Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie – 100 lat Służby Społeczności

21 września 2024 roku zapisze się na trwałe w pamięci mieszkańców Koziczyna oraz lokalnej społeczności, jako dzień szczególny – dzień, w którym Ochotnicza Straż Pożarna w Koziczynie świętowała swoje 100-lecie. Uroczystości zorganizowane z tej okazji zgromadziły licznych gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji państwowych oraz mieszkańców, którzy wspólnie celebrowali ten wyjątkowy jubileusz.

Uroczystość uświetniła muzyka w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej z Przasnysza, a poczty sztandarowe wystawiły wszystkie jednostki OSP działające na terenie gminy Regimin i Powiatu Ciechanowskiego.

Uroczystości związane z 100-leciem OSP Koziczyn rozpoczęły się o godzinie 10:30 od zbiórki pododdziałów na placu przy Kościele pw. Św. Trójcy. Następnie o godzinie 11:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Robert Głuchowski. W trakcie liturgii szczególne miejsca zajęły strażackie sztandary oraz liczne delegacje, które oddały hołd zmarłym strażakom i ich rodzinom.

Podczas Mszy Świętej, w której udział wzięli nie tylko strażacy, ale także mieszkańcy Koziczyna, nie zabrakło symbolicznych momentów. Karol Oman odczytał pierwsze czytanie, a Julia Suszek poprowadziła Modlitwę Wiernych. Dary, wśród których znalazły się kwiaty, świeca, woda i wino, oraz hostia, przynieśli: Maria Kosińska, Mateusz Soliński, Bartosz Soliński, Piotr Soliński oraz Michał Suszek.

Ks. mgr Robert Artur Głuchowski – proboszcz parafii w Koziczynie podczas kazania podkreślał głębokie tradycje straży pożarnej, przypominając o wartości dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” oraz o niezastąpionej roli wiary i oddania w codziennej służbie. Zachęcał strażaków do wdzięczności Bogu za opiekę i zdrowie:

„Straż pożarna ma swoje głębokie tradycje. Pierwsze straże pożarne powstawały w miastach, gdzie drewniana zabudowa była szczególnie podatna na ogień. Trzeba było działać szybko i skutecznie, by zapobiegać tragediom.

Wspomnijmy tych ludzi, którzy założyli Ochotniczą Straż Pożarną. Strażacy w Koziczynie zaspokajali wtedy wszystkie swoje potrzeby, działając z ogromną determinacją. Mieli tę siłę wewnętrzną, której może czasami nam dzisiaj brakuje. Nie zadawali sobie pytań: „A po co?”, „A dlaczego?”, „Z kim?”. Po prostu ratowali mienie i życie tutaj, na tym terenie. Działania wojenne i powojenne czasy nie sprzyjały działalności społecznej, ale mimo to na nowo reaktywowano działalność strażacką.

Kiedy wchodziliście do kościoła, patrzyłem na wasze sztandary i zobaczyłem napis: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Był tam również napis „Na ratunek” i „Na obronę”. Przyjrzyjmy się temu pierwszemu członowi – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Bez Boga ani do proga. Ta kolejność nie jest przypadkowa – ona zachowuje porządek rzeczy. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.

Najpierw podziękujmy Bogu za każdą dobrą rzecz, którą udaje nam się zrobić. Dziękujemy Panu Bogu za każdy powrót do strażnicy, za to, że mogliśmy wrócić w zdrowiu. Dziękujemy Bogu za miłość, za wszystko, co dobre, co nas spotyka.

Dzisiaj w Ewangelii usłyszeliśmy: „Do każdego więc, kto się przyzna do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem w Niebie. Kto się mnie zaprze przed ludźmi, zaprę się i ja przed moim Ojcem, który jest w Niebie”. Jeśli Bogu na chwałę, to całym sercem. Nie tylko podczas uroczystości, ale każdego dnia.

