Jan Andrzej Kaluszkiewicz – artysta muzyk, kompozytor, pianista, pedagog…

Nagrywa gotowe podkłady swoim chórzystom (Powiatowy Chór III Wieku).

 

Członkowie chóru chętnie korzystają z możliwości śpiewania i ćwiczenia online, czego dowodem są wpisy pod postami z muzyką p. Andrzeja. – profil Facebook

 

“Nagrywam na setkę, czyli tylko raz. Jakie instrumenty mam do dyspozycji każdy słyszy. Staram się eksponować melodię, bo ta w nauce piosenki jest najważniejsza.

 

Niektórzy koledzy muzycy mają do mnie pretensję, że gram “za prosto”, ale tego wymaga ode mnie moja funkcja. Nagrałem już 34 utwory i myślę, że daje to pozytywne rezultaty. Są to znane przeboje.

Kilka z nich już śpiewaliśmy na próbach w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie oczywiście przed pandemią. Nieźle szło. Jestem zadowolony z rezultatu”. Codziennie około 11.00 zawsze coś nowego.

“Tango Milonga” – chyba największy szlagier Jerzego Petersburskiego, rzadko wykonywany w całości, przeważnie ludzie śpiewają refren. Tu mamy utwór w całości dwie zwrotki wraz z refrenem.

 

Utwór zrobił karierę na Zachodzie. Znany tam jest jako “Och, Donna Clara”. “Tango Milonga” zdobyło taką popularność, że jak głosi plotka “kompozytor po roku kupił z tantiem willę w Legionowie”. Ale czy to prawda?

Polonez Warszawski”, jak każda kompozycja Tadeusza Sygietyńskiego ma coś z geniuszu tego muzyka. Słowa Jerzy Ficowski znany poeta.

 

Polonez ma w repertuarze zespół “Mazowsze”. Dumna, patriotyczna pieśń. Jeden z trzech najpopularniejszych po Polonezie – Wojciecha Kilara (“Pan Tadeusz”) – “Pożegnaniu Ojczyzny” – Michała Ogińskiego polski polonez. Tańczony kiedyś na studniówkach.

“Chodź na Pragę” – piosenka przedwojenna, napisana dla kabaretu, nieskomplikowana, wesoła,  śpiewana warszawską gwarą… “Chodź na Pragę” to piosenka z rewii “Uśmiech Warszawy” – premiera w Morskim Oku w 1930 r.

 

Ostatnio ogromnie popularna piosenka grana przez liczne kapele podwórkowe. Nieformalny hymn Pragi…, oczywiście tej naszej, tzn. prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy.

“François” – walc skomponowany w 1905 roku przez Adama Karasińskiego, spopularyzowany znacznie później przez jego syna Zygmunta Karasińskiego, gdy dopisano tekst do melodii – Andrzej Włast.

 

Jeden z najpiękniejszych i najsłynniejszych polskich walców. Walc “François” był pierwszym utworem w historii polskiej muzyki rozrywkowej, który zdobył międzynarodową popularność. Został wydany w Londynie i Wiedniu.

Dziś troszkę zapomniany, ale na przestrzeni wieku śpiewało go dziesiątki wykonawców. Pierwsza była Tola Mankiewiczówna.

“Bubliczki” to przykład przenikania się kultur – trochę żydowskiej, rosyjskiej, polskiej.

 

Kultura nigdy nie będzie hermetyczna. Piosenka sympatyczna, rytmiczna, melodyjna…

 

“Bubliczki” pięknie śpiewa Beata Rybotycka, aktorka i piosenkarka z Krakowa, ale wcześniej śpiewali inni, nawet Chór Dana.

“Od nocy do nocy” – walc zwany też Walcem Barbary z serialu “Noce i dnie”. Najbardziej znane jest nagranie Haliny Kunickiej.

 

Piosenka kompletna, wspaniała muzyka Waldemara Kazaneckiego i piękne słowa Agnieszki Osieckiej.

 

Pełna poezja zarówno w muzyce jak i w tekście.

Video i wykonanie: Jan Andrzej Kaluszkiewicz

Previous ArticleNext Article