Klub Abstynenta w Ciechanowie otwarty
W zrewitalizowanym przez miasto zabytkowym budynku przy ul. Fabrycznej 2 uruchomiono miejsce grupowych spotkań dla osób, które chcą żyć w trzeźwości. Klub Abstynenta w jednym z pomieszczeń prowadziło będzie Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, które wspiera mieszkańców i oferuje bezpłatną pomoc specjalistów.
Klub Abstynenta to miejsce spotkań osób niepijących, w którym członkowie wspierają się wzajemnie w pozostaniu w trzeźwości i zdrowym stylu życia. Został otwarty w jednym z pomieszczeń na I piętrze budynku przy ul. Fabrycznej 2. Za prowadzenie klubu odpowiedzialne jest działające w strukturach ratusza Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.
W klubie realizowany będzie program rozwoju osobistego członków, oferujący różne formy wsparcia zarówno emocjonalnego, jak i edukacyjnego. To m.in.: spotkania grupowe, warsztaty, wykłady, wycieczki, zajęcia sportowe, pomagające w pozyskaniu umiejętności radzenia sobie z życiem bez alkoholu.
Spotkania uczestników Klubu Abstynenta zakładają poufność i dyskrecję. Członkowie klubu będą spotykać się w bezpiecznym i wspierającym ich środowisku, w którym osoby dążące do trzeźwości mogą odnaleźć siłę i motywację do kontynuowania swojej drogi. Uczestnicy zyskają możliwość wsparcia oraz omawiania swoich postępów, trudności i strategii radzenia sobie z pokusami alkoholowymi.
Spotkania klubu będą odbywać się regularnie w ustalonych terminach. Pierwsze odbędzie się we wtorek 26 listopada o godz. 17.00. Zgłoszenia uczestnictwa: Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień (ul. Powstańców Wielkopolskich 1 a), tel. +48 23 674 92 31 lub kom. 605 73 72 74 e-mail: pu@umciechanow.pl.
Klub Abstynenta to nie jedyna forma bezpłatnego wsparcia kierowana do mieszkańców Ciechanowa, w środowisku których występuje lub narasta problem alkoholowy. Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień (ul. Powstańców Wielkopolskich 1a) organizuje i prowadzi spotkania dla osób borykających się z problemami uzależnień, ich bliskich czy rodzin.
Odbywają się tu także spotkania następujących grup:
- DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) (środy godz. 18.00) – grupa dla osób, które doświadczyły w dzieciństwie i młodości życia z uzależnionymi, najczęściej od alkoholu, ale również innych substancji (np. narkotyków).
- Grupa Anonimowych Alkoholików (środy, godz. 18.00-20.00, w piątki, godz. 17.00-19.00).
- Wsparcie osób trwających w abstynencji (poniedziałki, godz. 18.00-20.00).
- Spotkania grupy AL-ANON (poniedziałki godz. 17.00) – grupa wsparcia dla kobiet, które borykają się z problemem współuzależnienia, to jest w ich środowisku/domu/związku występuje problem alkoholowy.
Ponadto Biuro organizuje wsparcie dla osób, których dotykają inne niż alkoholowe problemy społeczne
- Grupa dla rodziców i opiekunów z problemami wychowawczymi (poniedziałki godz. 17.00) – rodzice i opiekunowie dzieci, którzy chcieliby skorzystać z bezpłatnej oferty pomocowej mogą dołączyć do „Grupy rodziców”. Została stworzona w celu wsparcia dorosłych w wychowywaniu dzieci, pomocy w rozwiązywaniu zaistniałych problemów, ale też profilaktyki. Zakres spraw, które można poruszyć jest szeroki, w szczególności skupia się na zagrożeniach behawioralnych. Dotyczy m.in. używania substancji psychoaktywnych, nadużywania urządzeń elektronicznych (tabletów czy telefonów), zakupoholizmu. Grupa ma charakter informacyjno-szkoleniowy.
Mieszkańcy szukający bezpłatnej pomocy mogą umówić się ze specjalistami:
- Dyżury terapeuty uzależnień (Leszek Wróblewski) w każdy poniedziałek i środę (godz. 14.00-20.00).
- Dyżury psychologa (Agnieszka Gałązka-Wróblewska) we wtorki i czwartki (godz. 14.30-20.00).
- Porady psychologiczne dla dzieci i młodzieży prowadzi psycholog (Anna Chmielewska) we wtorki (godz.12.00-14.00) i środy (godz. 12.00-16.00).
- Bezpłatna pomoc prawna (Grzegorz Rusiecki) – dyżur odbywa się dwa razy w miesiącu we czwartki (godz. 16.30-19.30)
Informacje na temat funkcjonowania grup oraz możliwości umówienia się na spotkanie ze specjalistą: Biuro Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień (poniedziałek – piątek godz.18.00-16.00, tel. +48 23 673 53 70, +48 605 737 274, ul. Powstańców Wielkopolskich 1A).
W Ciechanowie działają też dofinansowywane przez miasto dwie poradnie:
- Poradnia Leczenia Uzależnień przy Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, ul. Powstańców Wielkopolskich 2.
- Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji, przy ul. Zamkowej 24.
Źródło: Urząd Miasta Ciechanów