A teraz druga część – ludziom na pożytek, ludziom na obronę, ludziom na ratunek. Wiecie sami, że różnie bywa z tym ludzkim pożytkiem, z tą wdzięcznością, ale pamiętajcie, że jesteście po to, aby nieść pomoc ludziom. Straż ma wiele zadań – od gaszenia pożarów po ratownictwo i inne działania. Macie co robić w różnych sytuacjach. Życzę wam bezpiecznych powrotów z waszych wyjazdów, bo wasza praca jest trudna i ciężka.

Po zakończeniu Mszy Świętej, uczestnicy uroczystości przemaszerowali na boisko sportowe w Koziczynie, gdzie rozpoczął się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był druh Norbert Michta, a dowódcą pocztów sztandarowych – druh Zbigniew Bąkowski. Po złożeniu meldunku przez druha Norberta Michtę, Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ciechanowie, Adamowi Piotrowi Budkowi, rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Nastąpiło podniesienie flagi państwowej, przy dźwiękach hymnu narodowego.

Przybyłych gości przywitał druh Michał Suszek – Prezes Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie. Następnie druh Damian Szymański odczytał rys historyczny jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie.

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej – Koziczyn, Gmina Regimin

Ochotnicza Straż Pożarna w Koziczynie została założona w 1924 roku z inicjatywy Zygmunta Choromańskiego. Od początku istnienia jednostka wykazywała się dużą aktywnością, a jej członkowie z zaangażowaniem gromadzili środki na działalność, co pozwalało im na pokrycie większości potrzeb związanych z funkcjonowaniem straży. Niestety, wybuch II wojny światowej i okres okupacji przerwały działalność OSP, a trudności związane z pierwszymi latami po wojnie nie sprzyjały wznowieniu pracy społecznej. Dopiero w 1952 roku udało się reaktywować jednostkę.

Po wznowieniu działalności, strażacy z Koziczyna musieli zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami, w tym z brakiem odpowiedniego sprzętu gaśniczego, mundurów ochronnych oraz strażnicy i samochodu bojowego. Pomimo tych trudności, członkowie OSP nie poddawali się i z wielkim zapałem dążyli do poprawy warunków. W latach sześćdziesiątych rozpoczęli budowę strażnicy w czynie społecznym, co było ogromnym krokiem naprzód. Dzięki ich zaangażowaniu, strażnica została szybko ukończona, co umożliwiło dalszy rozwój jednostki.

Z biegiem lat udało się zgromadzić fundusze na zakup niezbędnego sprzętu, a kluczowym momentem w historii jednostki był zakup samochodu bojowego w 1981 roku. Był to lekki pojazd typu Żuk, który znacznie zwiększył możliwości operacyjne OSP. W kolejnych dekadach jednostka kontynuowała rozwój, wzbogacając swoje wyposażenie i przyciągając nowych członków, w tym młodzież, co zapewniło ciągłość tradycji strażackich w Koziczynie.

Ważnym momentem w rozwoju OSP Koziczyn było utworzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w 2015 roku, która obecnie aktywnie uczestniczy w życiu jednostki. Ponadto, w 2016 roku, dzięki wsparciu gminy i samorządu, przeprowadzono gruntowny remont strażnicy i świetlicy, co znacznie poprawiło warunki pracy strażaków. W 2024 roku, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednostka wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt, co pozwoliło na jeszcze bardziej efektywne działania.

Strażacy z Koziczyna nie tylko reagują na wezwania do pożarów i innych zagrożeń, ale także aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności, biorąc udział w uroczystościach religijnych i kulturalnych. Ich oddanie i zaangażowanie są widoczne w każdym aspekcie działalności OSP, co sprawia, że są oni cenionymi członkami społeczności.

Ochotnicza Straż Pożarna w Koziczynie, od swojego powstania, przeszła długą drogę pełną wyzwań, ale dzięki determinacji i wspólnemu wysiłkowi jej członków, stała się ważnym elementem lokalnego życia, niosąc pomoc i wsparcie wszystkim potrzebującym.

Dalsza część uroczystości…

Jednym z kluczowych momentów uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla zasłużonych strażaków. Druh Jerzy Krzysztof Spysiński, druh Dariusz Wroński oraz druh Robert Kobyłecki zostali uhonorowani odpowiednio złotym, srebrnym i brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Odznaczenia te stanowią wyraz uznania za wieloletnią, bezinteresowną służbę i zaangażowanie w ratowanie życia i mienia.

