„Hity Inaczej” wróciły do Ciechanowa. Ogólnopolski festiwal po 10 latach ponownie zachwycił publiczność

Po dziesięcioletniej przerwie do Ciechanowa powrócił Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Hity Inaczej”. Finał tegorocznej edycji odbył się 29 marca 2025 r. w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie. Wydarzenie przyciągnęło utalentowanych wokalistów z całej Polski, którzy zaprezentowali znane przeboje w nietypowych, autorskich aranżacjach.

W konkursie wzięli udział soliści oraz zespoły wokalne w różnych kategoriach wiekowych. Na scenie wystąpiły dzieci, młodzież oraz dorośli. Osobno oceniano także zespoły wokalne, podzielone na grupy młodsze i starsze.

Festiwal miał na celu nie tylko promocję muzycznych talentów, ale także rozwijanie kreatywności, zachęcanie do własnej interpretacji znanych utworów i integrację środowisk artystycznych z całej Polski. Organizatorzy – Stowarzyszenie Wrzuć na luz oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki – zadbali o to, by wydarzenie miało profesjonalny charakter i było okazją do artystycznego rozwoju uczestników.

Tegoroczny finał miał wyjątkową oprawę. Przewodniczącą jury i jednocześnie Gościem Specjalnym Festiwalu była Dorota Rabczewska – Doda, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej. W składzie jury znaleźli się także: Michał Gogolewski, Piotr Goliasz, Karolina Ambroziak-Sawicka oraz Michał Wojtusik.

Poziom finału był bardzo wysoki, a jury nie miało łatwego zadania. Festiwal pokazał, że Ciechanów to miejsce, które przyciąga młode talenty i inspiruje do podejmowania muzycznych wyzwań.

Finał II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Hity Inaczej” rozpoczął się od wyjątkowego momentu – na ekranie pojawiło się archiwalne nagranie z pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się w 2015 roku. To symboliczne otwarcie przypomniało widzom, jak wyglądały początki wydarzenia, z którego wywodzi się m.in. Alicja Szemplińska – dziś rozpoznawalna i ceniona wokalistka.

Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała dyrektor organizacyjna, Alicja Gąsiorowska, która powitała licznie zgromadzoną publiczność oraz wszystkich uczestników i ich opiekunów. Podkreśliła ogromne zainteresowanie konkursem – do udziału zgłosiło się aż 417 wokalistów z 150 miejscowości z całej Polski. W półfinałach, które odbyły się w Kawiarni Artystycznej PCKiSz, udział wzięło 100 wykonawców. „Dla nas wszyscy jesteście zwycięzcami” – podkreśliła Alicja Gąsiorowska.

Wydarzenie zostało objęte honorowymi Patronatami przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Prowadzącymi tegoroczny finał byli Hanna Bonisławska (Stowarzyszenie Wrzuć na luz) oraz Wojciech Garliński (PCKiSz). Powitali oni zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Adam Krzemiński, Starosta Ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz, Wicestarosta Robert Morawski, Przewodnicząca Rady Powiatu Elżbieta Szymanik, Sekretarz Powiatu Monika Gwoździk, Radna Joanna Kiszkurno – reprezentująca Prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Kuźma, a także Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska.

Nie zabrakło również przedstawicieli sponsorów i mecenasów festiwalu: głównego sponsora – Studio Fotograficzne „Alicja”, Bank Spółdzielczy w Raciążu, Bank Spółdzielczy w Przasnyszu oraz firmy Cedrob S.A. Uroczystość swoją obecnością uświetniła także finalistka programu „The Voice Kids” – Małgosia Pilzak.

Oceną uczestników tegorocznej edycji „Hitów Inaczej” zajęło się doświadczone i zróżnicowane jury, które połączyło różne spojrzenia na muzykę. Na jego czele stanęła Dorota Rabczewska – Doda, jedna z najbardziej wyrazistych osobowości polskiej sceny muzycznej, a zarazem Gość Specjalny Festiwalu. Jej energia, sceniczna charyzma i autentyczność przyciągnęły uwagę wszystkich obecnych. Doda to nie tylko gwiazda muzyki pop z imponującym dorobkiem, ale także aktywistka społeczna, pomysłodawczyni koncertu „Artyści przeciw Nienawiści” i inicjatorka ogólnopolskiej akcji rejestracji dawców szpiku, która uratowała życie wielu osób.

