna Jabłońska, kierownik Klubu Senior Plus w Lekowie,
  • Izabela Skoneczna, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Regiminie,
  • Marek Dąbrowski, kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Regiminie,
  • Małgorzata Czernik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Regiminie,
  • Magdalena Szatkowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Regiminie,
  • Krystyna Ślubowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zeńboku,
  • Paweł Mazurkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szulmierzu,
  • Bernard Mysiakowski, przewodniczący Klubu Senior Plus w Lekowie,
  • druh Jarosław Suski, honorowy komendant Ochotniczych Straży Pożarnych w Regiminie,
  • druh Wiesław Dziubiński, prezes Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Regiminie,
  • Koła Gospodyń Wiejskich,
  • delegacje dożynkowe,
  • przedstawiciele lokalnych mediów.

Po przywitaniach Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska zwróciła się do uczestników:

„Za chwilę otrzymam z rąk starostów dzisiejszych dożynek, państwa Jolanty i Michała Więckiewicz, pachnący wspaniały bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej ziemi. Dziękuję za ten chleb, bo w nim zawarta jest nasza gościnność i wrażliwość na ludzką krzywdę. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym to mamy.

Dzisiaj doceniamy efekty całorocznej pracy rolników, podczas odpoczynku i zabawy przed ostatnimi jesiennymi pracami. To dzisiaj dziękujemy Bogu za tegoroczne plony. Zgodnie z tradycją nasze dzisiejsze świętowanie rozpoczęliśmy dziękczynieniem podczas Mszy Świętej oraz barwnym korowodem przy dźwiękach Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie. Jest to przede wszystkim święto rolników, ale jednoczy nas wszystkich wokół wieńców i bukietów dożynkowych, które są najpiękniejszą cząstką tego, co zabraliśmy z naszych pól.

Za trud i wykonanie serdecznie dziękuję poszczególnym sołectwom. Świadczy to, przede wszystkim o wspólnocie, jaką tutaj tworzymy. Dzisiejszemu świętu towarzyszy także wdzięczność za przekazywanie kolejnym pokoleniom głębokiego umiłowania ziemi i pielęgnowanie tradycji.

Niech każda polska rodzina, biorąc do ręki bochen chleba, z wdzięcznością pomyśli o tych, dzięki którym on powstaje, czyli o rolnikach. Dożynki to piękna tradycja, która łączy nas wszystkich. Widać tu szacunek dla każdej grupy społecznej: dla rolników, dla Kół Gospodyń Wiejskich i dla wszystkich tutaj zgromadzonych. Spotykamy się, aby być razem z mieszkańcami, by wspólnie dziękować za to, co dobre i prosić o siłę w trudniejszych chwilach.

Ważna jest także integracja społeczna. Fakt, że dożynki odbywają się co roku, świadczy o tym, jak bardzo są potrzebne i jak mocno wpisują się w życie naszych mieszkańców. Proszę przyjąć najlepsze życzenia pomyślności dla Was i Waszych najbliższych oraz obfitych plonów w przyszłym roku, byśmy za rok znowu zebrali się przy żniwnych plonach.”

Na zakończenie przemówienia Mariola Kołakowska podziękowała wszystkim przybyłym gościom oraz osobom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin, Michał i Jolanta Więckiewicz – Starostowie Dożynek

Następnie miał miejsce tradycyjny obrzęd przekazania chleba Wójtowi Gminy przez starostów dożynek Jolantę i Michała Więckiewiczów. W naszym kraju chleb to szczególny symbol – urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności dzielenia się z drugim człowiekiem.

Kolejnym elementem uroczystości było dzielenie się chlebem z mieszkańcami oraz gośćmi, w którym wzięli udział: Przewodniczący Rady Gminy Regimin Jacek Olszewski, Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska, proboszcz parafii Koziczynek ks. Robert Artur Głuchowski oraz starostowie dożynek Jolanta i Michał Więckiewicz. Podczas dzielenia chlebem uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciechanowie.

Po podzieleniu chlebem nastąpiło wyprowadzenie sztandarów przez dowódcę uroczystości druha Zbigniewa Bąkowskiego, a potem przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości.

W imieniu Posła na Sejm RP Rafała Romanowskiego przemawiał dyrektor biura poselskiego Łukasz Gołębiewski:

„Dożynki to najważniejsze i najpiękniejsze święto dla każdego rolnika oraz każdej osoby związanej z rolnictwem. Od wieków wpisane jest w bogatą tradycję naszego narodu. Święto plonów to czas radości i dumy, ale także czas odpoczynku po ciężkiej pracy. Jest to najlepsza okazja, aby złożyć podziękowania za codzienną pracę, a zarazem czas dziękczynienia za zebrane plony.

