Dni Ciechanowa 2024 – harmonogram wydarzeń

Święto miasta, które otwiera wakacje w Ciechanowie w tym roku będzie trwało trzy dni (od 20 do 22 czerwca). Na błoniach zamkowych odbędzie się cykl koncertów, na których wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Przed ratuszem odbędzie się Silent Disco. Atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych przygotował Park Nauki Torus, który zaprasza na Piknik Ekologiczny. Ruszy sezon kąpielowy.

Dni Ciechanowa to święto, które miasto organizuje po zakończeniu roku szkolnego, by wspólnie powitać wakacje. Obfituje w imprezy muzyczne i kulturalne dla mieszkańców, przyciąga do Ciechanowa turystów. Na zakończenie roku tradycyjnie prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński wręcza najzdolniejszym uczennicom i uczniom nagrody za najlepsze wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne.

W tym roku wydarzenia integrujące społeczność miasta rozpoczną się w czwartek (20 czerwca). O godz. 18.00 w kościele farnym odbędzie się msza św. w intencji mieszkańców.

SILENT DISCO

W piątek (21 czerwca) na placu przed ratuszem zorganizowane będzie Silent Disco. Jednocześnie zagra trzech DJów. Na trzech kanałach zabrzmią: hity disco, polskie przeboje i współczesny rap. Impreza rozpocznie się o godz. 21.00. Wstęp jest bezpłatny. Aby wypożyczyć słuchawki należy mieć ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość). Jedna osoba będzie mogła wypożyczyć do 6 par słuchawek.

PIKNIK EKOLOGICZNY

W sobotę (22 czerwca 2024) między godz. 11.00 a 17.00 w Parku Nauki Torus odbędzie się piknik ekologiczny. Na terenie pod wieżą ciśnień będzie można dowiedzieć się więcej o stylu życia w duchu less waste, a przy tym ciekawie spędzić czas. Wstęp jest bezpłatny.

Dla dzieci przygotowano stoiska edukacyjne, będzie można zrobić własnoręcznie las w słoiku, hotele dla owadów i ekozabawki (Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy AiB zapraszają do przyniesienia „samotnych” skarpetek, które można wykorzystać), wziąć udział w grach i animacjach. O godz.12.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Marzeną Filipczak – autorką książek przyrodniczych dla dzieci. Jego tematem będzie puszcza, tundra, tajga, dżungla, czyli podróż po lasach na czterech kontynentach.

Amatorzy roślin będą mieli okazję by zdobyć nowe sadzonki – na pikniku odbędzie się wymiana kwiatów doniczkowych. Na imprezie znajdą też sposobność by nauczyć się wyplatania kwietników i makramy. Organizatorzy zachęcają również do tego, by przynieść książki, które będzie można wymienić z innymi uczestnikami imprezy. Z kolei Bank Żywności w Ciechanowie przygotowuje stoisko edukacyjne poświęcone gotowaniu zero waste.

Swoje działania proekologiczne zaprezentują miejskie spółki. Na ich stoiskach odbędzie się wiele gier, zabaw oraz badanie jakości ciechanowskiej kranówki. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ciechanowie zaprezentują przygotowane przez siebie prototypy urządzeń wytwarzających prąd z OZE. Ponadto na pikniku będzie można zobaczyć drona badającego jakość powietrza i uzyskać informacje dot. wymiany źródeł ciepła na ekologiczne w ramach programu “Czyste powietrze”.

KONCERTY NA BŁONIACH ZAMKOWYCH

W drugiej połowie dnia w sobotę (22 czerwca) podczas święta Ciechanowa odbędzie się pięć plenerowych koncertów znanych wykonawców i zespołów muzycznych. Impreza w plenerze ruszy o godz. 16.00. Na błoniach znajdzie się strefa rekreacyjna i gastronomiczna oraz atrakcje dla dzieci.

O godz. 16.45 na scenie wystąpi Oskar Cyms, o godz. 17.45 Viki Gabor, o godz. 19.15 Lanberry, o godz. 20.30 Poparzeni Kawą Trzy, a o godz. 21.30 Feel. Wstęp na wszystkie koncerty jest otwarty.

W czasie koncertów wręczone zostaną nagrody prezydenta Ciechanowa dla najzdolniejszych uczniów, którzy rozwijają swoje talenty i mogą pochwalić się osiągnięciami artystycznymi.

Po ostatnim koncercie Afterparty organizuje Klubokawiarnia W18. Zagrają: DJ Piter Parker oraz Mrówa. Wstęp jest bezpłatny.

SEZON KĄPIELOWY

Od 22 czerwca 2024 (sobota) teren miejskiego kąpieliska na „Krubinie” będzie objęty dozorem ratowników, otwarte zostaną punkty gastronomiczne. Kąpielisko będzie funkcjonowało codziennie od godz. 11.00 do 19.00. W wakacyjne soboty i niedziele mieszkańcy Ciechanowa będą mogli bezpłatnie wypożyczać kajaki i rowery wodne.

Również od 22 czerwca czynny będzie miejski odkryty basen przy ul. Kraszewskiego, gdzie rekreację w wodzie urozmaici pływający tor przeszkód i zjeżdżalnie. Przy niecce znajduje się trawiasty teren do wypoczynku, można też skorzystać z leżaków. Godziny otwarcia będą takie jak w ubiegłym roku (11.00-19.00). Bez zmian pozostaną ceny biletów wstępu (normalny 7 zł, ulgowy 5 zł). Grupy powyżej 15 osób z opiekunem mogą skorzystać z biletu wspólnego ze zniżką (4 zł/osoba, opiekun: bezpłatnie). Do 50% zniżki uprawnia Karta Dużej Rodziny.

 

Źródło: Urząd Miasta Ciechanów