Michał Gogolewski, przewodniczący przesłuchań finałowych, to śpiewak operowy i pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 18 lat mieszka i pracuje w Mławie, gdzie uczy śpiewu w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej, pełniąc jednocześnie funkcję wicedyrektora. Jego uczniowie zdobywają nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a sam artysta chętnie dzieli się swoją wiedzą, reżyserując popularne operetki i występując jako solista, m.in. w koncertach w Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz ciechanowskiej bibliotece. Jest również członkiem Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”. Za swój wkład w rozwój kultury został uhonorowany m.in. medalem „Zasłużony dla Miasta Mława”.

Piotr Goliasz to muzyk o wielu talentach – multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, akompaniator i autor tekstów. Na co dzień pracuje w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, gdzie prowadzi zajęcia wokalne i odpowiada za realizację wydarzeń muzycznych. Jako trener wokalny i akustyk, łączy w pracy artystyczną wrażliwość z techniczną precyzją, wspierając rozwój młodych muzyków.

Karolina Ambroziak-Sawicka – wokalistka jazzowa, trenerka wokalna i edukatorka. Ukończyła Jazz i Muzykę Estradową na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest również słuchaczką Polskiej Akademii Nauk. Ambroziak-Sawicka to także dyrektorka artystyczna grupy teatralnej „Ucho od śledzia”, współpracowniczka wielu zespołów muzycznych – m.in. Big Bandu „Pod Dyrekcją” i zespołu „Moon Quartet”. Organizuje warsztaty musicalowe i aktywnie działa na rzecz promocji polskiej muzyki i kultury. Jej wielowymiarowe podejście do sztuki wniosło do obrad jury świeże spojrzenie i otwartość na różnorodne formy ekspresji.

Michał Wojtusik to pianista, wokalista i kompozytor, którego twórczość balansuje na pograniczu poezji śpiewanej, jazzu i muzyki autorskiej. Znany z oryginalnego stylu i poczucia humoru, często porównywany jest do Grzegorza Turnaua czy Kuby Badacha. Jest laureatem wielu prestiżowych festiwali, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Bakcynaliów czy YAPY. Pochodzi z Ciechanowa, ale od lat związany jest z Krakowem. Swoją wiedzą i scenicznym doświadczeniem chętnie dzieli się z młodymi artystami jako nauczyciel i mentor.

Po oficjalnym otwarciu i powitaniu gości scena Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie należała do młodych wokalistów – solistów w dwóch kategoriach wiekowych oraz młodszych zespołów wokalnych. Publiczność została poproszona o uwagę, ponieważ to właśnie do niej należało przyznanie Nagrody Publiczności. Emocji i muzycznych wzruszeń nie brakowało już od pierwszych występów.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczestnicy kategorii B (8–12 lat). Dziewięcioletni Franciszek Jarzębski z Mławy, reprezentujący Miejski Dom Kultury i prowadzony przez Agnieszkę Pietrzak, udowodnił, że określenie „mały człowiek orkiestra” pasuje do niego idealnie. Śpiewa, gra na fortepianie, tańczy, jeździ konno i podróżuje z rodzicami po całej Polsce. W ostatnich tygodniach zdobył pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej FIRAleja Gwiazd w Warszawie. Podczas finału „Hitów Inaczej” zaśpiewał „Meluzynę” Małgorzaty Ostrowskiej – utwór, który od lat pragnął wykonać na dużej scenie.

Z Łodzi przyjechała Estera Mielczarek, uczennica szkoły muzycznej, która pod okiem Szymona Kuśmierczaka z Fabryki Brzmienia szlifuje talent zarówno wokalny, jak i instrumentalny – gra na fortepianie i skrzypcach. Podczas występu urzekła interpretacją ponadczasowego hitu „Odkryjemy miłość nieznaną” z repertuaru Alicji Majewskiej.

