Mieszkańcy powiatu ciechanowskiego na pomoc poszkodowanym w powodzi na południu Polski

W ostatnim czasie nasz kraj stanął w obliczu katastrofalnych powodzi, które dotknęły wiele rejonów południowo-zachodniej Polski. W obliczu tak dramatycznej sytuacji mieszkańcy powiatu ciechanowskiego pokazali, że potrafią zjednoczyć się i stanąć na wysokości zadania, organizując szereg zbiórek darów oraz akcji pomocowych dla poszkodowanych.

Solidarność sąsiedzka oraz otwartość serc zaowocowały znaczącą pomocą dla ofiar powodzi. Wśród organizatorów i darczyńców znalazły się szkoły, urzędy, przedsiębiorcy, a także posłowie, którzy z zaangażowaniem włączyli się w akcje wsparcia.

Od 12 września 2024 roku, południowo-zachodnia Polska walczy z powodzią, która dotknęła wiele miejscowości. W odpowiedzi na to zagrożenie, Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) zorganizowały cztery Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe. W każdym z tych zgrupowań, opartych na 11 Małopolskiej, 12 Wielkopolskiej, 13 Śląskiej i 16 Dolnośląskiej Brygadzie OT, znalazło się około 500 żołnierzy. W gotowości pozostaje łącznie 2 tysiące żołnierzy OT, którzy działają w trybie sześciogodzinnej mobilizacji.

Z powodu pogarszającej się sytuacji, do wsparcia działań na terenach dotkniętych powodzią skierowano również siły i środki 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (5.MBOT). W poniedziałek rano, 16 września 2024 roku, do Kłodzka dotarł zespół saperów z 5.MBOT, wyposażony w dwie łodzie oraz samochód ciężarowo-terenowy. W gotowości pozostaje 250 żołnierzy z ciechanowskiego pododdziału, wraz z niezbędnym sprzętem, takim jak agregaty prądotwórcze, łopaty, worki, kapoki oraz odzież do pracy w wodzie.

Żołnierze WOT z Ciechanowa uczestniczyli w licznych działaniach mających na celu umacnianie wałów przeciwpowodziowych oraz ewakuację mieszkańców z zagrożonych terenów. W rejonie Głuchołaz działało 100 żołnierzy, w powiecie nyskim – 60, a w rejonie rzeki Ołobok w Ostrowie Wielkopolskim – 40. Kolejne grupy żołnierzy wspierały działania w Legnicy, Kłodzku oraz Paczkowie, napełniając i układając worki z piaskiem. Żołnierze z Ciechanowa również aktywnie uczestniczyli w ewakuacji mieszkańców z takich miejscowości jak Ostrów Wielkopolski, Stronie Śląskie, Chomiąża, Nysa i Konradowo.

Samorządy i Instytucje Publiczne

Urząd Miasta Ciechanów

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi zorganizowały także lokalne samorządy. Urząd Miasta w Ciechanowie we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz mieszkańcami, zorganizował zbiórkę darów. Trzy busy wypełnione wodą, żywnością, środkami higienicznymi, kocami oraz karmą dla zwierząt dotarły do samorządowego hubu pomocowego w Wałbrzychu.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie

Miejska spółka ZWiK, przygotowała wodę paczkowaną dla poszkodowanych mieszkańców powiatów wałbrzyskiego i kłodzkiego. Dary obejmowały prawie tysiąc litrów wody pitnej, a także żywność, przybory toaletowe, środki chemiczne, koce, bieliznę oraz ręczniki. Ciechanowianie, pamiętając również o zwierzętach, dostarczyli 213 kg suchej i mokrej karmy.

Zbiórka darowizn pieniężnych nadal trwa, a środki zebrane na specjalnie utworzone przez ciechanowski ratusz konto bankowe zostaną przekazane na odbudowę infrastruktury miejskiej w Kłodzku. Numer konta to PL73 1600 1462 1837 0686 3000 0533, a odbiorcą przelewu jest Gmina Miejska Ciechanów.

Mieszkańcy Ciechanowa, instytucje państwowe, firmy prywatne, stowarzyszenia, szkoły, PCK.

