Kubańskie Rytmy nad Łydynią

W sobotę 19 sierpnia 2023 mieszkańcy Ciechanowa mieli okazję przenieść się na gorącą Kubę. A wszystko to za sprawą imprezy plenerowej, zorganizowanej w przestrzeni przy Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

Imprezę rozpoczęły popołudniowe animacje, zabawy i dmuchańce dla najmłodszych uczestników. Odbyły się również warsztaty taneczne z duetem Alo & Cubano, parada z udziałem tancerek z Carnival Stars – Samba Show & More, którym towarzyszyli bębniarze z Ritmo Bloco.

Następnie zgromadzonych gości i artystów, powitali starosta Jan Andrzej Kaluszkiewicz oraz dyrektor PCKiSz Anna Smolińska.

Edyta Bojkowska-Kolak – prowadząca koncert, Anna Smolińska – dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego, Anna Ewa Cicholska –  Poseł na Sejm VIII i IX kadencji i nagrodzeni młodzi artyści z Powiatu Ciechanowskiego.

Potem przyszedł czas na występy młodych, lokalnych artystów:

  • Weroniki Szustkowskiej, która zaprezentowała utwór Sanah „Ale Jazz”,
  • Gabrysia Staszewskiego z piosenką Loony „Bajlando”,
  • Zosi Konwerskiej, która zaśpiewała „Solo” Blanki,
  • Mateusza Sadowskiego z piosenką Los Lobos „La Bamba”,
  • Marty Skibińskiej w utworze Blue Cafe „Buena”,Alicji Kaszubowskiej, która zaśpiewała „Stand Up” Cynthii Erivo.

Aleksandra Szwed i Kaja Grzelak

Pierwszą gwiazdą wieczoru była Aleksandra Szwed wraz zespołem, która rozpoczęła swój występ od duetu z ciechanowianką Kają Grzelak. Wspólnie zaprezentowały utwór Tiny Turner „Simply the Best”.

Kaja Grzelak i Aleksandra Szwed podczas wspólnego występu śpiewając utwór Tiny Turner „Simply the Best”.

Kaja Grzelak

To pełna energii, wrażliwa nastolatka, która kocha świat i ludzi. To również wzorowa uczennica, która uwielbia swoje miasto, gdzie – jak sama mówi – może spełniać swoje marzenia. Chętnie udziela się w wielu akcjach charytatywnych. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych. Kaja od wielu lat szkoli swój śpiew w szkole wokalnej Voice by Yush pod czujnym okiem Łukasza Juszkiewicza.

Aleksandra Szwed

Jest aktorką, piosenkarką i celebrytką. Urodziła się 8 sierpnia 1990 roku w Warszawie. Jej rodzina pochodzi w Przasnysza i jak sama wspomina czuje się bardzo blisko związana z tym miastem i często tam bywa. Swoją przygodę z show biznesem rozpoczęła już jako dziecko. W 1998 roku dołączyła do obsady serialu „Rodzina zastępcza”, gdzie przez 11 lat wcielała się w rolę adoptowanej córki, Elizy. W międzyczasie gościnnie pojawiała się w odcinkach takich seriali: „Niania”, „Daleko od noszy”, „Teraz albo nigdy!”, „Ranczo”. Równocześnie do pracy na planach seriali występowała na deskach teatru, debiutując w 2003 roku w musicalu „O dobry dzień” w Teatrze Rampa. Jest także utalentowaną wokalistką.

W 2009 roku wraz z Marco Bocchino nagrali piosenkę „All My Life”. Para zajęła 2. miejsce podczas koncertu „Piosenka dla Europy 2009”wyłaniającym reprezentanta Polski w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji. Nagrała też kilka autorskich singli, między innymi, „Ach Ten Pan!” czy „For Once in My Life”. Do telewizji powróciła w 2008 roku, występując w programie rozrywkowym „Gwiazdy tańczą na lodzie”, w którym zajęła pierwsze miejsce. W tym samym roku pojawiła się w „Jak oni śpiewają?”, gdzie zajęła 3. miejsce. W 2010 roku wzięła udział w „Tańcu z Gwiazdami”.

W 2016 roku została uczestniczką 5. edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Była też jurorką w drugiej edycji programu„Śpiewajmy razem. All Together Now” i poprowadziła program „Ninja Warrior Polska”. Artystka podzieliła się wrażeniami po spotkaniu z ciechanowską publicznością: „Absolutnie fantastyczna atmosfera. Widać, że Ciechanów lubi się bawić, że lubi rytmy latynoskie i lubi muzykę. Grać dla takiej publiczności to czysta przyjemność.”

José Torres

Kolejną gwiazdą wieczoru był José Torres, wirtuoz instrumentów perkusyjnych. Występując od ponad 30 lat, współpracował z wieloma gwiazdami polskiej estrady, m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, zespołem Maanam, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Raz Dwa Trzy, Mietkiem Szcześniakiem, Blue Cafe i wieloma innymi. 

Koncertował również i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem. Założył pierwszą w Polsce orkiestrę salsową „ José Torres y Salsa Tropical”. Koncerty w wykonaniu  José Torresa to podróż do ciepłych krajów, do ulic Hawany, gdzie słońce oraz zapach kawy i cygar nie zostawia cienia wątpliwości, że jesteśmy w krainie radosnej muzyki, ciepła i beztroski.

Jego występy charakteryzują się energią słonecznej Kuby, która z dużą łatwością zaraża publiczność. Koncertuje ze swoim zespołem Havana Dreams. Razem wykonują utwory  znane polskiej publiczności z projektu „Buena Vista Social Club”. „Niesamowita, pozytywna, mocna energia. Czułem od pierwszego dźwięku, że publiczność będzie nasza. I to nie tylko dlatego, ze fajnie graliśmy, ale publiczność była otwarta i chętna do przyjęcia nas. I to jest najważniejsze, interakcja z publicznością. Jestem mega szczęśliwy. Ja osobiście świetnie się bawiłem widzę, że publiczność też.” – mówił gwiazdor po zakończonym  występie.

Edyta Bojkowska-Kolak i Conrado Moreno

Imprezę poprowadzili konferansjerzy Edyta Bojkowska-Kolak i Conrado Moreno. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, Partner Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wsparcia w organizacji imprezy udzielili: Urząd Miasta Ciechanów, Powiatowy Zarząd Dróg w Ciechanowie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechanowie, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ciechanowie, Agencja Osób i Mienia „Barton”, Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Grudusku, Państwa Szkoła Muzyczna I st. im. Stanisława Moniuszki, Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, Duet Alo & Cubano Natalia Andres i Raydel Zaldivar – warsztaty taneczne, tancerki: Paulina Borden i Julia Banaszek, Pizzeria HIT w Ciechanowie, Centrum Medyczne Elbit Med w Ciechanowie, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie.

Był to niezapomniany wieczór, pełen kolorów, radosnej muzyki i gorącej atmosfery.

Zdjęcia z imprezy Kubańskie Rytmy nad Łydynią

Previous ArticleNext Article