Trzecią uczestniczką tej kategorii była Iga Iwańska z Modły, również uczennica Agnieszki Pietrzak. Iga uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie, gdzie rozwija swój talent wokalny i pianistyczny. Jej imponujące osiągnięcia obejmują m.in. pierwsze miejsca w konkursach „Rozśpiewany Wawer”, „Mistrzowie Piosenki” czy „Festiwal Piosenki Polskiej”. Marzy o występie w musicalu oraz na scenach operowych całego świata. W Ciechanowie zaśpiewała „Ludzkie gadanie” Maryli Rodowicz, zaskakując pięknym wykonaniem.

W kategorii C (13–18 lat) jako pierwsza wystąpiła Zlata Vaukovich – nastolatka pochodząca z Białorusi, która od czterech lat mieszka w Warszawie. Pod opieką Pawła Kozicza z PalanikStudio z Poznania rozwija swój głos i osiąga sukcesy w międzynarodowych konkursach wokalnych. Jej wykonanie „House of the Rising Sun” było mocne, pewne i niezwykle emocjonalne. Zlata mówi płynnie po polsku i angielsku, uwielbia czytać i piec ciasta, a w przyszłości chciałaby wystąpić w programie „The Voice of Poland”.

Julia Kur z Kobyłki, uczennica siódmej klasy i podopieczna Karoliny Drewnik, jest osobą niezwykle aktywną – poza śpiewaniem pasjonuje się piłką nożną, jazdą na rowerze i snowboardem. Na scenie zadebiutowała w 2022 roku, zdobywając pierwsze miejsce w powiatowym konkursie „The Voice of Powiat”. Od tamtej pory nieustannie się rozwija i śmiało sięga po kolejne wyzwania. W Ciechanowie zaprezentowała „Dziesięć przykazań” zespołu Bajm – a jej wykonanie pełne było pasji i energii.

Kolejną uczestniczką była Antonina Falkowska z Kownat Żędowych – Gmina Ciechanów, reprezentująca Studio Wokalne Anny Ozner. Tosia ma 16 lat i imponujący dorobek artystyczny:

  • V Ogólnopolski Konkurs Piosenek Polskich Wykonawców Lat 60 i 70 XX w. „W Sześciu strunach zaklęta muzyka” – Grand Prix, nagroda główna festiwalu – duet.
  • Festiwal Ogólnopolski „Debiut” w Siedlcach – wyróżnienie
  • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Bajkowej w Łęcznej ,2 miejsce
  • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej FACE THE MUSIC w Brzegu – 1 miejsce
  • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej I Zagranicznej, FIROLIZA – REAKCJA WOKALNA W WARSZAWIE – II nagroda kat. soliści, I kat duety
  • XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej I Młodzieżowej „FUMA” W Zielonej Górze – NAGRODA STOWARZYSZENIA „ MOJE MIASTO”
  • Międzynarodowy Konkurs Wokalny „The Golden Voice” – 1 miejsce.
  • Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie – finalistka
  • Ogólnopolski Konkurs Piosenek Anny Jantar – 2 miejsce

W 2024 r. wystąpiła w 7. edycji The Voice Kids, gdzie trafiła do drużyny Nataszy Urbańskiej. Jej wykonanie utworu „Moja i twoja nadzieja” zaskoczyło oryginalną aranżacją.

Po solistach scenę przejęły młodsze zespoły wokalne. Jako pierwszy wystąpił kwartet Czerwone Krawaty z Mławy, w składzie: Maja Nawotczyńska, Iga Iwańska, Julia Sobiecka i Oliwia Ferszterowska. Dziewczęta od dwóch lat wspólnie śpiewają i osiągają sukcesy – m.in. pierwsze miejsca na ogólnopolskich festiwalach „Fala”, „Śpiewaj razem z nami” i „Rozśpiewany Wawer”. Ich „Bananowy Song” zespołu Vox był energiczny, radosny i dopracowany choreograficznie.

