Ósme już „Narodowe Czytanie” objęło w tym roku osiem polskich nowel o ponadczasowym, patriotycznym, uniwersalnym i społecznym wydźwięku. Akcja prowadzona jest pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Od początku w inicjatywie uczestniczy ciechanowskie Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej.
W sobotnie popołudnie i wieczór 7 września 2019 w całej Polsce czytano dzieła Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Bruno Schulza i Henryka Rzewuskiego. Nie inaczej było w Ciechanowie. Akcję otworzyła dyrektor Centrum Teresa Kaczorowska.
Do czytania zaproszono parlamentarzystów, samorządowców, dziennikarzy, literatów, działaczy społecznych, przedsiębiorców, księży, przedstawicieli służb mundurowych i zwyczajnych ciechanowian. Wejście do PCKiSz przeistoczyło się w scenerię godną takiego wydarzenia i wystylizowano je na klimat minionych epok. Pierwsze wersy nowel wybrzmiewały więc pod gołym niebem, które w miarę upływającego czasu stawało się coraz bardziej pochmurne i deszczowe.
Strugi opadów spowodowały przeniesienie uroczystości do bardzo gościnnej Galerii im. Bolesława Biegasa wewnątrz budynku Centrum. Tam dokończono ponad trzygodzinną imprezę. Personel Centrum był przygotowany na taką ewentualność, więc „ewakuacja” przebiegła niezwykle sprawnie. „Narodowe Czytanie” przeplatane było pieśniami Stanisława Moniuszki w wykonaniu wokalistów Studium Piosenki Grzegorza Chodkiewicza, które doskonale współgrały z treścią i przekazem czytanych nowel. Wszak w obecnym roku mija 200 rocznica urodzin naszego wybitnego kompozytora.
Trzy godziny bez codzienności, współczesności, telefonów komórkowych, laptopów… w zupełnie innej epoce i świecie. Świecie pełnym zapominanych już trochę wartości i ideałów. Trzy godziny, na które będziemy czekać cały kolejny rok.
Tekst: Dariusz Węcławski
Zdjęcia: Ciech24.pl
Zdjęcia: Ciech24.pl