W niedzielę 14 maja 2023 r. w oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wystąpiły dwie utalentowane artystki: Konstancja Aleksandra Molewska – sopran i Olga Kozlan – fortepian. Koncert poprowadził Dominik Molewski.
Program koncertu stanowił trzy części:
I część była poświęcona muzyce polskiej, gdzie poza kompozytorami najbardziej znanymi dla większości, czyli Fryderykiem Chopinem, czy Stanisławem Moniuszko, w Polsce pisało wielu innych znakomitych jak Józef Nowakowski, Karol Szymanowski czy Grażyna Bacewicz.
II część to podróż z pieśnią przez różne zakątki świata do którego wprowadzili nas artyści swoimi utworami od Czechy, Włochy przez Francję z pięknymi sentymentalnymi melodiami.
III część trzecia – to chwilowe przeniesienie się w świat opery i operetki.
Po koncercie w Dworze Krasińskich Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się prezentacja – galeria jednego obrazu w której przedstawiony został obraz Józefa Peszki „Stanisław Małachowski jako marszałek trybunału wynagradza wdowę skrzywdzoną jego wyrokiem”.
Galeria jednego obrazu
Józef Peszko / 1767 – 1831 / malarz polski, profesor krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Studiował w Warszawie pod kierunkiem Franciszka Smuglewicza. Tworzył w technice sepii, akwareli spod jego ręki wychodziły również obrazy olejne. Prezentowana w galerii jednego obrazu praca właśnie w tej technice została stworzona. Obraz „Stanisław Małachowski jako marszałek trybunału …” powstał w 1800 r.
Jego głównym zadaniem było podkreślenie uczciwości oraz patriotyzmu Stanisława Małachowskiego / 1736 – 1809 /. Męża stanu i polityka schyłkowego okresu rozbiorów a także pierwszych lat funkcjonowania Księstwa Warszawskiego. Sygnatariusza konstytucji 3 maja i żarliwego jej obrońcy. Przeciwstawił się on decyzji króla o przystąpieniu do konfederacji targowickiej. Od połowy 1792 r. przebywał na emigracji z której powrócił w 1796 r. Do grudnia 1806 r. przebywał w zaborze austriackim, w swoim majątku w Galicji. Powrócił do Warszawy na wezwanie cesarza Napoleona I. Gdzie wkrótce został powołany na stanowisko prezesa rady ministrów Księstwa Warszawskiego.
Małachowski dał się poznać jako uczciwy polityk a także urzędnik, który zawsze kierował się poczuciem obowiązku, a także szczególną uwagę zwracał na krzywdę która może zostać wyrządzona drugiemu człowiekowi. Na prezentowanym płótnie Małachowski przedstawiony jest w towarzystwie wdowy a także stojącej tuż za nią pary szlacheckiej i urzędnika państwowego. Stanisław Małachowski, lewą dłonią trzyma prawą dłoń kobiety i wskazuje jej położone na stole monety, są one rekompensatą dla pokrzywdzonej wyrokiem sądowym kobiety. Płótno stworzone na zamówienie miało służyć podkreśleniu uczciwości oraz sprawiedliwości Małachowskiego. Alegoryczna postać anioła trzymającego wieńce laurowe symbolicznie podkreślała humanistyczne ideały ukazane na tym płótnie.
Mimowolnie nasuwa się pytanie, dlaczego portret tej wyjątkowej postaci w znajduje się Opinogórze w Muzeum Romantyzmu. Odpowiedź jest bardzo prozaiczna. Stanisław Małachowski nie doczekał się dzieci. Poślubił Konstancję Hutten – Czapską i przez to był ojczymem dla Marii Urszuli z Radziwiłłów. Księżna Maria Urszula w 12 października 1803 r. zawarła związek małżeński z Wincentym Krasińskim a 21 lutego 1812 r. w Paryżu urodził się ich jedyny syn Zygmunt Krasiński.
Obraz Józefa Peszki „Stanisław Małachowski jako marszałek trybunału wynagradza wdowę skrzywdzoną jego wyrokiem”.
Zdjęcia: Ciech24.pl
Źródło: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.