W tym wyjątkowym dniu chciałbym życzyć wszystkim rolnikom, aby odczuwali zasłużoną dumę z wymagającej, często wykonywanej w pocie czoła pracy. Drodzy rolnicy, przyjmijcie wyrazy największego uznania i szacunku za Waszą codzienną pracę…”

W imieniu Poseł na Sejm RP Anny Cicholskiej głos zabrał dyrektor biura poselskiego Robert Piotrowski:

„Czas dożynek, tak silnie zakorzeniony w polskiej, narodowej tradycji, był od wieków czasem radości z dobrze wykonanej pracy. Bóg błogosławił, ziemia plon wydała (Psalm 67). Ten piękny staropolski obyczaj, który stał się częścią naszej kultury i tożsamości narodowej, jest najlepszą okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony.

Drodzy rolnicy, to wy zapewniacie wyżywienie narodu, czego symbolem jest przyniesiony dożynkowy bochen chleba. Praca na roli to ciężki kawałek chleba. Kaprysy natury, zmiany na rynkach płodów i produktów rolnych, wpływają na efekt pracy rolników i hodowców. Polski rolnik z niepokojem patrzy w przyszłość. Zmiany proponowane przez Unię Europejską bardzo niekorzystnie wpłyną na polskie rolnictwo.

Dostrzegają to rolnicy w całej Unii. Praktycznie we wszystkich krajach miały miejsce rolnicze protesty. Na roli nie ma miejsca na politykę, tu jest ciężka praca, codzienny trud i obowiązek zapewnienia innym przysłowiowej kromki chleba.

Robert Piotrowski – Dyrektor Biura Poselskiego Anny Ewy Cicholskiej – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII, IX, X kadencji

Polska wieś w ostatnich latach przeszła metamorfozę. Stała się nowocześniejsza, zasobniejsza, rolnicy z ufnością patrzyli w przyszłość. Polska żywność, produkty rolne – śmiało konkurowały z innymi na rynkach Europy i świata. Nie można tego psuć. Wszyscy muszą zrozumieć, że od kondycji polskiego rolnictwa zależy nasz byt, nasze bezpieczeństwo.

Rolnika nie trzeba uczyć, ograniczać, czy regulować przepisami. On dobrze wie, z dziada pradziada, czego potrzebuje ziemia, żeby dała plon, dobry plon. Jestem córka mazowieckich rolników. Pamiętam dobrze ich spracowane dłonie i upór do pracy, wynikający z umiłowania ziemi i świadomości, że na przysłowiową kromkę chleba czekają inni…”

Słowa senatora RP Krzysztofa Bieńkowskiego, przekazał Cezary Bobowski:

„Chciałbym serdecznie podziękować. Podziękować za ciężką pracę, trud pracy dzięki, któremu codziennie na polskie stoły trafia chleb – symbol ciężkiej pracy w pocie czoła, Dziękuję Gminie Regimin za kontynuowanie tradycji dożynkowych, jest to bardzo ważne. Polska wieś rozwija się cały czas, zmienia się na przestrzeni wieków, ale tradycja dożynkowa zawsze jest utrzymywana…”

Cezary Bobowski – dyrektor Biura Senatora Krzysztofa Bieńkowskiego

Do uczestników zwrócił się również wicestarosta powiatu ciechanowskiego – Robert Morawski:

Święto plonów – dożynki, obchodzimy zawsze bardzo uroczyście. Jest to święto rolników. Zebrane zostały dary ziemi, naszej mazowieckiej ziemi, która nas żywi. Nie mamy większego bogactwa niż ta ziemia. Ukochali ją nasi dziadkowie, ukochali ja nasi ojcowie.

Wielokrotnie stawali w jej obronie i przelewali krew. Ona odpłaca się nam, rodząc plony które potrzebne są do naszej egzystencji. Ale ziemia bez pracy swych gospodarzy – rolników, byłaby tylko bezużytecznym ugorem. To Wasz trud, czyni ją zdolną do rodzenia plonów.

Praca rolnika to nieprzerwana opieka nad zasiewem, to walka z nieprzyjazną aurą, to wreszcie zbiór owoców tej pracy – pracy ciężkiej i mozolnej, to wysiłek dla dobra nas wszystkich, cieszymy się z jego efektów…”.