Następnie na scenie pojawiła się młodsza grupa Autorskiej Szkoły Musicalowej z Warszawy, przygotowana przez Kaspra Zborowskiego-Weychmana. Zespół ASMki ma na koncie udział w krajowych preselekcjach do Eurowizji Junior oraz wiele nagród na prestiżowych festiwalach (m.in. Złoty Aplauz w Koninie, Grand Prix w Suwałkach, II miejsce w Monachium). W Ciechanowie zaprezentowały imponujący musicalowy utwór „Teenage Dream / Break Free” z repertuaru Davida Bedelli i Melanie La Barrie. Ich występ wyróżniał się profesjonalizmem, ruchem scenicznym i doskonałą harmonią.

Pierwszą część finałowych przesłuchań zamknął zespół NABB SQUAD ze Skępego pod Toruniem, pod opieką Pawła Sosińskiego. Nazwa grupy pochodzi od pierwszych liter imion solistów: Nadii Jaworskiej, Amelii Wysińskiej, Bartosza Kosowskiego i Bartosza Lisieckiego. Ich występ do utworu „Die With A Smile” (Lady Gaga, Bruno Mars) był pełen dynamiki, oryginalnych aranżacji i wspólnego brzmienia. Młodzi artyści marzą o nagraniu autorskiej płyty i koncertach na dużych scenach – a ich występ w Ciechanowie udowodnił, że są na dobrej drodze, by to marzenie spełnić.

Kolejnym punktem festiwalowego popołudnia było uroczyste uhonorowanie partnerów i instytucji wspierających wydarzenie. Na scenę zaproszono przedstawicieli firm i instytucji, które przyczyniły się do organizacji II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Hity Inaczej”. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom oraz festiwalową statuetkę – wręczyła je dyrektor organizacyjna festiwalu, Alicja Gąsiorowska.

Pierwszą statuetkę odebrała przewodnicząca jury i Gość Specjalny Festiwalu – Dorota Rabczewska, czyli Doda. „Jest mi ogromnie miło, że mogę ponownie stanąć na deskach tego wyjątkowego miejsca, w którym zaczynałam swoją przygodę z muzyką i sceną. Cieszę się, że mogę być dziś choć małą częścią kolejnej pięknej historii – historii młodych wokalistów i zespołów, których mamy zaszczyt i przyjemność wysłuchać. Dziękuję za zaproszenie. Zawsze wracam tu z radością – do miasta, do jego mieszkańców i do wszystkich, którzy od lat mnie wspierają. Trzymam mocno kciuki za każdego z wykonawców – jesteście niesamowici” – powiedziała artystka, wzruszając publiczność swoją szczerością i wdzięcznością.

Kolejne statuetki trafiły do pozostałych członków jury: Michała Gogolewskiego, Piotra Goliasza, Karoliny Ambroziak-Sawickiej oraz Michała Wojtusika. Uhonorowano także osoby reprezentujące instytucje wspierające festiwal: starostę ciechanowskiego Jana Andrzeja Kaluszkiewicza, Mirosława Koźlakiewicza – członka Zarządu Cedrob S.A., Włodzimierza Bartkowskiego – prezesa Cedrobu, Mariusza Kroszkiewicza – prezesa Banku Spółdzielczego w Przasnyszu, Marka Pniewskiego – prezesa Banku Spółdzielczego w Raciążu, a także Magdalenę Godzik – producentkę TVP 3 Warszawa.

Niespodzianką było wręczenie przez Dodę specjalnej statuetki dla Alicji Gąsiorowskiej ze Studia Fotograficznego „Alicja”.

W imieniu wszystkich uhonorowanych podziękował starosta ciechanowski. Chwilę później głos zabrała dyrektor PCKiSz, Anna Smolińska, która serdecznie podziękowała Dodzie za jej obecność.

Tę część uroczystości zakończył żywiołowy występ zespołu Noise, który zaprezentował efektowne choreografie do przebojów m.in. Abby i Kombi. Kolorowe stroje, przepiękny taniec i pozytywna energia porwały publiczność i wprowadziły wszystkich w jeszcze lepszy nastrój przed kolejną częścią występów konkursowych.

