Dzień Seniora oraz uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu w PCK Ciechanów

W dniu 6 listopada 2024 r. w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział Rejonowy w Ciechanowie miała miejsce wyjątkowa uroczystość otwarcia Dziennego Domu Pobytu PCK dedykowanego seniorom zmagającym się z chorobami otępiennymi. Wydarzenie połączono z obchodami Dnia Seniora.

Dzienny Dom Pobytu PCK w Ciechanowie to miejsce stworzone z myślą o wsparciu osób starszych zmagających się z chorobami otępiennymi, w tym wczesnymi etapami choroby Alzheimera. Placówka oferuje kompleksową opiekę dzienną, dostosowaną do potrzeb seniorów, którzy mogą korzystać z szerokiej gamy terapii mających na celu poprawę ich jakości życia oraz opóźnienie postępu choroby.

Wśród oferowanych zajęć znajdują się treningi poznawcze, mające na celu pobudzanie i podtrzymywanie zdolności umysłowych, terapia ruchowa oraz rehabilitacja, które pomagają utrzymać sprawność fizyczną, a także zajęcia logopedyczne wspierające sprawność językową. Ważną rolę odgrywa muzykoterapia, która nie tylko poprawia nastrój uczestników, ale również działa korzystnie na ich funkcje poznawcze.

Otwarcie Dziennego Domu Pobytu w PCK Ciechanów

Oprócz wsparcia terapeutycznego, Dzienny Dom Pobytu organizuje liczne zajęcia integracyjne, które umożliwiają uczestnikom nawiązywanie nowych relacji i budowanie wspólnoty z innymi seniorami o podobnych doświadczeniach. Regularnie organizowane są również wycieczki oraz wydarzenia tematyczne, które pozwalają seniorom aktywnie spędzać czas i cieszyć się codziennością.

Placówka dba także o odpowiednie odżywianie swoich podopiecznych, oferując codziennie dwa posiłki dostosowane do ich potrzeb zdrowotnych. Dom działa przez cały rok, od poniedziałku do piątku, zapewniając opiekę i wsparcie od rana do popołudnia, co stanowi odciążenie dla rodzin i bliskich seniorów, dając im pewność, że ich najbliżsi są pod dobrą opieką.

Otwarcie Dziennego Domu Pobytu PCK w Ciechanowie zgromadziło wielu gości, w tym przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych oraz członków lokalnych klubów seniora. Symboliczną wstęgę przecięli również przedstawiciele lokalnego oddziału PCK oraz uczestnicy Dziennego Domu Pobytu. Uroczystości dopełniło błogosławieństwo ks. kanonika Grzegorza Bednarczyka, proboszcza parafii św. Tekli w Ciechanowie oraz ks. kanonika Wojciecha Huberta.

Oprawa artystyczna uroczystości dostarczyła gościom wielu wzruszeń. Na początku, z niespodzianką muzyczną wystąpiła młoda skrzypaczka Amelka, której występ wprowadził zebranych w uroczysty nastrój. Na scenie pojawił się również Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów” pod kierunkiem Rity Tarczyńskiej.

Podczas wydarzenia, jako pierwsza zabrała głos Elżbieta Szymanik – Zastępca Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Ciechanowskiego:

„Mam zaszczyt przekazać kilka słów od Pana Marszałka, który skierował do nas swoje życzenia.

List jest adresowany do Pani Bożeny Podleńskiej, Dyrektor Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie: „Szanowna Pani Dyrektor, Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za zaproszenie na obchody Dnia Seniora oraz uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu dla osób starszych zmagających się z chorobami otępiennymi w Ciechanowie. Już co czwarty mieszkaniec naszego regionu ma powyżej 60 lat, przez co seniorzy stają się coraz ważniejszą grupą społeczną.

Cieszę się, że osoby starsze są aktywne, zaangażowane i pełne energii. Pragną decydować o sobie, realizować swoje pasje i marzenia, a także uczestniczyć w życiu społecznym oraz współtworzyć politykę senioralną.”

Pan Marszałek zaznacza także, jak ważna jest inicjatywa związana z powstaniem takiego domu pobytu. Na całym Mazowszu jest zaledwie 15 takich placówek, co sprawia, że otwarcie tej w Ciechanowie ma szczególne znaczenie. To zasługa całego zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża, a także Pani Dyrektor, zarządu oddziału i wszystkich pracowników.

