Łopacin, Gmina Sońsk – tradycyjne poświęcenia pól

W niedzielę 12 czerwca 2022 r. w miejscowości Łopacin, Gmina Sońsk odbyło się poświęcenie pól w tradycyjnym stylu. Mieszkańcy wraz z ks. mgr Ryszardem Berk – proboszczem z parafii Świętego Leonarda w Łopacinie i panią sołtys wsi Łopacin – Jadwigą Witkowską pojechali bryczką konną oraz na koniach do czterech kopców. Kopce zlokalizowane były na terenie Łopacina i graniczyły z innymi miejscowościami.

Przy każdym z kopców ksiądz poświęcił Ziemię parafii w Łopacinie. Odmówiono modlitwę o pomyślne urodzaje, szczęśliwe zbiory o szacunek dla chleba codziennego i eucharystycznego. Następnie proboszcz odczytał fragment ewangelii, którą potem mieszkańcy zakopali w każdym z kopców na pamiątkę tego wydarzenia.

Ostatnim punktem uroczystości była pustelnia – gdzie przed pandemią odbywały się wspaniałe koncerty Maryjne. W tej kapliczce została odprawiona Msza Święta w intencji dobrych plonów.

Warto podkreślić, że ta piękna, regionalna Polska tradycja została przypomniana dla mieszkańców Łopacina, którą reprezentowali przedstawiciele różnych pokoleń. Pani sołtys wsi Łopacin – Jadwiga Witkowska wraz z proboszczem parafii Łopacin – ks. mgr Ryszardem Berk zorganizowali mieszkańcom żywą lekcję historii naszej Ojczyzny. Modlitwą i tradycją swoich przodków przypomnieli o tych chwilach jak kiedyś proszono Boga o szczęśliwe plony.

W uroczystości brali udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopacinie, którzy wystawili poczet sztandarowy podczas odprawianej Mszy Świętej.

Zdjęcia z uroczystości

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article