W drugiej części konkursowych przesłuchań na scenie pojawili się uczestnicy najstarszych kategorii wiekowych – soliści powyżej 18. roku życia oraz zespoły wokalne starsze. Poziom artystyczny nie pozostawiał wątpliwości – to były występy dojrzałe, dopracowane i pełne autentycznych emocji.

Jako pierwsza z kategorii D (dorośli) wystąpiła Natalia Siwiec z Gdyni. 23-latka, pochodząca z Mławy, ale obecnie mieszka i studiuję w Gdyni na Akademii Marynarki Wojennej, gdzie jest na pierwszym roku studiów magisterskich. Choć jej codzienność związana jest z nauką, pracą i życiem nad morzem, to od zawsze muzyka była jej najbliższym towarzyszem i największą pasją.

Już od najmłodszych lat rozwijała się muzycznie – ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie skrzypiec oraz drugi stopień w klasie śpiewu klasycznego. Na wokalne konkursy zaczęła jeździć w wieku 12 lat i od tamtej pory zdobyła wiele nagród w konkursach ogólnopolskich. Miała przyjemność poznać i pracować z wieloma uznanymi artystami polskiej sceny muzycznej, takimi jak: Margaret, Czesław Mozil, Grażyna Łobaszewska, Magdalena Steczkowska, Marek Piekarczyk, Krystyna Prońko, Mieczysław Szcześniak, Krzysztof Antkowiak, Danuta Błażejczyk oraz Ewa Śnieżanka.

Otrzymała również zaproszenia do udziału w programach telewizyjnych takich jak The Voice of Poland i Szansa na Sukces, w których miała okazję uczestniczyć w castingach – jak mówi: to były wyjątkowe doświadczenia, które tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że muzyka to moja droga.

Jako studentka Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni mam zaszczyt reprezentować zarówno swoją uczelnię, jak i Klub 3. Flotylli Okrętów. Udział w konkursach pieśni patriotycznych i religijnych to dla mnie sposób wyrażania szacunku dla tradycji i historii. Właśnie dlatego zdecydowałam się zaprezentować poruszający utwór zespołu Czerwone Gitary – „Biały krzyż”.

Muzyka to nie tylko pasja, to część mnie – coś, co mnie kształtuje, inspiruje i dodaje siły. Jest ze mną każdego dnia i wiem, że będzie mi towarzyszyć przez całe życie. Poza muzyką interesuję się również kryminologią – fascynują mnie mechanizmy ludzkiego zachowania, zagadki kryminalne. Uwielbiam też oglądać filmy i dokumenty, szczególnie te o tematyce wojennej, historycznej oraz kryminalnej – to dla mnie nie tylko rozrywka, ale i sposób na poszerzanie horyzontów.

Następnie na scenie pojawił się Mateusz Włodarczyk z Tomaszowa Mazowieckiego, prywatnie pracownik salonu samochodowego, a z pasji – wokalista z ogromnym doświadczeniem. Uczestnik IV edycji „The Voice of Poland” (drużyna Tomsona i Barona) oraz laureat licznych festiwali, takich jak Hoffer SuperHit Festiwal w Działdowie czy Festiwal Polskiej Piosenki w Piotrkowie Trybunalskim. W Ciechanowie wykonał utwór Rihanny „We Found Love”, pokazując mocny głos i oryginalną aranżację.

Zachwyt publiczności wzbudziła również Julia Ziółkowska z Tczewa, podopieczna Agaty Sowy z tamtejszego Centrum Kultury i Sztuki. Julia to prawdziwa artystyczna dusza – multiinstrumentalistka (gra m.in. na skrzypcach, gitarze, pianinie, ukulele i perkusji), kompozytorka i autorka tekstów. W 2023 roku zwyciężyła odcinek „Szansy na Sukces”, śpiewając utwory Grzegorza Ciechowskiego. Na sobotnim festiwalu wystąpiła z piosenką „Mówiłam żartem” z tekstem Agnieszki Osieckiej, prezentując niezwykłą wrażliwość interpretacyjną.

