Spotkanie poświęcone Annie Jantar w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie

W środę 30.09.2020r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie odbyło się spotkanie autorskie, którego gościem była Mariola Pryzwan.

Spotkanie było poświęcone Annie Jantar czyli „Bursztynowej Dziewczynie”.

Mariola Pryzwan urodziła się w 1963 r. w Ostrowi Mazowieckiej. Jest nauczycielem – bibliotekarzem, publicystką, biografistką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku.

Od 1987 r. pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie.

Od 1994 r. należy i działa w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, a od 2001 r. w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.

Ze wspomnień złożyła biografie między innymi Anny German, Zbigniewa Cybulskiego, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Dąbrowskiej, Marii Kownackiej, Anny Jantar; z wypowiedzi samych bohaterów powstały książki: „Anna German o sobie” i „Cybulski o sobie”.

„Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach” to książka poświęcona jednej z najpopularniejszych gwiazd polskiej estrady.

Obok wspomnień bliskich o artystce w książce znaleźć można także wzruszające listy, które Anna Jantar napisała do swej matki i córeczki zimą 1980 r. w czasie ostatniego pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Anna Jantar zginęła 14 marca 1980 r., mając zaledwie 29 lat. Narodziła się legenda, która trwa do dziś. Legenda „Bursztynowej Dziewczyny.”

Mariola Pryzwan

Zdjęcia: Kazik Kosmala.

Tekst / źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie.

Previous ArticleNext Article