„Bezpieczne wakacje 2024” – akcja informacyjno-edukacyjna na Krubinie

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, w środę 19 czerwca 2024 r. na miejskim kąpielisku Krubin, odbyła się zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczne wakacje 2024”.

Wśród współorganizatorów znalazły się: Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie, Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechanowie.

W ramach akcji został przeprowadzony pokaz szkoleniowy z ratowania osób tonących, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz promowanie zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą. Nie zabrakło wielu cennych informacji profilaktycznych, dotyczących bezpiecznego i pozbawionego ryzyka przebywania nad wodą.

„Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa jest profilaktyka” – tymi słowami rozpoczęła wydarzenie nadkom. Jolanta Bym – z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zachęcając uczestników do zapoznania się ofertami instytucji, które wzięły udział w akcji. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie reprezentował Wicestarosta Paweł Robert Morawski, który życzył uczestnikom spokojnych, bezpiecznych wakacji.

Najbardziej widowiskowym punktem programu okazał się pokaz ratownictwa na wodzie przygotowany przez Ciechanowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz funkcjonariuszy straży pożarnej. W trakcie pokazu ratownicy zaprezentowali akcję ratunkową, podczas której udzielali pomocy osobom, które wypadły z kajaka.

Paweł Robert Morawski – Wicestarosta Powiatu Ciechanowskiego sam co prawda spędzi tegoroczne wakacje w górach, ale podkreśla, że promowanie bezpieczeństwa nad wodą jest szczególnie ważne:

„Przede wszystkim jesteśmy w przededniu wyczekiwanego przez dzieci i młodzież okresu, czyli wakacji. Chyba wszystkim nam chodzi o to, aby te wakacje odbyły się spokojnie, bezpiecznie i z zachowaniem wszystkich zasad odpowiedzialnego wypoczynku. Dlatego, wybieraliśmy kąpielisko „Krubin” w Ciechanowie, gdyż jest tutaj i woda, i plaża, i służby, które pomagają nam w zorganizowaniu tego wydarzenia. Mogą zaprezentować sposoby ratowania osoby tonącej, reanimacji kogoś, kto zasłabnie, aby odbyło się to w sposób bezpieczny i żebyśmy mogli na koniec, spotkać się we wrześniu pełni energii, wypoczęci i spokojni, jeśli chodzi o młodzież.

Ta akcja służy przede wszystkim, i co jest najważniejsze promowaniu bezpiecznych zachowań w trakcie spędzania wolnego czasu. Młodzi ludzie mają różne pomysły na spędzanie wolnego czasu i bardzo dobrze. Natomiast chcielibyśmy żeby to było bezpiecznie i w sposób wyważony to wszystko robione.”

Nadkom. Marek Kosela – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie przypomina zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

„Nieuchronna statystyka mówi, że w ubiegłym roku w wyniku utonięć śmierć poniosło 440 osób, W tym roku zadbajmy wspólnie o to bezpieczeństwo nad wodą, żeby tych ofiar było jak najmniej i żebyśmy się w całym komplecie spotkali po sezonie letnim.

Głównymi przyczynami utonięć jest brawura, alkohol, zaburzenia percepcji. Zadbajmy o to, żebyśmy wchodząc do wody schłodzili najpierw ciało, kąpali się w miejscach monitorowanych, dozorowanych, gdzie są służby ratownicze i to miejsce jest bezpieczne. Nie skaczmy na główkę w miejscu niedozwolonym lub miejscu niesprawdzonym. Życzyłbym sobie, żeby uczestnicy wypoczynku zadbali o siebie, wokół siebie, wszystko wykonywali z rozwagą.”

Nadkom. Jolanta Bym – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie opowiada o Dniu Otwartym Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie, który odbył się w trakcie wydarzenia:

„Osoby, które znajdują się na kąpielisku Krubin, będą mogły spotkać się z pracownikami zespołu kadr i szkolenia, którzy omówią przede wszystkim procedury przyjęcia do służby w policji. W programie mamy również pokaz policyjnego sprzętu, pojazdu służbowego, pracy technika kryminalistyki. Ta praca technika jest bardzo ciekawa i zawsze wywiera najwięcej zainteresowania wśród osób, które spotykają się z naszymi profilaktykami.

Jeżeli ktoś chce wiedzieć jak wygląda dzień z życia policjanta, będzie mógł też porozmawiać z funkcjonariuszami, którzy opowiedzą o swojej służbie na co dzień. Będą mogli się dowiedzieć, jak ta praca ciechanowskiego policjanta wygląda. Dlaczego warto wstąpić do policji?

Myślę, że przede wszystkim dlatego, żeby pomagać innym ludziom. Osoby, które do nas się zgłaszają, zgłaszają się z problemami, my staramy się zawsze na każdym etapie pomagać im w rozwiązaniu problemów, pomóc im przejść przez trudne sytuacje z jakimi do nas przychodzą.”

Mł. asp. Robert Dikau z Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie opowiada o przebiegu pokazu ratownictwa na wodzie:

„Doszło do incydentu tonięcia, dwie osoby poszkodowane zostały wyciągnięte z wody przez ratowników WOPR-u, następnie osoby poszkodowane zostały przekazane ratownikom, którzy zabezpieczyli osoby w deski ortopedyczne. Wyprowadzono poszkodowanych na brzeg, sprawdzono funkcje życiowe. Oddech, tętno zachowane. Udzielono pomocy.

Powinniśmy poczekać na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego, który przejmie od nad osoby poszkodowane w stanie stabilnym i dalej czynności powinien prowadzić zespół ratownictwa medycznego.”

Zuzanna Polak relacjonuje jak wyglądał pokaz od strony „poszkodowanej”:

„Pływałyśmy z koleżanką w kajaku i niestety wywrócił się, wypadłyśmy, ale na szczęście miałyśmy na sobie kamizelki ratunkowe, które utrzymały nas nad wodą i ratownicy wyciągnęli nas z wody. Czekam teraz na przyjazd pogotowia, ale tutaj dobrze się mną zajęli.”

Maciej Dźwig – ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ciechanowie o znaczeniu profilaktyki pierwszej pomocy wśród najmłodszych:

„To bardzo ważne bo wiemy jak jest bardzo niebezpiecznie nad wodą, jak do tego nieraz rodzice podchodzą, opalają się. Trzeba nad tym pracować z dziećmi, żeby wiedziały jak to wszystko wygląda. Dziecko, człowiek po prostu tonie od 3 do 5 minut, to jest cicha śmierć, jest dramat. Trzeba na to bardzo uważać. I różna jest specyfika pracy na obiektach basenowych i odkrytych. Tu mamy ciemną wodę, na obiektach krytych mamy jasną wodę.”

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article