W kategorii zespołów wokalnych (starszych) jako pierwsze wystąpiły Balbiny z Malborka, siedmioosobowa grupa prowadzona przez Marię Seibert z MCKiE. Balbiny działają od blisko 10 lat, mają na swoim koncie liczne sukcesy – m.in. Złotą Jodłę i pierwsze miejsce na OFEM w Kielcach. Oprócz muzyki zajmują się również teatrem – są twórczyniami spektaklu „Nie igraj z diabłem”. Zaśpiewały „Czerwone korale” zespołu Brathanki, zachwycając harmonią i energią sceniczną.

Tuż po nich zaprezentował się rodzinny zespół Kucanki z Pomorza pod Ciechanowem, który muzykuje razem od najmłodszych lat. Ich występ z utworem „Mamma Mia” zespołu ABBA był pełen radości, luzu i rodzinnego ciepła. Spotkał się z gorącym przyjęciem ciechanowskiej publiczności. Kucanki zdobywają nagrody na ogólnopolskich festiwalach i nieustannie rozwijają swoje umiejętności wokalne oraz instrumentalne.

Na scenie pojawił się również wyjątkowy duet – Hanna Kostrzewa i Dorota Denis z Ząbek, prowadzone przez Izabelę Lewandowską ze Studia Wokalnego Canto. Artystki połączyła nie tylko muzyka, ale także prawdziwa sceniczna chemia – ich wykonanie „Shallow” (Bradley Cooper i Lady Gaga) przyniosło im Nagrodę Fair Play Festiwalu.

Finał występów konkursowych należał do starszej grupy Autorskiej Szkoły Musicalowej z Warszawy. Zespół, prowadzony przez Kaspra Zborowskiego-Weychmana, to wielokrotni laureaci prestiżowych festiwali: Złoty Aplauz w Koninie, Gdynia Open, Muszelki Wigier, a także zdobywcy drugiego miejsca na międzynarodowym festiwalu w Monachium. ASMki marzą o karierze musicalowej, a ich wykonanie „Only Girl” Rihanny było dynamiczne, nowoczesne i doskonale dopracowane – zarówno wokalnie, jak i choreograficznie.

Zanim jury udało się na narady, nadszedł moment podziękowań dla współorganizatorów wydarzenia. Na scenę została zaproszona dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, Anna Smolińska, która nie kryła wzruszenia:
„Szanowni Państwo, wy mi nie musicie dziękować. To jest nasze statutowe zadanie – pokazywać ludzi i współorganizować takie wydarzenia. Dziękować należy przede wszystkim moim pracownikom” – podkreśliła.

W imieniu organizatorów głos zabrała również Alicja Gąsiorowska, która wręczyła dyrektor Smolińskiej okolicznościowy upominek – pamiątkowy kubek zaprojektowany specjalnie z okazji tegorocznej edycji festiwalu oraz festiwalową statuetkę. Podziękowała także całemu zespołowi PCKiSz za wsparcie, zaangażowanie i ogrom pracy włożony w przygotowanie wydarzenia.

Po tej uroczystej chwili jury udało się na naradę, by podjąć niełatwą decyzję o przyznaniu nagród w poszczególnych kategoriach.

Po zakończeniu wszystkich prezentacji konkursowych przyszedł czas na głosowanie publiczności. Proces liczenia głosów został powierzony kilkuosobowej komisji złożonej z członków Stowarzyszenia „Wrzuć na luz” i ich przyjaciół, którzy czuwali nad jego przebiegiem z pełnym zaangażowaniem.

W oczekiwaniu na werdykty, Wojciech Garliński zapowiedział wyjątkowy występ gościnny. Zwrócił się do publiczności z pytaniem: „Zgadnijcie, o kim mowa: 10 lat temu wygrała pierwszą edycję Festiwalu Hity Inaczej, potem pojawiła się w programie Hit Hit Hurra, zwyciężyła w The Voice of Poland, wystąpiła w Szansie na Sukces i walczyła o udział w Eurowizji?”

Po chwili wszystko stało się jasne na scenie pojawiła się Alicja Szemplińska, a na ekranie wyświetlono archiwalne nagranie z jej debiutu na scenie festiwalu w 2015 roku. Następnie wykonała dwa utwory, prezentując niezwykłą dojrzałość artystyczną, która zachwyciła wszystkich zgromadzonych.

Na zakończenie występu Alicja otrzymała dyplom z podziękowaniem.

Tuż po występie Alicji Szemplińskiej na scenie ponownie pojawił się zespół Noise, który przygotował specjalną niespodziankę dla Dody – taneczny układ do utworu „Nie daj się”.

Kulminacyjnym momentem sobotniego festiwalu było ogłoszenie wyników konkursu. Na początek Alicja Gąsiorowska wręczyła specjalną nagrodę dla zespołu Noise, doceniając ich wyjątkowe zaangażowanie i przygotowanie choreografii do piosenki Dody.

Następnie głos zabrało jury, które pod przewodnictwem Doroty Rabczewskiej – Dody – ogłosiło werdykt. Nagrody pieniężne wręczył prezes Banku Spółdzielczego w Raciążu, a wszyscy laureaci otrzymali także zestawy upominków.

W kategorii soliści 8–12 lat trzecie miejsce zdobył Franciszek Jarzębski, drugie Iga Iwańska, a zwyciężczynią została Estera Mielczarek.
W kategorii 13–18 lat: trzecie miejsce zajęła Julia Kur, drugie Zlata Vaukovich, a pierwsze – Antonina Falkowska, która zachwyciła publiczność swoją emocjonalną interpretacją.
Wśród młodszych zespołów wokalnych trzecie miejsce przypadło zespołowi Czerwone Krawaty, drugie Autorskiej Szkole Musicalowej z Warszawy, a pierwsze – NABB SQUAD ze Skępego.
W kategorii soliści powyżej 18 lat: trzecie miejsce zdobyła Natalia Siwiec, drugie Mateusz Włodarczyk, a zwyciężczynią została Julia Ziółkowska z Tczewa.
W kategorii starsze zespoły wokalne przyznano dwa drugie miejsca ex aequo dla Autorskiej Szkoły Musicalowej i zespołu Kucanki, a pierwsze miejsce powędrowało do zespołu Balbiny z Malborka.

Nagrodę Fair Play Festiwalu otrzymał duet Hanna Kostrzewa i Dorota Denis. Nagrodą była replika obrazu „Chopin wciąż gra” autorstwa Joanny Rodowicz.

Szczególnym gestem było także podarowanie przez Quebonafide – jednego z gości festiwalu – wejściówek na jego koncert dla wszystkich finalistów kategorii 13–18 lat i powyżej 18 lat.

Tuż przed ogłoszeniem Nagrody Publiczności, Doda zwróciła się do młodych artystów słowami, które poruszyły publiczność i uczestników:

„Występuję na scenie ponad 20 lat. Od publiczności dostałam ponad 140 nagród muzycznych, od jury – zero. Dla wszystkich tych, którzy uważają, że jury jest najważniejsze i to jedyny głos, który może wam dać wiatr w skrzydła czy was pozycjonować – ja jestem dowodem, że to bardzo błędne myślenie. Najważniejszym jury do końca życia, jeśli chcecie śpiewać i łączyć swoją drogę ze sceną, jest publiczność. To ona ma was kochać, doceniać i bronić. Ona zawsze będzie z wami – niezależnie od tego, czy coś nie wyjdzie, czy zapomnicie tekstu. Wasze serce, charyzma i to, jak potraficie porwać publiczność, to jest wasz największy skarb. Nad tym pracujcie.”

Nagrodę Publiczności zdobyła Antonina Falkowska, której statuetkę wręczyła Julia Jasińska – zwyciężczyni pierwszej edycji festiwalu sprzed 10 lat.

Festiwal zakończył się gorącymi podziękowaniami dla Alicji Gąsiorowskiej – pomysłodawczyni i dyrektor organizacyjnej festiwalu – za ogrom pracy i pasję włożoną w realizację wydarzenia. Na zakończenie wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Zanim Alicja Szemplińska pojawiła się na scenie, udzieliła krótkiego wywiadu, w którym podzieliła się swoimi odczuciami na temat powrotu do Ciechanowa i wsparła uczestników festiwalu ciepłymi słowami. Podkreśliła, jak ważne jest dla niej to miejsce i jak dobrze czuje się wśród lokalnej publiczności. „Tutaj zawsze czuję się doceniona i wysłuchana przez ludzi. To daje mi ogromną radość i spokój. Bardzo się cieszę, że mogę tu być” – powiedziała.