Wicestarosta złożył również na ręce Grażyny i Radosława Trętowskich, podziękowania i gratulacje od Zarządu Powiatu Ciechanowskiego dla wszystkich rolników Gminy Regimin.

Robert Morawski – Wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień Wójta Gminy Regimin – Kłosów za działalność rolniczą na terenie Gminy Regimin oraz za wkład w rozwój obszarów wiejskich Gminy Regimin. Wśród wyróżnionych rolników znaleźli się:

  • Radosław Trętowski, Tomasz Czaplicki, Dariusz Szymański, Dariusz Muszyński, Paweł Kijewski, Mariusz Kosiński, Grzegorz Redwanowski. Krzysztof Sadowski.

Uroczystość uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Regiminie. Natasza Pepłowska i Gabriela Czarnewicz zaśpiewały piosenkę „Ech Poleczko”, a następnie uczennice z klas 7 i 8 zatańczyły do tekstu piosenki „Kukułeczka”- Rokiczanki.

Występ przygotowała Anna Załęska. Program artystyczny pt. „Witajcie w Naszej bajce” przedstawili uczniowie klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Szulmierzu. Przedstawienie przygotowali Witold Rosołowski i Monika Kłoskowska – Grabowska.

Wystąpili również uczniowie Szkoły Podstawowej w Zeńboku, którzy przygotowali przedstawienie pt. „Dzień z życia mieszkańca gminy Regimin”, który przygotowała Małgorzata Lipka. Wójt Gminy Regimin w podziękowaniu za piękne występy wręczyła dzieciom upominki oraz podziękowania dla nauczycieli.

Komentarz Małgorzaty Lipki – nauczyciela języka polskiego, bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Zeńboku:

„Uczniowie klas 5-8 naszej Szkoły Podstawowej zaprezentowali kabaretowy skecz pt. Dzień z życia mieszkańca gminy Regimin. Staraliśmy się zaprezentować różne elementy związane z naszą gminą, między innymi drużyny sportowe OSP, czy Koła Gospodyń Wiejskich. A także pokazać umiejętności wokalne naszych uczniów. Dzisiaj już nie będziemy występować, ale może w przyszłości uda się znowu.”

Komentarz Józefa Mysiakowskiego – przewodniczącego Rady Gminy Regimin w latach 2018 – 2023:

„To już są szóste dożynki, piąte dożynki gminno-parafialne na terenie gminy Regimin, w których biorę udział. Tak się złożyło, że są trzy parafie na terenie gminy Regimin i co roku organizowane są dożynki w innej parafii: w parafii Lekowo, w parafii Koziczynek i w parafii Zeńbok.

Zawsze aktywnie brałem udział w dożynkach, kiedy byłem radnym, ale również teraz, kiedy tym radnym już nie jestem. Lubię tego rodzaju imprezy i bardzo doceniam organizatorów takich wydarzeń. Uważam, że jest to wydarzenie, które jednoczy społeczeństwo lokalne, pokazuje szerszą perspektywę oraz spojrzenie na świat rolniczy, na rolników i ich pracę. To jest takie dziękczynienie.

Ja zawsze angażowałem się, tak jak wspomniałem wcześniej, czy będąc radnym, czy dzisiaj, kiedy radnym już nie jestem. W tym roku na przykład jako obywatel aktywnie pomagam Kołu Gospodyń Wiejskich w Regiminie. Będę akompaniował na gitarze, będziemy śpiewać pieśni ludowe, a później zaprezentujemy drobny skecz, którego także nie jestem autorem, niestety. Jest to skecz zapożyczony, natomiast można powiedzieć, że jest on dopasowany do tej okazji. Także aktywnie biorę udział w tego rodzaju uroczystościach.

Józef Mysiakowski – radny, przewodniczący Rady Gminy Regimin w latach 2018 – 2023

Bardzo doceniam, że one się odbywają. Sięgając pamięcią i porównując z innymi gminami, mogę powiedzieć, że dopiero od kilku lat praktycznie w każdej gminie są dożynki. Nie pamiętam, czy 10-15 lat temu były one tak popularne, a może, skoro nie byłem zbyt zaangażowany, to też nie śledziłem mediów, które opisywały tego typu wydarzenia w sąsiednich gminach.

Dzisiaj zauważam, że praktycznie w każdej sąsiedniej gminie odbywają się dożynki gminno-parafialne. I to jest piękne. Proszę zobaczyć, ile dzisiaj ludzi przyszło, jak pięknie świeci słońce. Każdy konsumuje, podziwia to, co jest na scenie.