Elżbieta Szymanik

Chciałabym również podziękować Pani Dyrektor oraz całemu zespołowi Polskiego Czerwonego Krzyża. Oddział w Ciechanowie, realizuje liczne projekty z udziałem środków unijnych, wspierając dzieci, cudzoziemców, seniorów, osoby wychodzące z ubóstwa oraz bezrobotnych. Ta działalność charytatywna wypływa z potrzeby serca i zasługuje na ogromne uznanie.

Dziękuję również władzom miasta i powiatu za wsparcie, jakie okazują organizacjom pozarządowym. W Ciechanowie panuje wyjątkowy klimat sprzyjający takim inicjatywom, a Państwa współpraca stanowi inspirację dla innych organizacji.”

Następnie przemawiała Elżbieta Bogucka-Lityńska – Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej:

„Dziś uroczyście otwieramy projekt niezwykle ważny dla Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, którym mam zaszczyt kierować. Jest to projekt unikatowy. Nie chodzi tutaj tylko o zapewnienie opieki osobom, które zaczynają cierpieć na choroby otępienne, w tym na chorobę Alzheimera, lecz o pokazanie, jak można mądrze i terapeutycznie zajmować się osobą na wczesnym etapie choroby.

Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ tę chorobę można opóźnić nawet o dziewięć lat! Jest o co walczyć, prawda? Dzięki temu osoby dotknięte chorobą nie spędzają dni samotnie przed telewizorem, lecz przychodzą tutaj i aktywnie angażują swoje umysły. Nie dość, że ćwiczą swoje zdolności poznawcze, to także nie odczuwają samotności.

Drugą istotną sprawą są rodziny. Dzięki tej inicjatywie rodziny otrzymują wsparcie terapeutyczne i mają możliwość spotkania się z innymi, którzy przeżywają podobne doświadczenia. Mogą wymieniać się spostrzeżeniami i wspierać nawzajem – to jest dla nich niezwykle cenne.

Elżbieta Bogucka-Lityńska

Trzecim kluczowym elementem jest budowanie wspólnoty. Osoby borykające się z tą chorobą przestają się jej wstydzić. Choć stygmatyzacja chorób otępiennych jest dziś mniejsza, to wciąż istnieje. Nasze ośrodki, których na Mazowszu mamy obecnie piętnaście, oferują nie tylko opiekę, ale przede wszystkim świadomą, zaplanowaną i konsekwentną terapię. Terapia ta obejmuje różnorodne zajęcia – ćwiczenia umysłowe, spacery, rozmowy, śpiewy, tańce – wszystko po to, aby aktywować umysł i ciało…”

Do seniorów zwrócił się również Starosta Powiatu Ciechanowskiego Jan Andrzej Kaluszkiewicz:

„W dniu Waszego święta życzę Wam wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim zdrowia. Życzę również dużo radości w relacjach z innymi, bo to jest niezwykle ważne. Mam też pytanie: kiedy właściwie zaczyna się starość? Starość zaczyna się wtedy, gdy wchodzimy do drugiego pokoju i nie wiemy, po co tam przyszliśmy. Ale pamiętam sytuację, gdy pewien dwudziestopięcioletni chłopak powiedział: „Ja tak mam już od czterech lat.”

W zasadzie, można powiedzieć, że starość towarzyszy nam od urodzenia. Jednak samo słowo „starość” nie jest adekwatne, jeśli spojrzymy na nasze zdrowie i wygląd. Absolutnie nie powinniśmy go tak traktować…”

Jan Andrzej Kaluszkiewicz

W dalszej kolejności zabrała głos Zastępca Prezydenta Miasta Ciechanów – Olga Zmudczyńska-Pabich:

„Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę reprezentować Prezydenta Miasta Ciechanów i uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Polski Czerwony Krzyż to jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w naszym mieście. Dziś realizowana jest tu niezwykle potrzebna inicjatywa – pierwszy w naszym mieście dzienny dom pobytu dla osób z chorobami otępiennymi, który jest piętnastą taką placówką w województwie mazowieckim. To wsparcie, które jest nieocenione zarówno dla rodzin, jak i dla naszej społeczności.

Wszyscy możemy znaleźć się w sytuacji, gdzie taka pomoc będzie potrzebna. Wiemy, że najważniejsze są pierwsze lata choroby – pierwsze dziewięć lat jest kluczowe dla opóźnienia jej postępu. Dlatego jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim pracownikom Polskiego Czerwonego Krzyża, a także Mazowieckiemu Centrum Polityki Społecznej oraz Marszałkowi Województwa za podjęcie tej inicjatywy.

