Ataki na Ciechanowską Farę i oświadczenie Kurii Płockiej…

W związku z ostatnimi wydarzeniami jakie odbywają się w naszym kraju, które miały miejsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego 22.X.2020r. – „… możliwość aborcji z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z konstytucją RP.”  zaczęły się na ulicach marsze, protesty, ataki na kościoły i inne zakłócenia, które doskonale znamy z mediów.

W Ciechanowie odbywały się również demonstrację i marsze. Były też ataki na jeden z najstarszych kościołów w naszym mieście – Ciechanowską Farę.

W ogłoszeniach parafialnych z dnia 1 listopada 2020 r. po zakończeniu odprawiania Mszy Świętej, proboszcz parafii Św. Józefa w Ciechanowie ks. kan. mgr Zbigniew Adamkowski mówił o tych atakach: – wysłuchaj plik audio…

W związku z licznymi atakami na kościoły w naszym regionie Kuria Płocka wydała oświadczenie przedstawicieli Kościołów żyjących w Płocku.

 

Oświadczenie z dnia 05.11.2020 r. Płock.

Proboszcz parafii Św. Józefa w Ciechanowie
Ks. kan. mgr Zbigniew Adamkowski

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym co wydarzyło się w ostatnich dniach wokół nas, a mianowicie niszczeniem elewacji kościołów, często zabytkowych, oraz zakłócaniem nabożeństw w różnych świątyniach.

Tak, należy szanować prawo ludzi do wyrażania własnych poglądów. Nie zamierzamy w żaden sposób tego ograniczać. Nie można też zrzucać winy za czyny pojedynczych ekstremistów na wszystkich uczestników.

Jednakże należy jasno podkreślić – że zdecydowanie nie wolno w imię jakichkolwiek idei niszczyć czyjegoś mienia – w tym także miejsc kultu jakiegokolwiek wyznania czy religii. Również zakłócanie nabożeństw – modlitw wewnątrz kościelnych budynków jest niedopuszczalnym aktem.

Łączymy się w trosce o najstarszy w naszym mieście kościół – Katedrę Płocką, który stał się też obiektem ataku. Jednocześnie wyrażamy wdzięczność Księdzu Proboszczowi Katedry, który pokazał, że nawet w tak trudnej sytuacji można szukać wyjścia w duchu miłości bliźniego, a nie nienawiści.

Ks. Szymon Czembor, Proboszcz Parafii Ewangelickiej w Płocku
Ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Płocku
Biskup Marek M. Karol Babi, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
Biskup Piotr Libera, Biskup Płocki

Previous ArticleNext Article