Zwróciła się także do młodych wykonawców, wspominając własne doświadczenia z czasów, gdy jako nastolatka brała udział w konkursach wokalnych. – „Sama wychowałam się na festiwalach – jeździłam po całej Polsce z moją mamą, która dziś tu ze mną jest. Raz były nagrody, raz ich nie było – trzeba było sobie z tym radzić” – mówiła szczerze. – „Wiem, ile stresu kosztują takie występy. Dlatego wszystkim młodym wokalistom polecam: nie poddawajcie się, niezależnie od wyniku. To ma być przede wszystkim dobra zabawa i czas blisko swojej pasji”.

Nie ukrywała również, że najmocniej kibicuje uczestnikom z rodzinnego miasta. – „Sercem jestem bardzo mocno ze wszystkimi z Ciechanowa. Skoro Ciechanów był zawsze ze mną, to ja jestem z Ciechanowem” – dodała z uśmiechem.

W rozmowie opowiedziała również o wykonanych utworach. – „Zaśpiewam dwa utwory: Skyfall i Ain’t Nobody. Oba są mi bardzo bliskie. To właśnie ten soulowy klimat – coś, co kocham i co najlepiej oddaje charakter mojej debiutanckiej płyty” – powiedziała, zapraszając publiczność do wysłuchania koncertu.

Alicja dodała również, że jest w trakcie koncertowej promocji swojego albumu i już wkrótce wystąpi m.in. w Poznaniu podczas festiwalu Next Fest. – „To muzyka w moim klimacie – soul i R&B. Czuję, że to w 100% jestem ja” – podsumowała.

Wywiadu udzielił także Mateusz Włodarczyk – finalista kategorii solistów dorosłych, który na scenie zaprezentował utwór We Found Love z repertuaru Rihanny. Opowiedział o muzycznej drodze, pasji i planach na przyszłość. „Występ w finale to dla mnie ogromne zaskoczenie. Do festiwalu zgłosiło się aż 417 osób. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że przejdę do półfinału, a tym bardziej do finału. A jednak – jesteśmy tutaj dziś, w tym wyjątkowym gronie” – mówił z uśmiechem.

Mateusz przypomniał także swój udział w programie The Voice of Poland w 2014 roku, gdzie występował w drużynie Tomsona i Barona. „To była moja przygoda życia. Na przesłuchaniach w ciemno zaśpiewałem Troublemaker Olly’ego Mursa – może nie był to mój ulubiony utwór, ale taki zaproponowała produkcja. W bitwach wykonałem Smooth Carlosa Santany. Bitwę co prawda przegrałem, ale mam nadzieję, że to nie była muzyczna porażka, tylko krok w stronę dalszych marzeń”.

Podczas rozmowy artysta wspomniał również o jednej z największych inspiracji tego wieczoru – Alicji Szemplińskiej. „Alicję poznałem już wcześniej, chyba w 2017 roku, na festiwalu w Działdowie, który udało mi się wtedy wygrać. Bardzo chciałbym kiedyś zaśpiewać z nią duet – to artystka z ogromnym potencjałem i pięknym głosem” – podkreślił.

Mateusz zdradził też, że nie zwalnia tempa i ma już zaplanowane kolejne festiwalowe występy. „Udało mi się dostać do finałów kilku innych konkursów, które odbędą się w kwietniu i maju. Zobaczymy, co z tego wyjdzie”. Poza muzyką artysta pracuje zawodowo w branży ubezpieczeniowej, ale jak zaznacza, scena zawsze będzie jego przestrzenią. „Na co dzień zajmuję się ubezpieczeniami – to pochłania dużo czasu – ale równolegle pracuję nad własnym materiałem muzycznym. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł się tym podzielić z szerszą publicznością”.

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

więcej zdjęć Facebook.com/Ciech24pl

Previous ArticleNext Article