Gala – prezentacja Sztandaru 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

W czwartek 14.10.2021 r. w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie odbyła się uroczysta gala – prezentacja Sztandaru 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość została poprzedzona Mszą Świętą, która odbyła się w kościele Św. Józefa w Ciechanowie (fara).

Rodziny Żołnierzy Wyklętych

Na podstawie ustawy z dnia 19.02.1993 r. o Znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Ministra Obrony Narodowej postanowieniem z dnia 02.09.2021 r. nadał Sztandar 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ”.

Strona główna płata sztandaru.

Sztandar swym wyglądem nawiązuje do tradycji sztandarów II Rzeczpospolitej. Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca, otwartego w górnej części – haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca umieszczony jest wizerunek orła białego z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem: korona, dziób i szpony orła haftowane są złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego w rogu płata, umieszczone są wieńce wawrzynu a w ich polach cyfra „5” – numer Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Strona odwrotna płata sztandaru.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej w środku którego umieszczony jest w trzech wierszach napis: „BÓG HONOR OJCZYZNA” haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża w rogach płata umieszczone są wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej. W ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole nawiązujące do tradycji Brygady.

W górnym lewym rogu znajdują się inicjały patrona „MD” i skrót „NSZ” – Narodowe Siły Zbrojne w których patron 5. MBOT był jednym z dowódców zbrojnego podziemia antykomunistycznego na Północnym Mazowszu.

Zdjęcia z uroczystości

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: 5. MBOT.

Previous ArticleNext Article