W niedzielne popołudnie, 10 lipca 2022 r., za sprawą muzealnych, cyklicznych Koncertów Niedzielnych publiczność licznie zgromadzona w opinogórskiej Oranżerii miała okazję udać się w muzyczną podróż w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.
Wydanie w wileńskiej oficynie Józefa Zawadzkiego zbioru „Ballady i romanse” zamieszczonego w pierwszym tomie „Poezji” Adama Mickiewicza w 1822 roku uznawane jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce.
Zespół Artes Ensemble
W czerwcu 2022 r. minęło dokładnie 200 lat od tego wydarzenia, co stało się okazją do muzycznego świętowania rocznicy powstania tej szczególnej w dziejach polskiej kultury i literatury epoki, w towarzystwie zespołu Artes Ensemble w składzie:
Zespół Artes Ensemble:
- Małgorzata Janaszek – wiolonczela, scenariusz i reżyseria, prowadzenie koncertu,
- Paulina Grabarz-Szmajda – mezzosopran,
- NazariKachala – tenor,
- Andrzej Janaszek – fortepian, autor aranżacji utworów, dyr. artystyczny zespołu Artes Ensemble.
Zespół Artes Ensemble
Był to nie tylko kostiumowy koncert i szlacheckie widowisko muzyczne, ale wirtuozowska podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu i ciągłości narodowej, w rytmie szlacheckiego poloneza, zamaszystego mazura, polskiej muzyki romantyzmu, poezji wieszczów oraz filmowych tematów wojennych.
Na kolejny Koncert Niedzielny zapraszamy już 14 sierpnia 2022 r. Z programem pt. „Chopin i perły muzyki polskiej XIX wieku” wystąpią: Teresa Kaban – fortepian i Henryk Błażej – flet.
Aldona Łyszkowska
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Zdjęcia: Ciech24.pl
Zespół Artes Ensemble i pracownicy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze