IV Ciechanowskie Wieczory Organowe w Farze

W niedzielę 13.09.2020 zgromadzona publiczność w kościele Św. Józefa w Ciechanowie mogła wysłuchać pięknego koncertu na żywo w wykonaniu muzyków: Marcin Adamski i Rafał Witkowski.

Artyści podczas koncertu wykonali utwory: Jules Massenet – Medytacje z opery „Thais”, J.S.Bach- Toccata i fuga d-moll, J.S.Bach – II Suita orkiestrowa h-moll, BWV 1067, Polonaise, Double, Menuet, Badinerie, C.F.E.Bach, Louis James Alfred Lefebure-Wely – Sortie Es-dur, Otar Taktakisvili – Sonata na flet i fortepian, Aria, Charles-Marie Widor-Symfonia organowa c-moll, Marche Pontificale, Ennio Morricone – „Gabriel’s Oboe”.

Koncert poprowadził Dominik Molewski – organista z ciechanowskiej Fary. Poniżej przedstawiamy sylwetki muzyków.

Rafał Witkowski naukę gry na organach rozpoczął w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku. Studiował Muzykę Kościelną w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Organy w Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie organów prof. Ireny Wisełki-Cieślar.

Brał udział w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez pedagogów takich jak Olivier Latry, Susan Landale, Gerhard Gnann, Guy Bovet, Gijs von Schoonhoven. Był finalistą I-go Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jana Kucharskiego w Łodzi.

Występuje jako solista i kameralista. W sezonie 2005 / 2006 Rafał Witkowski związał się z Teatrem Logos w Łodzi. Jako aktor zagrał jedną z głównych ról w spektaklu „Może święci, albo poeci” w reżyserii Piotrta Stefaniaka. Zainicjował i zorganizował cotygodniowe koncerty studentów łódzkiej Akademii Muzycznej w kościele pw. M. Wspomożycielki Wiernych.

Jest również absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Zarządzanie Kulturą. Jako organista przasnyskiej Fary koordynował logistycznie i merytorycznie cykliczne imprezy miejskie, m. in. Orszak Trzech Króli, Bal Wszystkich Świętych itp. Jest pomysłodawcą i organizatorem muzycznego cyklu „Przasnyskie Lato Muzyczne”.

Marcin Adamski i Rafał Witkowski

Współpracuje z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie przy realizacji projektów interdyscyplinarnych, angażujących społeczność miejską do czynnego uczestnictwa w muzyce. Akompaniuje i prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej w Przasnyszu. Od początku 2019 roku związany jest z Parafią Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. W ramach rekreacji uprawia jeździectwo a w niedalekiej przyszłości powożenie zaprzęgiem wielokonnym.

Marcin Adamski urodził się w 1986r. w Ciechanowie. Grę na flecie rozpoczął w wieku 8 lat pod okiem swojego ojca Włodzimierza Adamskiego. W 2000r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie. Dalszą naukę kontynuował w Warszawie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w klasie fletu Marii Peradzyńskiej – Filip.

W 2007r. rozpoczyna studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc, które kończy z wyróżnieniem w 2012r. Podczas nauki w Warszawie doskonali swoje umiejętności na licznych kursach w Polsce i zagranicą u takich flecistów jak: Nicola Mazzanti, Jennifer M. Gunn, Christine Erlander Beard, Pamela Stahel, Nicole Esposito, Emily Beynon, Ransom Wilson, Matiaz Debeljak, Paul Edmund-Davies, Philippe Bernold, Janos Balint, Elżbieta Dastych – Szwarc, Jerzy Mrozik, Cezary Traczewski.

Marcin Adamski będąc na studiach wygrywa przesłuchanie do Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z którą w latach 2010-2012 koncertuje w czołowych salach koncertowych w Polsce oraz Europie (m.in. Musikverein w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie). Przez okres spędzony w orkiestrze współpracuje z wieloma dyrygentami m.in.: Krzysztof Penderecki, Maxim Vengerov, Jerzy Swoboda, Antoni Wit, Massimiliano Caldi, Evgeny Volynsky, Tadeusz Wojciechowski, Michał Nesterowicz, Marcin Nałęcz – Niesiołowski, Monika Wolińska, Ruben Silva, Ewa Strusińska. Z orkiestrą dokonuje wielu nagrań m.in. wszystkich symfonii Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją samego kompozytora.

Marcin Adamski jest także laureatem wielu konkursów m.in.:

  • Laureat 49. Konkursu Muzyków Kameralistów Wojska Polskiego w Świeradowie Zdroju w kategorii solistów instrumentów dętych drewnianych
  • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie (2012)
  • półfinalista w III Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej
  • wyróżnienie na VII Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu
  • II miejsce na VI Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie
  • III miejsce w II Konkursie Fletowym im. Mariana Katarzyńskiego w Sosnowcu
  • III miejsce na V Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie
  • I miejsce w IV Sochaczewskich Spotkaniach Kameralnych
  • Marcin jest także dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Obecnie Marcin jest flecistą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie pełni również funkcję tambourmajora kierując orkiestrą podczas licznych uroczystości państwowych w kraju i zagranicą.

Poniżej video i zdjęcia z koncertu:

Zdjęcia i video: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article