W trakcie ceremonii wręczono także odznaki „Strażak Wzorowy” oraz odznaki „Za wysługę lat”. Odznaki „Strażak wzorowy” otrzymali druhowie Krzysztof Jakubiak i Rafał Morawski. Szczególnie wyróżniono druhów, którzy przepracowali w szeregach OSP Koziczyn nawet 20-50 lat: Władysława Sadowskiego, Dariusza Muszyńskiego, Włodzimierza Szmigielskiego, Mariusza Lubińskiego, Andrzeja Grzelczyka, Jerzego Krzysztofa Spysińskiego, Radosława Suszka, Sławomira Kijewskiego, Michała Suszka, Dariusza Wrońskiego, Tomasza Wrońskiego, Adama Kijewskiego.

Odznaczono również druhów mających za sobą 10 lat służby: Tomasza Chojnackiego, Sebastiana Drożdżewskiego, Wojciecha Grabowskiego, Krzysztofa Jakubiaka, Tomasza Kijewskiego, Dawida Mosieja, Łukasza Mosieja, Mariusza Muszyńskiego, Adama Redwanowskiego, Bogdana Siembora, Piotra Spysińskiego, Damiana Szymańskiego, Sebastiana Ulicznego.

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 100-lecie powstania jednostki OSP w Koziczynie. Wśród osób, które miały zaszczyt uczestniczyć w tym ceremoniale, znaleźli się przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, a także lokalne władze i duchowieństwo. Tablica, symbolizująca nie tylko historię, ale i przyszłość OSP Koziczyn, została poświęcona przez księdza Roberta Głuchowskiego.

Następnie głos zabrała Wójt Gminy Regimin – Mariola Kołakowska:

Dziś w Koziczynie obchodzimy wielkie strażackie święto, piękny jubileusz – 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie.

Chciałabym serdecznie pogratulować strażakom tego doniosłego jubileuszu. Pragnę przekazać słowa ogromnego szacunku i uznania dla Waszej ofiarności i postawy, służby publicznej wielu pokoleń strażaków. To jest służba – ludziom na ratunek.

Strażacy są wzywani do każdej potrzeby, kiedy ludzie nie wiedzą, co zrobić, jak sobie poradzić z niebezpieczeństwem, zagrożeniem czy trudną sytuacją, tak jak ma to miejsce obecnie, gdzie na Dolnym Śląsku rozgrywa się dramat powodzi. Pierwsza myśl – wzywają strażaków.

Wasza służba, służba strażaków, jest niekończącą się opowieścią w dziejach ludzkości. Dziękuję Wam za to ogromnie. Dziękuję, że niesiecie pomoc w tylu różnych obszarach ludzkich potrzeb, że jesteście bliscy, życzliwi, że jesteście zawsze.

Bolesław Chomicz – wybitny społecznik i państwowiec, twórca polskiego ochotniczego ruchu strażackiego, pierwszy Prezes powołanego we wrześniu 1921 roku Głównego Związku Straży Pożarnych RP – powiedział, że organizacje pożarnicze to wielka szkoła obywatelskości. Strażacy zawsze, oprócz gotowości do niesienia pomocy zagrożonym bliźnim, okazują wielkie zaangażowanie społeczne, przyczyniając się do umacniania więzi i pobudzania rozwoju w swoich lokalnych wspólnotach. Tak jest również z Ochotniczą Strażą Pożarną w Koziczynie.

Historia istnienia OSP, przedstawiona przez druha Damiana Szymańskiego, pokazuje, ile zdarzeń miało miejsce podczas tych 100 lat. Czas pokazuje, że Wasze umiejętności i Wasze oddanie tej służbie są niesamowite. I za to chciałabym Wam serdecznie podziękować. Za te lata służby, za to, że jesteście, że sercem jesteście oddani tej jednostce.

