Dzień Dzieci w Muzeum Romantyzmu

Z okazji czerwcowego święta dzieci w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zorganizowano zajęcia plenerowe na terenie Zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego. W ramach wydarzenia odbył się koncert słowno – muzyczny zorganizowany na dziedzińcu XIX wiecznego Pałacyku Krasińskich w zabytkowym parku, zajęcia dydaktyczne przy ptaszarni, wspólne karmienie ptaków oraz kolorowe warsztaty kreatywne.

Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman F. Kochanowicz oraz pracownicy Muzeum dziękują wszystkim Młodym Miłośnikom Muzeum za wspólnie spędzony, radosny czas. Życzymy Wam nieustającego uśmiechu i radości. Niech ciekawość Małego Badacza czasów minionych oraz energia Uważnego Obserwatora i Małego Twórcy nie opuszczają Was ani na chwilę!

Zapraszamy na kolejne wydarzenie dla rodzin z dziećmi: 23 czerwca 2019 r. Rodzinna Niedziela. Rodzinne Niedziele w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, to cykl spotkań edukacyjnych odbywających się raz w miesiącu na terenie Muzeum.

Zajęcia są nie tylko doskonałą zabawą, ale także pozwalają efektywnie wspierać rodziców i opiekunów w procesie edukacji dzieci. Poprzez zabawę ich uczestnicy (zarówno dzieci, jak i opiekunowie) mają okazję zapoznać się ze zbiorami Muzeum oraz rozwinąć wiedzę z zakresu historii, sztuki, muzyki oraz przyrody. Każde spotkanie ma inny temat przewodni.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze umiejscowione jest w malowniczym, zabytkowym parku Krasińskich z XIX w., który stanowi doskonałe zaplecze dla rodzin z dziećmi do spędzania weekendów na powietrzu.

Na terenie parku funkcjonują 2 place zabaw, ptaszarnia, stajnia oraz punkty gastronomiczne. Istnieje także możliwość korzystania z oferty zajęć hipoterapii.

O PAŁACYKU:
Opinogórski pałacyk powstawał w pierwszej połowie XIX wieku. Z roku 1828 pochodzi list, w którym Zygmunt Krasiński pisał do ojca, gen. Wincentego Krasińskiego, o postępujących pracach budowlanych. Pomysł powstania budowli łączymy z Marią Urszulą z Radziwiłłów Krasińską, żoną generała i matką poety. To ona prawdopodobnie pragnęła stworzyć w Opinogórze „Puławy Mazowsza”, rezydencję wzorowaną na słynnej siedzibie księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Nie wiemy, kto był projektantem budynku. Przypuszcza się, że mógł to być jeden z architektów współpracujących z Krasińskimi, a więc Piotr Aigner, Henryk Marconi lub Hilary Szpilowski. Niestety cała dokumentacja wraz z nazwiskiem autora przechowywana była w Warszawie, w Bibliotece Krasińskich. Jej zbiory spłonęły w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku. Być może jakiś udział w projektowaniu budowli miała Maria Urszula Krasińska, o której wiadomo, że miała zdolności plastyczne, a rodzina przechowywała album z jej rysunkami przedstawiającymi architekturę gotycką.

Opinogórski pałacyk prawdopodobnie stanął na zrębach dawnego budynku. W XIX wieku modne było tzw. oblekanie budowli w „kostium gotycki”, czyli nadawanie istniejącym zabudowaniom cech architektury średniowiecznej. Chyba właśnie tego dokonano na polecenie Wincentego Krasińskiego w Opinogórze. Powstała niewielka, lekka budowla o ostrołukowych oknach z pomieszczeniami zdobionymi pięknymi sztukateriami. Znajdujący się przed budynkiem mur nadał pałacykowi obronny charakter. Stąd wzięło się używane wobec budowli określenie „zameczek”.

Ta perełka polskiego neogotyku była prezentem ślubnym generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety (Elizy) z Branickich. Oficjalnie pałacyk przekazano młodej parze latem 1843 roku. Dwa lata później, prawdopodobnie na polecenie Elizy, rozbudowano zameczek, powiększając go o dwa salony od strony północnej.

Wiadomo, że budynek pełnił pierwotnie funkcję pawilonu ogrodowego. Był bowiem usytuowany w parku, na zapleczu zamieszkiwanego na co dzień dworu. Zameczek stanowił atrakcję w okresie lata, wtedy przyjmowano w nim gości.

Po śmierci Zygmunta, tj. po roku 1859, budynek ulegał stopniowemu zniszczeniu. W latach siedemdziesiątych XIX wieku przeprowadzono pierwszy duży remont. Natomiast w roku 1894 dokonano przebudowy obiektu wg projektu Józefa Hussa. Dobudowano wtedy ryzalit od strony wschodniej, portyk przed wejściem zwieńczono schodkowym szczytem, podniesiono dach i przykryto wieżę dachem namiotowym.

W czasie I wojny światowej w Opinogórze miały miejsce ciężkie walki niemiecko – rosyjskie. Wtedy pałacyk został poważnie zniszczony. W dwudziestoleciu międzywojennym pokryto budynek dachem i wstawiono okna. Były to jednak prowizoryczne zabezpieczenia, a II wojna światowa dokonała dzieła zniszczenia, podobnie jak lata powojenne.

Działania mające na celu zrekonstruowanie pałacyku podjęto w końcu lat pięćdziesiątych. W roku 1958 rozpoczęto odbudowę zameczku. Dokonano wtedy rekonstrukcji obiektu przywracając mu pierwotny charakter. W roku 1961 otwarto w nim Muzeum Romantyzmu.

W 2015r. dzięki funduszom Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego Pałacyk przeszedł renowację w ramach projektu pn. „Zwiększenie dostępności do kultury – rozwój oferty kulturalnej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap V”.

Aktualnie w Pałacyku mieści się wystawa pt. „Zygmunt Krasiński”. Unikatem w skali europejskiej, który można obejrzeć na ekspozycji jest zabytkowy fortepian „Żyrafa” poddany renowacji w 2018r.

Autor: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Zdjęcia: Michał Krzyżanowski

Previous ArticleNext Article