Ekologiczne Walentynki w Ciechanowie

14 lutego ciechanowianie otrzymają od miasta ekologiczne prezenty. W dniu zakochanych ratusz przekaże bezpłatnie 500 drewnianych budek oraz karmę dla ptaków. Podczas eventu na placu Jana Pawła II czekały będą też inne atrakcje walentynkowe.

14 lutego przed ratuszem odbędzie się kolejna akcja ekologiczna dla mieszkańców. Od godz. 14.00 do wyczerpania zapasów mieszkańcom rozdawane będą budki lęgowe dla ptaków. Miasto przygotowało 500 szt. takich drewnianych skrzynek. Dodatkowo 50 budek dla jerzyków otrzymają zarządcy budynków wielorodzinnych. Każdy, kto odbierze budkę lęgową otrzyma też bezpłatnie karmę dla ptaków.

Nastrój święta zakochanych w centrum Ciechanowa umili tego dnia muzyka. Dodatkowo podkreśli go ponad 2-metrowe czerwone serce, które stanie przed zabytkowym ratuszem. Zakochani będą mieli możliwość zrobienia wspólnego, pamiątkowego zdjęcia w pięknej scenerii.

Po raz pierwszy pojawi się też niepowtarzalna okazja, by wyznać miłość swojemu partnerowi/partnerce w niecodzienny sposób. Zakochani będą mogli wpisać wyznanie miłosne w okolicznościowej księdze pamiątkowej, która zostanie zachowana w Pracowni Dziejów Miasta. Wybrane życzenia zostaną też opublikowane w Gazecie Samorządu Miasta Ciechanów.

Ekologiczne prezenty, które rozda ratusz mieszkańcy będą mogli zamontować samodzielnie w wybranym przez siebie miejscu na terenie własnej nieruchomości w Ciechanowie. Przy odbiorze prezentu należało będzie zadeklarować lokalizację. Budki są niewątpliwą ozdobą ogrodów i fasad budynków, ale przede wszystkim pomagają tworzyć lepsze warunki bytowe ptaków w mieście. Są miejscem lęgowym m.in. dla jerzyków, wróbli, mazurków i sikorek. Warto pamiętać, że zaleca się, aby instalować je w miejscach ocienionych od godzin przedpołudniowych, spokojnych i mało uczęszczanych przez ludzi, najlepiej otworem w kierunku wschodnim. To zabezpiecza pisklęta przed wiatrem i deszczem. Budka nie powinna rzucać się w oczy – tak, aby żaden ptasi lub czworonożny złodziej jaj jej nie zauważył. Wysokość, na której wieszamy budki, jest dowolna, aczkolwiek przyjęło się, iż nie powinna być mniejsza niż dwa metry. Nie należy montować skrzynek za pomocą drutów, ponieważ wrzynają się one w rosnące pnie drzew.

Źródło: Urząd Miasta Ciechanów