Dziś zadania strażaków to znacznie więcej niż wyjazdy do pożarów. Strażacy ochotnicy uczestniczą w akcjach ratunkowych zawsze tam, gdzie zagrożone jest życie, zdrowie i mienie ludzi. Niosą pomoc społeczeństwu, w którym żyją, zawsze kiedy zachodzi taka potrzeba. Uczestniczą również w życiu kulturalnym, społecznym i religijnym gminy, swoją obecnością uświetniając szereg uroczystości i wydarzeń.

Przy okazji tak godnego jubileuszu należy cieszyć się z tego, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie istnieje i działa na rzecz wsi, gminy, regionu i społeczeństwa lokalnego. Co najważniejsze, pozostawia ważne przesłanie dla teraźniejszych działaczy, druhów i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, aby kontynuowali oni jak najlepiej swoją służbę społeczną i angażowali się w działania lokalne, by życie pisało dalszą historię.

W jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie działają ludzie uznawani za dobrych gospodarzy, dobrych sąsiadów, najbardziej aktywnych współobywateli. Są to osoby pełne energii, śmiałości i siły charakteru, wśród których się wychowałam. Ochotnicza Straż Pożarna w Koziczynie to moja macierzysta jednostka, w której są ludzie, na których można polegać i którzy zawsze gotowi są świadczyć swoją solidarność z innymi.

Cieszę się, że misja strażaka często przechodzi w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie i mocno wpisuje się w naszą lokalną tożsamość, dając poczucie dumy i zakorzenienia. Życzę, aby wspaniałe strażackie tradycje, tak pieczołowicie przez Was pielęgnowane, nadal pozostawały nieodłączną częścią naszej gminy Regimin. Życzę Wam bezpiecznej działalności, satysfakcji z jakże pożytecznej służby, dobrego zdrowia, szczęścia w Waszych domach i rodzinach oraz wszelkiej pomyślności. Niech błogosławieństwo świętego Floriana zawsze Was wspomaga we wszystkich akcjach.

Dziękuję obecnym dziś przedstawicielom rządu i samorządu za wsparcie naszych straży pożarnych. Dziękuję za obecność na naszym jubileuszu. Serdecznie gratuluję wszystkim odznaczonym i wyróżnionym.

Na zakończenie chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji dzisiejszej uroczystości. Dziękuję.”

Podziękowania dla wspierających OSP w Koziczynie

Uroczystości jubileuszowe stały się także okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy przez lata wspierali działalność OSP w Koziczynie. Szczególne wyróżnienia otrzymali lokalni działacze, władze gminy, a także sponsorzy, którzy swoimi działaniami przyczynili się do rozwoju jednostki. Wójt Gminy Regimin, Pani Mariola Kołakowska, oraz Prezes OSP w Koziczynie, druh Michał Suszek, wręczyli statuetki i podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie.

Wystąpienia Zaproszonych Gości…

W trakcie uroczystości swoje przemówienia wygłosili także zaproszeni goście.

W imieniu Poseł na Sejm RP Anny Cicholskiej głos zabrał Robert Piotrowski – Dyrektor Biura Poselskiego:

Służba w Straży oznacza ciągłą gotowość do działania, wymaga odwagi, sprawności i siły charakteru. Swoją niestrudzoną pracą strażacy dają dowód wielkiej ofiarności i hartu ducha. Ten codzienny trud budzi wdzięczność i głęboki szacunek.

Zwłaszcza służba w Ochotniczej Straży Pożarnej jest godna podziwu. Angażują się tu całe pokolenia strażaków-ochotników. Służyli dziadkowie, pradziadkowie, służą wnuki. Jest to najstarsza forma działalności społecznej na polskiej wsi, bardzo, bardzo pożyteczna służba. Służba ludziom, niosąca pomoc w trudnych, a nawet tragicznych momentach życia.

100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie to piękny jubileusz. Wasza jednostka ma stałe miejsce w historii, wśród innych jednostek, pisanej przez kilka pokoleń strażaków-ochotników.

Każda jednostka OSP jest równie ważna i potrzebna, ale Wy macie już wiek ofiarnej służby dla społeczeństwa. 100 lat, prawie 40 tysięcy dni, blisko milion godzin na posterunku. Te liczby robią wrażenie. Budzą respekt i szacunek.