Jakie utwory zobaczymy w repertuarze? Bardzo znane przyśpiewki ludowe, ale jest też pieśń, i co ważne, to wymaga podkreślenia – jest także pieśń dożynkowa, której słowa napisała członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Regiminie. Jest ona ośmiozwrotkowa, bardzo interesująca, więc to będzie jedna pieśń, której nikt nie zna.

Dzisiaj odbędzie się jej prapremiera, a pozostałe pieśni są dobrze znane. Kogo mogę wyróżnić jako autora tej pieśni, tej prapremiery? Należy szczególnie wyróżnić panią Danutę Rykowską, ona jest autorką tekstu, natomiast muzyka jest zapożyczona. Także zapraszam, będzie ciekawie.

Nie wiem, czy strajki bezpośrednio przełożyły się na plony, na zbiory, na ilość pszenicy. Mówiąc kolokwialnie i roboczo: dobrze sypało. Jest takie powiedzenie – „jak sypało?” Jak rolnicy pytają siebie nawzajem, to właśnie tak brzmi to pytanie. Mam nadzieję, że te plony były dobre i że pogoda, która była nie zmąciła plonów tegorocznych. A tym bardziej te strajki, na pewno nie sprawiły, że te plony są mniejsze.”

Komentarz Wójt Gminy Regimin Marioli Kołakowskiej:

„Dzisiaj odbywa się bardzo ważna impreza, ważna ze względu na to, że jest to Święto Rolników – Dożynki Gminno-Parafialne w miejscowości Koziczyn. Gospodarzem dzisiejszego wydarzenia jest Sołectwo Koziczyn. To święto jest skierowane do pszczelarzy, rolników, ogrodników oraz sadowników, których mamy oczywiście na terenie naszej gminy. Jest to właśnie podziękowanie za całoroczny trud oraz pracę na rzecz polskiej wsi.

Na dzisiejszej uroczystości możemy zobaczyć Koła Gospodyń Wiejskich ze swoimi popisowymi daniami. Te dania są degustowane przez naszych mieszkańców. Pogoda dopisała, mieszkańcy oczywiście nie zawiedli. Jest tutaj bardzo dużo mieszkańców, z różnych zakątków naszej gminy, ale nie tylko, ponieważ są to dożynki gminno-parafialne, więc gościmy także osoby z parafii, która znajduje się w części gminy Opinogóra Górna. Przybyło do nas wielu ludzi, którzy wyrażają wdzięczność dla rolników za ich ciężką, całoroczną pracę.

Zależy nam na tym, żeby właśnie takie imprezy jednoczyły ludzi, żeby spotykali się i rozmawiali. Zresztą możemy zobaczyć z tyłu, że tak jest. Takie duże wydarzenia jednoznacznie jednoczą, ponieważ sołectwa współpracowały, przystrajały swoje miejscowości i posesje. To rzeczywiście jednoczy ludzi wokół lokalnej społeczności.

Jest tyle potraw i wszystkie są tak smaczne, że trudno jest wskazać jedną. Mamy osiem Kół Gospodyń Wiejskich na terenie naszej gminy, a dzisiaj gościmy siedem z nich. W każdym stoisku coś degustowałam, ale trudno jest wskazać jedną, najlepszą potrawę. Wszystkie są doskonałe.

Bardzo nam zależy na zjednoczeniu mieszkańców oraz różnych grup społecznych. Na dzisiejszych dożynkach obecne są straże pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, Klub Seniora z Lekowa, a także wielu wystawców. Nie tylko Koła i straże, ale gościmy także Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Bank Spółdzielczy, a także przedstawicieli Piątej Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i wiele innych instytucji. Bardzo dziękuję im za obecność i uatrakcyjnienie naszego wydarzenia.”

Na uczestników dożynek czekały liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Na stoisku KRUS w Ciechanowie dla rolników przygotowano konkurs pt. Pracuj bezpiecznie, zapobiegaj wypadkom, który składał się z 15 pytań w formacie ABCD, z jedną poprawną odpowiedzią. Trzy najlepsze miejsca zdobywały nagrody. Nagrodami były zestawy narzędziowe. Udział mogli wziąć tylko dorośli, czynni rolnicy.

Komentarz przedstawicieli KRUS w Ciechanowie:

„Przekazywaliśmy najwięcej informacji dotyczących turnusów rehabilitacyjnych. Bardzo dużo osób, w tym emerytów, bo od zeszłego roku jest to w naszej ofercie, pytało, gdzie można wyjechać i kiedy. Dlatego też rozdaliśmy największą ilość ulotek dotyczących turnusów rehabilitacyjnych.