Olga Zmudczyńska-Pabich

Życzę wszystkim seniorom wszystkiego, co najlepsze, bo każdy dzień jest okazją do świętowania. Miasto Ciechanów wspiera i popiera inicjatywy skierowane do seniorów. W tym roku nasi radni przyjęli dokument strategiczny, który uwzględnia Wasze potrzeby i daje możliwość realizacji pasji i marzeń, których nie udało się zrealizować w młodszych latach. Powtarzam to już kolejny raz, ale naprawdę nie mogę się doczekać, kiedy sama stanę się seniorem!”

Radna Miasta Ciechanów, Krystyna Hausman – Manista odczytała list w imieniu Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego – Wiesława Raboszuka, który pisał między innymi:

„Otwarcie tego ośrodka to istotny krok w realizacji naszych wspólnych celów – troski o osoby starsze i potrzebujące oraz poprawy jakości ich życia. Dzienny Dom Pobytu to nie tylko miejsce wsparcia, terapii i rehabilitacji; to przede wszystkim przestrzeń, która pozwala osobom starszym zachować samodzielność i aktywność.

Cieszymy się, że ośrodek ten zapewnia także zdrowe posiłki dostosowane do potrzeb seniorów, wszystko zaplanowane z myślą o godności, komforcie i radości podopiecznych.” Uroczystość zakończył poczęstunek oraz występ zespołu „Melodia”.

Krystyna Hausman – Manista

Bożena Podleńska – dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża oddział Ciechanów opowiedziała o oficjalnym otwarciu Dziennego Domu Pobytu dla osób z chorobami otępiennymi oraz podkreśliła rolę wsparcia finansowego z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, dzięki któremu placówka może funkcjonować.

Wspomniała również o zaangażowaniu lokalnych seniorów, którzy aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż:

„Dziś odbyło się uroczyste otwarcie Dziennego Domu Pobytu dla osób z chorobami otępiennymi. Ośrodek rozpoczął działalność 1 lipca, jednak ze względu na trwające prace remontowe oficjalne otwarcie odbywa się dopiero dziś. Do tej pory placówka funkcjonowała w pomieszczeniach zastępczych, a teraz przenieśliśmy się do nowo wyremontowanych, docelowych wnętrz.

Dom będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Osoby z chorobami otępiennymi są przyprowadzane przez członków rodziny lub opiekunów, a w zależności od potrzeby mogą być także dowożone przez naszych asystentów mobilnych z Polskiego Czerwonego Krzyża.

Bożena Podleńska i Ludowy Zespół Artystyczny „Ciechanów”

Na początek dysponujemy trzema dużymi salami oraz kilkoma mniejszymi pomieszczeniami do terapii indywidualnych. Wyposażenie nie jest jeszcze kompletne, ale na początek jest dobrze dostosowane do potrzeb podopiecznych. Z czasem będziemy dążyć do pełnego wyposażenia zgodnego z naszymi planami.

Zespół opiekuńczy mógłby być większy, idealnie przydałby się system „jeden na jeden”, ale obecnie nie mamy na to wystarczających środków. Mamy zespół pracowników, ale ich liczba nadal jest ograniczona, dlatego wspierają nas także wolontariusze oraz przyjaciele ośrodka, na których pomoc możemy liczyć.

Wszystko zaczęło się od pozyskania środków z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Złożyliśmy wniosek o utworzenie domu, który został pozytywnie oceniony, dzięki czemu otrzymaliśmy finansowanie w wysokości 3 milionów złotych na okres trzech lat. Naszym zadaniem jest teraz zapewnienie ciągłości działania placówki i dalsze starania o jej finansowanie w przyszłości.

W Dniu Seniora spotkali się u nas seniorzy, których zrzeszamy od 14 lat, obejmując cały powiat. To uczestnicy klubów seniora z każdej gminy, którzy są z nami przy każdej okazji – nie tylko na Dniu Seniora, ale także podczas takich wydarzeń jak Dzień Matki, Święta Bożego Narodzenia, Wigilia czy Andrzejki. Dziś świętujemy wspólnie, ale nasi seniorzy są z nami na co dzień.”

Zespół „Melodia”

Zespół „Melodia”

Tekst, zdjęcia, wywiad: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article