Łopacin – XXII Dzień Papieski, koncert – pamięć o Janie Pawle II

W niedzielę 23 października 2022 roku w Łopacinie odbyła się uroczystość kolejnego jubileuszu wyboru naszego rodaka na Papieża, pod nazwą „XXII Dzień Papieski”. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „Blask Prawdy”.

W świątyni pod wezwaniem św. Leonarda w Łopacinie znajdują się relikwie I stopnia Pawła II w postaci kropel jego krwi. Podarował je kilka lat wcześniej Kardynał Stanisław Dziwisz z Krakowa. Relikwie znajdują się na stałe w łopacińskiej świątyni.

Były one wprowadzone procesyjnie do Łopacińskiej Pustelni, a następnie konno przewiezione wraz ze świadkami do Łopacina. Wcześniej, bo już 16 października 2005, na Łopacińskiej Pustelni, powstał pomnik Jana Pawła II. Postawił go pan Jacek Ruciński z parafii Nasielsk, jako fundator i pomysłodawca – organizator koncertów maryjnych, papieskich i patriotycznych. Na pomniku widnieje cytat „nie lękajcie się”.

Uroczystość, która odbyła się w kościele w Łopacinie, współorganizowana została przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i parafię św. Leonarda w Łopacinie przy dużym wsparciu pana Jacka Rucińskiego. Rozpoczęła się Mszą Świętą z wystawieniem relikwii.

O oprawę muzyczną zadbały: Polska Grupa Artystyczna „BENE” im. Jana Kiepury, Zespół Ludowy „Warto Żyć” z Nowego Miasta, rodzinnej miejscowości pana Jacka Rucińskiego, koncert Pawła Stawińskiego – uczestnika programów „Mam Talent” oraz „X Factor”i koncert Marty Stawińskiej.

Przedstawiono także wiersz Barbary Sitek-Wyrembek w jej własnym wykonaniu oraz wiersz Stefana Chojnowskiego w wykonaniu Bożeny Rutkowskiej. Całości towarzyszyła wystawa fotografii na temat św. Jana Pawła II. Na koniec tradycyjnie wszyscy zebrani mogli posmakować pyszne papieskie kremówki, co jest już tradycją tego wydarzenia.

Zdjęcia z uroczystości

Zdjęcia: Ciech24.pl

Tekst: Dariusz Węcławski

Previous ArticleNext Article