Jest bardzo duże zainteresowanie, ponieważ jest to 21-dniowy turnus bez ponoszenia żadnych kosztów. Jedynym kosztem jest dojazd do centrum, który trzeba zorganizować na własną rękę.  Mamy różnorodną ofertę, m.in. Świnoujście, Kołobrzeg, Jedlce, Szklarską Porębę, Horyniec Zdrój i Iwonicz Zdrój.

Są dość proste kryteria. Trzeba być czynnym rolnikiem lub mieć przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy w rolnictwie, a także opłacone składki. Należy złożyć wniosek, który można pobrać albo ze strony internetowej, albo w naszym okienku. Tak naprawdę trzeba czekać na swoją kolej. Czynni rolnicy dostają skierowania dosyć szybko. Gorzej jest natomiast z emerytami, ponieważ mamy bardzo mało skierowań, ale też systematycznie są oni wysyłani.

Oprócz promowania bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, kładziemy również nacisk na wiedzę dotyczącą zgłaszania wypadków przy pracy rolniczej, poprzez dostarczanie ulotek na stoisku. Mamy także co roku konkurs dla dzieci. Jest to konkurs rysunkowy lub krótkometrażowy film.

Tematyka dotyczy „Pracuj Bezpiecznie”, a dzieci zdobywają bardzo atrakcyjne nagrody. Dziecko, które wygra w swojej gminie, otrzymuje nagrodę zarówno od KRUS-u, jak i z każdej gminy. Wójtowie gmin również przyłączają się do promowania tej działalności, aby dzieci brały udział w jak największej liczbie. Jest bardzo duże zainteresowanie, a dzieci naprawdę wspaniale rysują; zawsze mamy dużo prac do oceny.

Ponadto odwiedzamy szkoły i prowadzimy szkolenia na temat pracy dzieci w gospodarstwie.”

Nagrodzeni uczniowie w konkursie ortograficznym o Pióro Wójta Gminy Regimin.

Jednym z punktów programu było wręczenie podziękowań dla uczniów, którzy zajęli miejsca na podium w gminnym międzyszkolnym konkursie ortograficznym o Pióro Wójta Gminy Regimin. Celem Konkursu było zachęcenie do rozwijania uzdolnień, rozwijanie rozumienia wartości języka ojczystego oraz jego funkcji w budowaniu tożsamości osobowej ucznia oraz wspólnot: rodzinnej, narodowej i kulturowej.

Konkurs organizowany przez Wójta Gminy Regimin, skierowany był do  uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Regimin.

27 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Padlewskiego w Zeńboku odbył się ostatni etap Gminnego Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o Pióro Wójta Gminy Regimin. Każdą ze szkół podstawowych z terenu gminy Regimin reprezentowali uczniowie, którzy 23 maja popełnili najmniej błędów w dyktandzie w pierwszej części rywalizacji.

Dziewięcioro uczestników drugiego etapu zmierzyło się z  dyktandem przygotowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Władysława Reymonta w Regiminie. Na piszących czyhały różne pułapki interpunkcyjne i ortograficzne.

Laureaci konkursu:

III miejsce w konkursie zajęła Aleksandra Malinowska, uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Zeńboku, II miejsce zajęła Julia Smoleńska, uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Szulmierzu, natomiast I miejsce w konkursie zajęła Maria Jackowska, uczennica klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Regiminie. Nagrody dla laureatów wręczyła Mariola Kołakowska Wójt Gminy Regimin.

Mariola Kołakowska Wójt Gminy Regimin wręczyła również wyróżnienia dla Kół Gospodyń Wiejskich w kategoriach:

  • Najpiękniejsze stoisko dożynkowe dla KGW Radomka,
  • Najbardziej oblegane stoisko dożynkowe dla KGW Regimin,
  • Najbardziej polecane stoisko dożynkowe dla KGW Nowalijki w Szulmierzu,
  • Najbardziej uśmiechnięte kobiety na stoisku dożynkowym otrzymało KGW Grzybowianki,
  • Najpiękniejsze stroje na stoisku dożynkowym otrzymało KGW Klice,
  • Najpyszniejsze potrawy na stoisku dożynkowym otrzymało KGW Targonie.

W trakcie dożynek miał miejsce występ przygotowany przez Klub Senior+ w Lekowie. Seniorzy zaprezentowali piosenki ludowe.

