Narodowe Czytanie w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

W sobotę 03.09.2022 na letniej scenie w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie zorganizowano 11. edycję Narodowego Czytania.

Akcja Narodowego Czytania sięga roku 2012, kiedy to w Ogrodzie Saskim zorganizowano wspólne czytanie „Pana Tadeusza” z okazji 200 rocznicy Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Od 2015 roku patronat nad imprezą objęła para prezydencka.

Od początku impreza rozrastała się na coraz to więcej miast i miejscowości. W kolejnych edycjach czytano dzieła Fredry, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego. Słowackiego, Zapolskiej, Konopnickiej, Orzeszkowej, Reymonta czy Schulza.

W roku obecnym, w ramach XI już edycji tej cennej inicjatywy, w całej Polsce czytane jest inne dzieło Adama Mickiewicza, „Ballady i Romanse”. W samym Ciechanowie i powiecie ciechanowskim akcja Narodowego Czytania odbywała się w kilku miejscach, czasami w tym samym czasie.

W Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki, naszego narodowego wieszcza czytano w plenerze, na letniej scenie, z boku budynku. Współorganizatorem wydarzenia była Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego.

Zebranych słuchaczy i miłośników literatury romantycznej powitali Lech Zduńczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie oraz Anna Smolińska, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Następnie wystąpiła ukraińska flecistka z Połtawy i Kijowa Hanna Danets. Po występie zaczęto czytać ballady.

”Romantyczność” zaprezentowała Basia Kolak. „Kurhanek Maryli” przeczytali: Katarzyna Stawicka, Sandra Pszczółkowska, Andrzej Kielczyk, Barbara Sitek-Wyrembek i Grażyna Czaplicka.

Jako przerywnik Maja Fijałkowska zaśpiewała piosenkę „Odkryjemy miłość nieznaną”. Po piosence balladę „Lilije” recytowali: Edyta Szwejkowska, Kamil Szczyglak i Jaroslaw Leszczyński. Utwór „Panicz i dziewczyna” interpretowali: Grażyna Czaplicka, Jolanta Koziatek i Michał Błaszkowski, po czym kolejną piosenkę zaśpiewała Maja Fijałkowska.

Klimatyczną balladę „Powrót taty” przeczytał Dawid Jezierski, natomiast wesołą „Panią Twardowską”, Wojtek Gęsicki i Michał Błaszkowski. Na koniec ponownie wystąpiła Hanna Danets, której utwory na flet doskonale komponowały się z fantastycznym, ludowym, a chwilami mrocznym klimatem utworów naszego narodowego wieszcza.

Wydarzenie prowadziła Edyta Bojkowska-Kolak z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

Narodowe Czytanie w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie – 03.09.2022 r.

Zdjęcia: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article