Były i będą momenty trudne i niebezpieczne, ale też wzruszające i radosne. Satysfakcja z wykonanej pracy i służby, szacunek i wdzięczność Waszych sąsiadów to prawdziwa nagroda, nie medale i odznaczenia. Tradycja zobowiązuje, a Wy ją budujecie i z dumą pielęgnujecie.

Dziękuję Wam, Druhny i Druhowie, za pełne poświęcenie tej służbie. Wymaga ona od Was zdecydowania w trudnych do pokonania zadaniach, chroniących życie, zdrowie i mienie ludzkie. Proszę również przyjąć i przekazać serdeczne życzenia dla Waszych Najbliższych, Waszych Rodzin. Wsparcie i ich postawa daje Wam siłę do pełnienia tego trudnego, zaszczytnego obowiązku.

Życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji z pełnienia służby oraz tylko pomyślnych powrotów z akcji ratowniczych. Niech św. Florian, Patron Strażackiej Braci, czuwa zawsze nad Wami!

Przemawiał również Adam Krzemiński – Poseł na Sejm RP:

To dla mnie wielki zaszczyt, że dzisiaj mogę być z Państwem na tej historycznej uroczystości stulecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie. Z kilku powodów czuję wielką radość. Oczywiście, przede wszystkim dlatego, że chciałbym wyrazić swój szacunek wobec Państwa, reprezentując Parlament Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, ale również dlatego, że jestem prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, które w miarę swoich możliwości współpracuje z ochotniczymi strażami pożarnymi na naszym terenie. Wspomniano tutaj, że byliśmy fundatorami sztandaru, zresztą nie tylko tego jednego.

Dzisiejsze wydarzenie skłania mnie również do wspomnień z czasów młodości, kiedy miałem okazję słuchać opowieści o tym, jak funkcjonowała straż pożarna, straż ogniowa w pobliskich miejscowościach, gdzie mój brat był również strażakiem ochotnikiem. Zakładam, że mógł znać również tych, którzy zakładali Ochotniczą Straż Pożarną w Koziczynie, bo to były te same lata. Był społecznikiem, takim mentorem działalności społecznej również dla mnie. Już wtedy zrozumiałem, że bycie strażakiem to misja, i nikt nie może nim być, kto nie ma silnej potrzeby płynącej prosto z serca, aby pomagać drugiemu człowiekowi. Za to dzisiaj Państwu serdecznie dziękuję.

Chciałem również podkreślić, że na przestrzeni tych stu lat, ta pomoc zmieniała swoją formę. W czasach mojego pradziada chodziło przede wszystkim o to, żeby szybko zareagować, ugasić pożar i ratować dobytek swoich przyjaciół, sąsiadów. A dzisiaj Państwo uczestniczą we wszystkich akcjach, w których ratuje się zdrowie, mienie, a także życie obywateli. Jeszcze raz wyrażam ogromny szacunek za Państwa ciężką, ochotniczą pracę, płynącą prosto z serca.

Chciałem pogratulować wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym strażakom, ale również wszystkim tym, którzy wspierają ich działania. Dziękuję za podziękowanie, które sam otrzymałem – oczywiście niejako na kredyt – i zrobię wszystko, żeby spłacić ten kredyt zaufania, którym Pani Wójt i Państwo mnie obdarzyli.

Życzę jak najmniej wyjazdów, bo każdy wyjazd to przecież czyjaś ludzka, ogromna tragedia. Niech święty Florian ma Was w swojej opiece. Dziękuję bardzo.”

W imieniu Rafała Romanowskiego – Posła na Sejm RP, głos zabrał Łukasz Gołębiewski – Dyrektor Biura Poselskiego, który odczytał okolicznościowy list:

„Jubileusz stulecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie to szczególny moment. To czas, w którym wyjątkowo doceniamy Wasze, drodzy strażacy, poświęcenie. Jesteście kimś, na kogo całe społeczeństwo zawsze może liczyć. Jesteście kimś, na kim nigdy się nie zawiedziemy, nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń.