Warto wspomnieć, że seniorzy z Gminy Regimin swoje spotkania rozpoczęli tuż po zakończeniu modernizacji budynku w Lekowie. Od tamtej pory spotykają się codziennie i ciekawie spędzają czas: uczestniczą w warsztatach rękodzieła, w ćwiczeniach gimnastycznych, zajęciach rehabilitacyjnych, treningach Nordic Walking, treningach pamięci  i asertywności.

Zachęcające są również liczne wyjazdy kulturalne w których uczestniczą. Seniorzy mają ogrom pomysłów, dzięki którym mi.in powstała grupa muzyczna składająca się z około 15 osób, która zaprezentowała swój występ. Publiczność miała okazję wysłuchać między innymi utworów: „Gdybym miał gitarę”, „Lipka”, „Czerwone jabłuszko”, „Cyt, cyt”, „W zielonym gaju”. Nie obyło się bez bisów.

Następnie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy bukiet dożynkowy. Konkurs skierowany był do sołectw z terenu Gminy Regimin. Bukiety mogły zawierać wyłącznie kwiaty i rośliny pochodzące z przydomowych ogrodów, łąk, pól i lasów z uwzględnieniem ziół, a także mogły być wkomponowane w bukiety dodatki naturalne np. gałązki, kora. Celem Konkursu było kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.

Wszystkie bukiety dożynkowe zostały złożone przed sceną, a komisja w składzie: Danuta Szewczak, Dorota Konop, Iwona Kwasiborska, stanęła przed trudnym zadaniem wyboru tego najpiękniejszego. Klasyfikacja konkursowa przedstawia się następująco:

  • I miejsce – sołectwo Szulmierz (1000 zł)
  • II miejsce – sołectwo Pawłowo (700 zł)
  • III miejsce – sołectwo Koziczyn (500 zł)

Nagrody dla laureatów oraz dyplomy dla wszystkich uczestników wręczyła Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska.

Komentarz Danuty Szewczak – Sekretarz Gminy Regimin, członka komisji konkursowej:

„Była to komisja trzyosobowa: Dorota Konop, skarbnik gminy Regimin, oraz Iwona Kwasiborska – pracownik zakładu komunalnego. Zawodowo się nie zajmujemy bukieciarstwem ani rolnictwem, ale urzekły nas bukiety, które były przygotowane przez sołectwa i mieszkańców naszej gminy. Bukiety dożynkowe miały zasadę wykorzystania kwiatów niekomercyjnych, a jedynie ogródkowych czy polnych, a także owoców.

Najlepszym bukietem był bukiet z Szulmierza, który zajął pierwsze miejsce, ponieważ zawierał jabłka, kłosy i kwiaty – wszystko, co można uzyskać z naszych ogrodów i pól. Drugie miejsce zajęło sołectwo Pawłowo z bukietem z kłosów i kwiatów polnych. Trzecie miejsce natomiast zdobyło sołectwo Koziczyn, którego bukiet również zawierał trawy i kwiaty.

Bardzo pięknym bukietem był również bukiet z Grzybowa, wykonany wyłącznie z kwiatów i owoców. Dominowały w nim kwiaty ułożone i posklejane z pestek. Było to bardzo ładne. Mieliśmy wiele pięknych bukietów, gdzie ciężko było wybrać ten najlepszy. Grzybowo w ubiegłym roku uzyskało pierwsze miejsce, więc teraz doceniliśmy ich dyplomem.”

W ramach działania Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Regiminie zorganizowany był konkurs pt.: Dzieci i młodzież kontra nałogi. Celem konkursu było promowanie profilaktyki uzależnień od alkoholu, narkomanii i innych środków odurzających wśród młodzieży, uświadomienie u dzieci i młodzieży negatywnych konsekwencji wynikających  z nadużywania alkoholu i innych środków odurzających oraz ich szkodliwy wpływ na organizm.

Udział w tym konkursie mogły wziąć wszystkie dzieci ze Szkół Podstawowych. Dzieci za udział w konkursie otrzymały drobne upominki, a na scenie nastąpiło rozlosowanie większych nagród, które wręczyły Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska oraz Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Regiminie Danuta Szewczak.

Wśród rozlosowanych nagród znalazły się między innymi: piłki nożne Puma, głośniki, zestawy krótkofalówek Motorola, zestawy do unihokeja, słuchawki, zestawy do baseballa, piłki do koszykówki Nike, tarcze elektroniczne do darta, zestawy do badmintona, opaski Mi Band, deskorolka, hulajnoga wyczynowa.

