Gość Saloniku Elizy – Siostra Radosława ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach

W niedzielę, 28 listopada 2021 r., w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w ramach „Saloniku Elizy”, Zofia Humięcka poprowadziła spotkanie o beatyfikowanej 2 września 2021 r. w świątyni Opatrzności Bożej Matce Elżbiecie Róży Czackiej. Matka Róża rozpoczęła w 1908 r. działalność na rzecz osób niewidomych, uczyła alfabetu Braille’a i robót ręcznych, wspomagała materialnie biednych.

Siostra Radosława Podgórska i Zofia Humięcka

Założyła schronisko dla niewidomych dziewcząt, z czasem powstał dom dla niewidomych staruszek oraz warsztat pracy i nauki zawodu dla niewidomych mężczyzn.

Zadaniem dzieła, które tworzyła, było przywracanie godności osobom ociemniałym. O życiu Matki Elżbiety Róży Czackiej opowiedziała w Opinogórze siostra Radosława ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach. Muzycznie spotkanie uświetnił Robert Szpręgiel – solista Polskiej Opery Królewskiej.

Robert Szpręgiel, Siostra Radosława i Zofia Humięcka

A na koniec spotkanie Zofia Humięcka została uhonorowana przez dyrektorów Muzeum Romantyzmu VIII Nagrodą Zygmunta Krasińskiego, tj. statuetką z postacią trzeciego wieszcza, za społeczne prowadzenie „Saloników Elizy”. Było to 28. spotkanie w Saloniku Elizy – Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Poniżej publikujemy cały materiał audio do odsłuchania z tego spotkania.

Zofia Humięcka

Materiał audio – całe spotkanie

Zdjęcia ze spotkania…

Zdjęcia: Ciech24.pl

Źródło: Materiał audio Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Previous ArticleNext Article