W akcję pomocową zaangażowali się także inni mieszkańcy Ciechanowa, w tym prywatni przedsiębiorcy, fundacje i podmioty działające na terenie miasta. Wśród darczyńców znaleźli się: firma Arnica, Fundacja „…bo Jesteś Najważniejszy”, Cotton Club, Centrum Handlowe Panorama, Farbex oraz MacJack. Do akcji dołączyli także pracownicy ratusza, MOSiR, ZWiK, Elektrociepłowni Ciechanów oraz uczniowie I LO PUL z Ciechanowa.

Mazowiecka Izba Gospodarcza (MIG) w Ciechanowie, apelując do wszystkich przedsiębiorców, uruchomiła zbiórkę pieniędzy na rzecz powodzian. Zebrane środki zostaną przekazane bezpośrednio do organizacji zajmujących się pomocą ofiarom powodzi oraz na zakup niezbędnych materiałów i usług.

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie od samego początku aktywnie wspierał poszkodowanych w powodzi. Zbiórki organizowane przez PCK cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. PCK kontynuuje swoje działania, organizując zbiórki w różnych punktach miasta, takich jak PHU Elbit oraz Market Carrefour. Mieszkańcy mogą również dostarczać dary bezpośrednio do siedziby PCK przy ul. Rzeczkowskiej 11.

Lokalne Zbiórki w Powiecie Ciechanowskim

W całym powiecie ciechanowskim lokalne samorządy i instytucje organizowały zbiórki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Urząd Gminy Ciechanów

W Urzędzie Gminy Ciechanów przy ul. Fabrycznej od 16 września 2024 r. jest organizowana zbiórka dla osób dotkniętych ostatnimi powodziami. Jak mówią Organizatorzy: solidaryzujemy się z rodzinami, które straciły swój dobytek, i organizujemy pomoc w postaci zbiórki darów. Co można przekazać?

  • artykuły spożywcze z długim terminem ważności (mąka, makaron, konserwy)
  • woda butelkowana
  • artykuły higieniczne (papier toaletowy, pieluchy, chusteczki nawilżane)
  • karma dla zwierząt
  • ręczniki i koce (nowe)

Wszelkie pytania i dodatkowe informacje można uzyskać u koordynatora akcji pomocowej pod numerem telefonu: 663 013 046 lub w Urzędzie Gminy Ciechanów ul. Fabryczna 8 w pokoju nr 2.

Gmina Gołymin – Ośrodek

W Gminie Gołymin-Ośrodek, mieszkańcy zorganizowali zbiórkę darów, które były przyjmowane w godzinach pracy urzędu oraz w strażnicach OSP. Zebrane artykuły, takie jak woda, żywność, środki higieny oraz karma dla zwierząt, trafiły do OSP w Krosnowicach koło Kłodzka.

Strażacy z OSP z miejscowości Watkowo, Gołymin-Ośrodek, Gostkowo, Nasierowo Górne oraz Osiek Górny, wspólnie z wójtem gminy Gołymin-Ośrodek, nawiązali kontakt z OSP w Krosnowicach i przekazali środki finansowe w wysokości 2998,86 zł na zakup 2000 sztuk butelek wody.

Gmina Grudusk

Zorganizowała zbiórkę darów, które następnie przekazano do Urzędu Miasta Ciechanów, skąd trafiły do najbardziej potrzebujących. Mimo zakończenia pierwszej fazy zbiórki, mieszkańcy nadal mogą dostarczać najpilniejsze artykuły, takie jak woda, żywność, środki higieny oraz karma dla zwierząt.

Gmina Ojrzeń

Prowadzi zbiórkę darów w Gminnej Bibliotece Publicznej. Zbiórka trwa do 26 września, a mieszkańcy chętnie przynoszą suchą żywność, środki higieny, latarki, baterie oraz karmę dla zwierząt. Wsparcie trafi do gminy Kłodzko, która została szczególnie dotknięta przez powódź.

