Koncert i intrygująca wystawa poplenerowa – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

W sielskie niedzielne popołudnie 11 września 2022 roku, oranżeria Muzeum Romantyzmu w Opinogórze stała się sceną Koncertu Niedzielnego pod nazwą „Romantyczne portrety – Chopin Mendelssohn, Paderewski i inni”.

W robiących duże wrażenie wnętrzach oranżerii wystąpili artyści młodzi, acz znakomici i nieprzeciętnie uzdolnieni. Wnętrza rozbrzmiewały dźwiękami fortepianu, za którym zasiadł pianista Paweł Popko oraz klarnetu, na którym grał Piotr Thieu-Quang.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – koncert Popko & Thieu-Quang

Obaj artyści od 2018 roku tworzą duet „Popko & Thieu-Quang”. Paweł Popko jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów, festiwali pianistycznych i kursów mistrzowskich prowadzonych przez utytułowanych wirtuozów w kraju i za granicą, natomiast Piotr Thieu-Quang wygrywał konkursy klarnetowe zarówno jako solista, jak i kameralista, w różnych krajach i promował muzykę polskich kompozytorów w Republice Południowej Afryki.

Zespół też jest już utytułowany na kilku konkursach muzycznych i nagrał promocyjną płytę. Na widowni zasiedli między innymi inni młodzi artyści, tym razem plastycy, którzy po koncercie przemieścili się do Dworu Krasińskich, by wziąć udział w otwarciu wystawy poplenerowej swoich prac.

Popko & Thieu-Quang

Zaprezentowano tam prace uczniów Gimnazjum im. Fryderyka Ruszczyca w Rudominie na Litwie, którzy do Opinogóry nie dojechali oraz Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku. Wystawę zatytułowano „Wileńskie ślady Ballad i Romansów Adama Mickiewicza”.

Motywem przewodnim i klamrą spinającą obydwa wydarzenia był więc romantyzm, a trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do zaprezentowania romantycznych dzieł muzycznych i plastycznych oraz ich młodych twórców i wykonawców, niż Muzeum Romantyzmu.

Aldona Łyszkowska – Kierownik Działu Naukowo – Wydawniczego, Kustosz – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wraz z zespołem Popko & Thieu-Quang

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman Kochanowicz, a przebieg samego pleneru przybliżył dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku Piotr Umiński. Przedstawił też nauczycieli uczestniczących w plenerze i problemy z jakimi borykają się polskie szkoły i Polacy na Litwie, dotyczące posługiwania się językiem polskim w urzędach i szkołach.

Podkreślił, że w obrazach plenerowych młodzi artyści zawarli to co dla romantyzmu najważniejsze – tajemniczość, grozę oraz cząstkę „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Roman Kochanowicz – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

i Piotr Umiński – dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku wraz z nauczycielami.

W roku 2022 roku odbyły się aż dwa Międzynarodowe Plenery Malarskie na Litwie. Plener „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego” odbywał się przez osiem dni w końcówce maja 2022 roku na Litwie. Wilno było ostatnim miejscem pleneru.

Wcześniej młodzi artyści odwiedzili Zułowo, gdzie w dworze Zułów urodził się marszałek, Powiewiórka, Pikieliszki, gdzie spędzał wakacje i stację kolejową Bezdany. Tam właśnie, we wrześniu 1908 roku, bojownicy PPS dokonali brawurowego napadu na rosyjski pociąg pocztowy przejmując 200 tysięcy rubli (dokładnie 200 812 rubli i 61 kopiejek). Był to tzw. „skok czterech premierów”, ponieważ wśród 17 uczestników napadu znalazło się aż czterech późniejszych polskich premierów – Piłsudski, Sławek, Prystor i Arciszewski.

Wszystko działo się jak na westernach o wyczynach rewolwerowców na Dzikim Zachodzie. Napastnicy rzucili bomby, sterroryzowali obsługę, zabili jednego żołnierza a pięciu innych ranili, pieniądze zapakowali do worków i uciekli w różnych kierunkach.

Pieniądze wydano na długi organizacji, wsparcie rodzin więzionych towarzyszy i tworzenie organizacji strzeleckich. Było to wydarzenie bez precedensu, kiedy w napadzie rabunkowym bierze udział jednocześnie czterech późniejszych premierów.

Roman Kochanowicz – dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,

uczniowie i nauczyciele z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku

Drugi plener „Śladami Ballad i romansów Adama Mickiewicza” odbył się we wrześniu między innymi w Wilnie, Pawłowie z malowniczymi i tajemniczymi ruinami i Solecznikach, stanowiących centrum życia polskiego na Litwie. Dyrektor Umiński podkreślił, że to właśnie na Litwie, w Wilnie narodził się polski romantyzm. W plenerach uczestniczyło około 20 uczniów z Włocławka i 20 uczniów z Rudomina.

Uczniowie – artyści prezentowali w Opinogórze prace przede wszystkim z wileńskiej części pleneru, głównie przedstawiające perełki wileńskiej architektury z Ostrą Bramą, cmentarzami na Rossie i Antokolu oraz pejzaże miasta. Obrazy cieszyły się dużym zainteresowaniem miłośników sztuki.

Młodzi malarze swoją obecnością, stylem bycia i ubioru wprowadzili do Dworu Krasińskich atmosferę artystycznej bohemy, co stanowiło dodatkowy smaczek i dopełniło wrażeń towarzyszących podziwianiu obrazów.

Dariusz Węcławski

Zdjęcia: Ciech24.pl

Zdjęcia z koncertu i wystawy poplenerowej

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article