Mazowiecka Grupa Speed nadal skuteczna

Grupa SPEED patrolująca mazowieckie drogi namierzyła i ukarała w minionym tygodniu kolejnych piratów drogowych, znacznie przekraczających dozwoloną prędkość. O tym, że grupa ta działa aktywnie, przekonali się kolejni kierowcy, których „wyczyny” zarejestrowały kamery zamontowane w policyjnych radiowozach. W minionym tygodniu policjanci ujawnili ponad 1500 wykroczeń.

Działania grupy „SPEED” prowadzone są cyklicznie. Do zadań kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Nadmierna prędkość to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. W reakcji na zagrożenie, jakie niosą ze sobą lubiący zbyt szybką jazdę kierowcy, od lipca 2019 roku na terenie Mazowsza działa policyjna Grupa SPEED. Ma ona na celu przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

W minionym tygodniu policjanci z grupy sprawdzili 1538 pojazdów i ujawnili 1507 wykroczeń. 18 kierowców przekroczyło prędkość jazdy o 50 km/h w obszarze zabudowanym. Konsekwencją prawną takich wykroczeń jest zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Policjanci nałożyli ponad 1300 mandatów, w tym prawie 1000 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Mundurowi zatrzymali 52 dowody rejestracyjne. Zatrzymali także 2 nietrzeźwych kierowców. Jeden z kierowców odpowie przed sądem za to, iż nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jeden kierowca prowadził samochód mimo cofniętych uprawnień.

Policyjne videorejestratory zarejestrowały w tym czasie m. in. wykroczenia w powiecie siedleckim, gdzie w Zawadach na K2 policjanci zatrzymali peugeota, którym kierował obywatel Gruzji. Mężczyzna w obszarze zabudowanym prowadził auto z prędkością 133 km/h. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy i ukarano mandatem karnym. Także w Siedlcach, kamera zarejestrowała, jak kierowca vw wyprzedza inny pojazd na przejściu dla pieszych. Kierowca auta został ukarany mandatem oraz nałożono na niego punkty karne. W Gostyninie kierujący bmw przekroczył dopuszczalną prędkość poza obszarem zabudowanym. Jechał 140 km/h. Na kierowcę nałożono mandat i punkty karne. A w Płocku na ul. Jachowicza, zarejestrowano, jak kierujący scanią przejechał na skrzyżowaniu na czerwonym świetle. Na kierowcę nałożono mandat i punkty karne.

Źródło: Zespół Prasowy Mazowieckiej Policji

Reklama