Konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Nowej Lewicy Ciechanowie

Konferencja prasowa przedstawicieli Komitetu Wyborczego Nowej Lewicy odbyła się w środę 23 sierpnia 2023 r. przed Zamkiem Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. W jej trakcie zaprezentowani zostali kandydaci z powiatu ciechanowskiego, reprezentujący ugrupowanie w nadchodzących wyborach parlamentarnych oraz ich program wyborczy.

Kandydatów oraz ogólne postulaty wyborcze ugrupowania przedstawiła Paulina Piechna – Więckiewicz, która jest liderką Lewicy z okręgu płocko-ciechanowskiego. Lewicę powiatu ciechanowskiego w wyborach do Sejmu będą reprezentować Sebastian Andrzejczak i Marek Kiwit.

Marek Kiwit, Paulina Piechna – Więckiewicz, Sebastian Andrzejczak 

Paulina Piechna-Więckiewicz – lider Lewicy z okręgu płocko – ciechanowskim

Na wstępie Paulina Piechna-Więckiewicz wymieniła priorytety programowe Lewicy w tegorocznej kampanii wyborczej. W czasach inflacji, kiedy tak trudno np. o mieszkania, polityka mieszkaniowa to jeden z głównych priorytetów ugrupowania. Lewica chce wybudować 300 tys. tanich mieszkań na wynajem. Chcą też mówić o polityce transportowej.

Liderka podkreśla, że zwłaszcza północne Mazowsze jest terenem na którym transport publiczny zamiera. „Chcemy żeby w całym kraju, do każdej gminy dojeżdżał autobus i do każdego powiatu dojeżdżał pociąg” – mówi. „Na pewno będziemy też zajmować się prawami kobiet (…), ważne są dla mnie dwie kwestie: bezpieczeństwo kobiet w szpitalach, żeby kobiety nie bały się rodzić, żeby każda mogła decydować jak i kiedy chce być mamą.

Bardzo ważna sprawa to zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. (…) Chcemy żeby w każdej szkole był psycholog, żeby rodziny były włączone w terapie, żeby te terapie były finansowane bo ceny są zaporowe” – zaznacza kandydatka. Lewica planuje również pochylić się nad problemem nielegalnych składowisk odpadów, systemem kaucyjnym czy rentą wdowią.

Sebastian Andrzejczak – przedsiębiorca, mieszkaniec Ciechanowa

Sebastian Andrzejczak jest mieszkańcem Ciechanowa, mężem, ojcem, przedsiębiorcą, aktywistą, społecznikiem. Chciałby walczyć o prawa przedsiębiorców, małych firm. Jest to dla niego drugie podejście w wyborach do Sejmu. Poprzednio startował z miejsca 14, uzyskując 245 głosów, ale jak zaznacza dopiero wkraczał wtedy w życie polityczne.

Najprawdopodobniej będzie startował z pozycji 6 na liście. Co jest najważniejszym założeniem programowym tego kandydata? „Nie wyobrażam sobie sytuacji, że w dalszym ciągu będą organizowane zbiórki charytatywne. Nie po to mieszkańcy Ciechanowa i Polski płacą podatki, żeby dzieci nie miały finansowanych operacji i drogich leków. Mieliśmy przykład małej Laury w Ciechanowie; trzeba było zebrać 9 mln. zł, a rodziców nie było stać na taką kwotę więc ruszyły zbiórki pod kościołami, podczas wydarzeń sportowych i od wielu ludzi dobrych serc” – mówił Sebastian Andrzejczak.

Marek Kiwit – były Wójt Gminy Ciechanów

Marek Kiwit (ostatni na liście wyborczej), 33 lata związany z samorządem, po prawie 29 latach na stanowisku Wójta Gminy Ciechanów pragnie być głosem samorządowców w Sejmie: „Chciałbym żeby w końcu wypracować takie przepisy, żeby samorządy wiedziały od początku na czym stoją, na jaką kasę mogą liczyć, jak się poruszać i tworzyć budżety, żeby nasze małe ojczyzny – nasze gminy rozwijać, a mieszkańcom pomagać, żeby im się żyło lepiej, dostatniej i naprawdę z uśmiechem na ustach. Żeby byli zadowoleni, że w tych gminach mieszkają.”

Paulina Piechna-Więckiewicz – to wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy, mama, żona, córka, prawniczka, była Radna m. st. Warszawy, feministka, polityk. Chce walczyć o lepszą Polskę, a jako najważniejsze priorytety wymienia: zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, prawa pracownicze, edukację dzieci i młodzieży.

Kandydatka zaznacza: „współpracuję od lat ze związkami zawodowymi, bezpieczeństwo pracowników, zagwarantowanie ich praw, godne płace, ale też godne emerytury bo to jest cały system.(…) Jakie wychowamy społeczeństwo, jaki będzie system edukacji, jak bardzo zainwestujemy zarówno w młodych ludzi, jak i nauczycieli. Na pewno musimy rozmawiać o odchudzeniu podstawy programowej. Musimy rozmawiać o tym, żeby nowoczesne przedmioty również trafiały do młodych ludzi. Żeby rozmawiać o bezpieczeństwie w sieci. (…) Ważna jest przede wszystkim dobrej jakości edukacja, równa, dostępna dla wszystkich. Coraz więcej zamożniejszych rodziców ucieka do prywatnych placówek.

Nauczyciele również uciekają dlatego, że czują się źle opłacani, czują że ich zawód traci na znaczeniu, więc chcąc mieć godne warunki pracy idą do prywatnych szkół. Pogarsza się jakość edukacji w Polsce. Jest to bardzo niepokojące zjawisko.”

Dotychczasowy poseł Lewicy z naszego okręgu, Arkadiusz Iwaniak, tym razem kandyduje z okręgu podwarszawskiego. Na listach ma pojawić się także kandydat z powiatu płońskiego, ale jeszcze nie zapadły ostateczne decyzje, kto nim będzie. Szczegółowe listy kandydatów zostaną przedstawione za kilka dni podczas konferencji Lewicy w Płocku, na której będzie obecny Robert Biedroń.

 

Źródło: konferencja prasowa Ciechanów – 23.08.2023

Previous ArticleNext Article