W Glinojecku

Zbiórkę zorganizowano w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Mieszkańcy mogli przekazywać wodę butelkowaną, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości, ręczniki, środki opatrunkowe, leki bez recepty, powerbanki, baterie, latarki, agregaty oraz pompy. Co ważne, zbiórka nie obejmowała odzieży, co miało na celu skoncentrowanie się na najpilniejszych potrzebach poszkodowanych.

Gmina Opinogóra Górna

Mieszkańcy włączyli się w akcję pomocy ofiarom powodzi. Od 23 września, mieszkańcy mogą przynosić dary do punktu zbiórki w budynku Urzędu Gminy. Zbierają przede wszystkim środki czystości, artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, odzież oraz koce. Zebrane produkty zostaną przekazane do siedziby Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie przy ul. Rzeczkowskiej 11. Dodatkowo, gmina prowadzi zbiórkę pieniędzy, które można wpłacać na konto PCK.

Gmina Sońsk

Mieszkańcy zaangażowali się w pomoc dla powodzian. W dniu 20 września 2024 roku, zorganizowano zbiórki darów w dwóch jednostkach OSP: w Gąsocinie i Sońsku. Zbiórki obejmują takie artykuły jak woda butelkowana, żywność z długim terminem przydatności, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, pościel, ubrania oraz urządzenia AGD i RTV, ale wyłącznie nowe przedmioty.

Gmina Regimin:

Gmina Regimin włączyła się w akcję pomocy powodzianom. Chęć pomocy zjednoczyła nie tylko mieszkańców gminy, ale też większość znajdujących się na jej terenie Kół Gospodyń Wiejskich ,Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół ale także Seniorów i inne grupy społeczne.

Dziękuję za każdą okazaną pomoc, wierzę że wspólnymi siłami wesprzemy mieszkańców Dolnego Śląska w tych niezwykle trudnych momentach. To czas w którym możemy okazać naszą solidarność i przyjaźń – mówi Mariola Kołakowska – Wójt Gminy Regimin . Każdy dar,  który otrzymamy ma ogromne znaczenie i zostanie przekazany na rzecz powodzian. Państwa wsparcie to szansa dla osób, które straciły dorobek swojego życia.

Urząd Gminy Regimin

Urząd Gminy Regimin

Pomoc ze Strony Polityków

Adam Krzemiński – poseł na Sejm RP

Do akcji pomocy włączyli się także lokalni politycy oraz organizacje społeczne. Adam Krzemiński, poseł na Sejm RP, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, zorganizował zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów w biurach poselskich w Płońsku i Żyrardowie. Dary można było przekazywać do siedziby PCK w Ciechanowie przy ul. Rzeczkowskiej 11, a także w biurach poselskich w Płońsku i Żyrardowie.

Senator RP Krzysztof Bieńkowski

zorganizował zbiórkę darów dla powodzian w swoich biurach senatorskich w Ciechanowie, Przasnyszu, Mławie i Chorzelach. Zbiórka odbywała się w dniach 16-17 września 2024 r. Za przeprowadzenie zbiórki byli odpowiedzialni, w Ciechanowie Dyrektor Biura Senatora Cezary Bobowski, w Mławie Radny Powiatu Mławskiego Michał Pol, w Chorzelach działacze PiS, a w Przasnyszu osobiście Senator Bieńkowski. Najważniejszym celem zbiórki było pilne dotarcie z pomocą do potrzebujących.

Mieszkańcy okazali wielkie wsparcie dla rodaków dotkniętych tragedią powodzi, co przełożyło się na wypełnienie po brzegi przygotowanego na ten cel busa oraz przyczepki. Zebrano m.in. żywność długoterminową, pieczywo, środki czystości i materiały higieniczne, wodę butelkowaną, jak również agregat prądotwórczy oraz łopaty. Do transportu zostały również dołączone dary zebrane w biurach poselskich Posłów Wioletty Kulpy oraz Rafała Romanowskiego.

Senator Krzysztof Bieńkowski 18 września osobiście dostarczył transport z darami do miasta i gminy Kłodzko w miejsca wskazane przez kolegę z senackich ław, miejscowego senatora Aleksandra Szweda.

„Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę. Ci, którzy otrzymali Wasze wsparcie byli niezwykle wdzięczni. Będąc w Kłodzku i okolicach zobaczyłem ogrom zniszczeń po powodzi. Potrzeby mieszkańców są olbrzymie i niestety czeka ich jeszcze sporo ciężkich dni, dlatego nadal musimy ich wspierać. Cieszę się, że choć w drobnym stopniu mogliśmy im pomóc w tym nieszczęściu.”powiedział Senator Krzysztof Bieńkowski.

Anna Ewa Cicholska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII, IX, X kadencji

Również aktywnie włączyła się w pomoc dla poszkodowanych w powodzi. W jej biurze poselskim przy ul. Mickiewicza w Ciechanowie, do 17 września 2024 roku, zbierano najpotrzebniejsze artykuły, takie jak sucha żywność z długim terminem ważności, środki czystości i higieny osobistej, butelkowana woda pitna, karma dla zwierząt, latarki oraz zapasowe baterie.

Zaangażowanie Szkół i Przedszkoli
Wielką rolę w zbiórkach darów odgrywały lokalne placówki edukacyjne, które zorganizowały liczne akcje pomocowe. Zespół Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie, prowadził zbiórkę butelkowanej wody pitnej, żywności o długim terminie przydatności do spożycia, środków czystości oraz karmy dla zwierząt. W akcję zaangażowali się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a także rodzice, którzy chętnie przekazywali potrzebne artykuły.

Zespół Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Ciechanowie zorganizował zbiórkę pieniężną, która spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup niezbędnych artykułów dla poszkodowanych w powodzi.

I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie przyłączyło się do zbiórki organizowanej przez Urząd Miasta Ciechanów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zbieraniu darów, które trafiły do powodzian.

Niepubliczne Przedszkole Muzyczne Do Re Mi prowadziło zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów, które zostały przekazane powodzianom. Wśród zbieranych darów znalazły się woda, żywność, artykuły higieniczne, środki odkażające, rękawice, worki na śmieci, koce, ubrania, karma dla zwierząt oraz zabawki.

Szkoła Podstawowa STO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Ciechanowie, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, zorganizowała zbiórkę artykułów dla małych dzieci, artykułów higienicznych oraz chemicznych. Zbiórka trwa przez cały tydzień, a zebrane dary zostaną przekazane poszkodowanym w powodzi.

Szkoła Podstawowa TWP, również zaangażowała się w akcję pomocową. Zbiórka odbywa się w dniach 20 i 23 września, obejmuje najpotrzebniejsze artykuły, takie jak żywność, środki higieny, koce, śpiwory, karma dla zwierząt, a także zabawki.

W obliczu dramatycznych wydarzeń, jakimi były powodzie na południu Polski, mieszkańcy powiatu ciechanowskiego pokazali, że solidarność i wspólnota to wartości, które potrafią przezwyciężyć najtrudniejsze momenty. Ich pomoc i zaangażowanie, od działań wojskowych po lokalne zbiórki, przyczyniły się do wsparcia tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Dzięki ich wysiłkom, wiele rodzin będzie miało szansę na szybszy powrót do normalności. To właśnie takie działania pokazują, jak wielkie serca mają mieszkańcy tego regionu, gotowi nieść pomoc w każdej sytuacji.

Każdy gest pomocy, niezależnie od jego wielkości, wnosi ogromną wartość, pokazując siłę wspólnoty, która potrafi zjednoczyć się nawet w obliczu największych kryzysów. To właśnie takie momenty przypominają nam o istocie solidarności i ludzkiej dobroci. Ciechanów i pobliskie gminy to przykład, jak w trudnych chwilach cała społeczność potrafi wstać, zjednoczyć się i okazać pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

Cały czas instytucje państwowe i firmy prywatne na terenie Powiatu Ciechanowskiego wraz z mieszkańcami i stowarzyszeniami angażują się w pomoc dla powodzian.

W tym linku publikujemy interaktywną mapę powodzi – która rozpoczęła się 14 września 2024 r.

Previous Article