Komisja konkursowa: Danuta Szewczak – Sekretarz Gminy Regimin, Dorota Konop – skarbnik gminy Regimin, Iwona Kwasiborska – pracownik zakładu komunalnego

Izabela Skoneczna – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Regiminie i Joanna Zjadewicz – Bibliotekarz

W namiocie Gminnej Biblioteki Publicznej w Regiminie odbywał się konkurs wiedzy o gminie Regimin. Spośród wszystkich osób które poprawnie udzieliły odpowiedzi na pytania rozlosowano zestawy upominkowe, które wręczyła Wójt Gminy Regimin Mariola Kołakowska.

Dzieci mogły również wziąć udział w konkursie przyrodniczo-ekologicznym „Czyste powietrze”. Konkurs był adresowany do dzieci oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych w wieku 3-14 lat. Zadania konkursowe poruszały zagadnienia z zakresu ochrony środowiska ukazujące prawidłowe postawy wobec środowiska przyrodniczego, np.: segregację odpadów, recykling, odnawialne źródła energii, ekologiczne postawy mieszkańców, piękno przyrody, efekty zmian w gospodarce komunalnej, pracę ludzi w celu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Regimin.

Na najmłodszych uczestników czekały także bezpłatne urządzenia dmuchane, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki oraz brokatowe tatuaże. Na stoiskach informacyjnych czekały liczne atrakcje dla dużych i małych gości:

Bank Spółdzielczy w Raciążu przygotował jest loterię – koło fortuny, na którym można było wygrać gadżety bankowe. Na stoisku można było także zapoznać się z aktualną ofertą Banku Spółdzielczego w Raciążu.

Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie – na tym stoisku można było poczuć się jak prawdziwy policjant przymierzając strój policjanta zabezpieczającego imprezy masowe. Można było również zagrać w grę plenerowa „Bezpiecznie na drodze z policją. Przygotowano także odblaski i kolorowanki.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – która została wyznaczona przez Rząd RP do pełnienia roli akredytowanej agencji płatniczej. Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych. Agencja, jako wykonawca polityki rolnej, ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Stoisko Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie – znajdował się tam namiot pneumatyczny, w którym można było zapoznać się z warunkami jakie panują podczas pożaru, czyli zadymieniem. Można było również zapoznać się z działaniem kamery termowizyjnej podczas zadymienia.

Stoisko Ochotniczej Straży Pożarnej w Szulmierzu – na którym można było zapoznać się ze sprzętem używanym przez straż pożarną podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Państwowa Akademia Nauk Społecznych im. Ignacego Mościckiego W Ciechanowie – na stoisku można było zdobyć informacje na temat oferty studiów oraz skorzystać z badań profilaktycznych tj. pomiar ciśnienia krwi,  poziomu glukozy, czynności płuc, a także uzyskać porady z zakresu profilaktyki uzależnień.

Mobilny Punkt Rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ciechanowie – na stoisku można było zapoznać się z zawodową służbą wojskową, szkolnictwem, uczelniami wojskowymi, oraz zasadami co dana osoba musi spełniać, gdzie musi się udać, aby rozpocząć przygodę z wojskiem.

Punkt promocyjny 1. Dywizji piechoty Legionów 1. Batalionu Łączności w Ciechanowie – na stoisku można było zapoznać się z informacją o jednostce wojskowej w Ciechanowie, dla dzieci czekały kolorowanki i naklejki ze stopniem wojskowym. 

Komentarz Jacka Barczaka – aktora, prowadzącego również gale boksu, konferansjera tegorocznych dożynek:

„Dzisiaj, to najprawdopodobniej piąta edycja, piąte dożynki, które prowadziłem w Gminie Regimin. I powiem tak, że to chyba tutaj w Koziczynie po raz pierwszy pojawiłem się na dożynkach, a później już co roku gdzieś indziej.

To jest tak, że generalnie bardzo lubię tu przyjeżdżać, bo czuję się tak trochę, jakbym był częścią tej rodziny. No i generalnie bardzo dobrze odbieram to, co się tutaj dzieje. Można powiedzieć, że te dożynki są trochę skrojone pod moją modłę, że wszystko, co się tutaj dzieje, jak gdyby wypływa ode mnie, bo zaczyna się od tej części oficjalnej, która jest można powiedzieć bardzo dostojna.

Dzielimy się chlebem, są przemówienia. Później super odbieram te występy dzieci, bo bardzo podoba mi się to, że dzieci kultywują tradycje ludowe. Generalnie to wspaniałe występy uczniów lokalnych szkół. No a później Koła Gospodyń Wiejskich, to jest rewelacja, zarówno jeśli chodzi o występy na scenie, jak i oczywiście to wszystko, co dzieje się przy stanowiskach, kulinaria i to wszystko, co one tam prezentują. Także czuję się świetnie, a akurat teraz mamy do czynienia z koncertem, który jest finałem tego, co się dzisiaj tutaj działo i zawsze te koncerty sprawiają, że goście rewelacyjnie się bawią. Jest świetnie.

Generalnie jest tak, że kiedy zaczynają się dożynki, to ja przyjeżdżam wcześniej i zazwyczaj odwiedzam stanowiska, patrzę, co się tam dzieje. Później zapraszam gości do stanowisk na potrawy. A gdy mam trochę wolnego czasu, to zazwyczaj dzieje się to troszeczkę później, kiedy zespoły już występują. Mogę zejść ze sceny, no i podchodzę, a tam naprawdę są cuda kulinarne.

Prowadzę różnego rodzaju wydarzenia. Generalnie specjalizuję się w wydarzeniach sportowych, bo od tego zaczynałem swoje działania konferansjerskie. Natomiast można powiedzieć, że to, co się dzisiaj tutaj dzieje i te dożynki, wynikają z mojego wnętrza, bo pamiętam, że w domu rodzinnym królowały piosenki biesiadne i to jest coś, co ojciec kultywował wraz z całą rodziną.

Do dzisiaj lubię śpiewać te wszystkie ludowe piosenki, biesiadne, a ich tutaj jest naprawdę dużo. Można powiedzieć, że te dożynki to coś takiego, jakbym czuł się na dobrej biesiadzie. Ale w swoim życiu prowadzę różnego rodzaju konferencje. Trudno dzisiaj wymienić wszystkie aktywności. Różnego rodzaju gale, natomiast tutaj dożynki to można powiedzieć rodzinna atmosfera, rodzinna impreza, bardzo luźna, bardzo przyjemna, zabawowa. Czuję się tutaj bardzo dobrze, doświadczam wszystkiego, co dobre, ale jednocześnie to jest oparte na dużym luzie i zabawie.

Przeszedłem przez różne seriale, które się pojawiały, od „Klanu” przez „M jak Miłość”, „Samo Życie”, „Na Wspólnej”. Zazwyczaj grałem tam jakieś epizody. Pojawiałem się też w większych rolach fabularnych. Ale generalnie w swoim życiu i karierze najbardziej lubię występy na żywo, gdzie wychodzę na scenę i mam bezpośredni kontakt z ludźmi.

Generalnie nie wiem, co się wydarzy, bo czasami trzeba zareagować nagle, spontanicznie. Dzisiaj na przykład były takie fajne chwile, kiedy z dzieciakami śpiewaliśmy różnego rodzaju piosenki. To nie było w ogóle zaplanowane. Lubię w ten sposób pracować, że wychodzę i coś dzieje się spontanicznie na żywo, wtedy czuję, że jestem z ludźmi. Można powiedzieć, że czuję się bardzo dobrze. To jest inna praca niż na planie, bo na planie jesteś ograniczony trochę scenariuszem. Nie można za bardzo wyjść poza ten scenariusz.

Nawet miałem ostatnio takie śmieszne zdarzenie na planie, bo grałem wodzireja wesela w serialu „Komisarz Alex”. Była taka opcja, że podczas rozmowy, przygotowując tekst, mówiłem, że trochę wodzirej by chyba nie powiedział w ten sposób. A reżyser to usłyszał i powiedział, że mam to zrobić tak, jak czuję.

W pewnym momencie, jakby wyrwałem się z tego tekstu, podchodzi do mnie jeden z członków ekipy i mówi: „Słuchaj, zrobiłeś to tak, jakbyś całe życie prowadził imprezy.” A ja mówię, że właśnie to jest mój żywioł. I taka jest różnica między tym, co się tutaj dzieje, a tym, co się dzieje na planie filmowym i w różnego rodzaju wydarzeniach teatralnych.”

Jacek Barczak – aktor, konferansjer, Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin i zespół Active

Tegoroczne dożynki uświetniły koncerty Grupy Active oraz Zespołu Playboys, a także zabawa taneczna, która trwała aż do północy. Podczas całego wydarzenia trwała loteria z nagrodami, a na zakończenie wyłoniono laureata nagrody głównej – roweru marki Kross.

Koncert Grupy Active

Koncert Zespołu Playboys

Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin i Zespół Playboys

Tekst, zdjęcia, wywiady: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article