Jestem dumny ze wszystkich strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie. Wasza służba wymaga od Was ogromnego profesjonalizmu, sprawności oraz wysokich kompetencji, a jednocześnie szczególnych cech charakteru. Nie bez powodu strażacy cieszą się największym zaufaniem i szacunkiem społecznym.

Braterstwo Straży Pożarnej nie ma granic i właśnie dlatego serdecznie dziękuję za ogromny trud, który wkładacie w pełnienie swojej służby. Żałuję, że nie mogę być dziś razem z Wami. Tym bardziej proszę, przyjmijcie ode mnie wyrazy głębokiego szacunku za wzorową służbę i podziękowania za kontynuowanie pięknej tradycji OSP w Koziczynie.

Jeszcze raz składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim Państwu, Wam, Waszym najbliższym. Składam wyrazy szacunku i głębokiej wdzięczności. Życzę, by święty Florian miał Was zawsze w swojej opiece. Szczęść Boże.”

W imieniu Senatora RP Krzysztofa Bieńkowskiego przemawiał Cezary Bobowski – Dyrektor Biura Senatorskiego:

„Chciałbym w imieniu Senatora Krzysztofa Bieńkowskiego podziękować Pani Wójt i Panu Prezesowi za zaproszenie. Niestety, inne obowiązki, w tym zaangażowanie w pomoc na południu Polski, uniemożliwiły jego przyjazd tutaj do Państwa.

Jednakże w imieniu Senatora pragnę pogratulować tego pięknego jubileuszu. To jest Wasze wielkie święto. Przekazuję wyrazy uznania i szacunku, oraz gratulacje dla wszystkich odznaczonych. Nie mamy wątpliwości, że w pełni zasłużyliście na te wyróżnienia.

Dziękujemy za Wasz trud, za ofiarną służbę na rzecz ochrony życia, bezpieczeństwa ludzi oraz ochrony mienia. Jest to niezwykle ważna służba społeczna, a dzisiejsze wydarzenia na południu Polski jedynie podkreślają, jak istotna jest Ochotnicza Straż Pożarna i jak bardzo należy ją wspierać.

Życzę w imieniu senatora dużo zdrowia dla Was, Strażacy, ale także dla Waszych rodzin, wytrwałości, jak najmniej akcji, samych bezpiecznych powrotów, i niech święty Florian zawsze Was otacza swoją opieką. Dziękuję bardzo.”

Głos zabrał także Jan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego, który odczytał przygotowany z tej okazji list gratulacyjny:

„Z okazji jubileuszu stulecia jednostki OSP w Koziczynie, w imieniu społeczności i władz samorządowych powiatu ciechanowskiego, przekazujemy wyrazy uznania i podziękowania za 100 lat trudnej, pełnej poświęcenia służby na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Jest to znakomita okazja, aby wyrazić Wam wdzięczność za dbałość o bezpieczeństwo lokalnej społeczności, za profesjonalizm w pracy, nieustanną gotowość do niesienia pomocy, za ofiarność i skuteczność działań ratowniczych.

Praca strażaka to służba dla ogółu i bezinteresowne bohaterstwo. Strażacy są również animatorami życia społecznego i kulturalnego, ważnymi budowniczymi więzi lokalnych, które tworzą siłę małej ojczyzny. Druhowie podtrzymują tradycje narodowe i patriotyczne, nadając wielu uroczystościom piękną oprawę i podnosząc ich rangę.

Życzymy wszystkim druhom wytrwałości i satysfakcji z wykonywania powinności strażackiej oraz działalności społecznej. Szczęśliwych powrotów z akcji, zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz tradycyjne życzenia: niech święty Florian zawsze Was otacza swoją opieką.”

Następnie przemawiał brygadier Radosław Osiecki Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, który przekazał również jubileuszowy upominek:

„Na początku chciałbym, w imieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, nadbrygadiera Artura Gonery, który niestety z powodu natłoku obowiązków – jak sami rozumiecie, sytuacja powodziowa na terenie całego kraju i różne szczeble sztabów pracujących w całej Polsce, również tutaj, na terenie województwa mazowieckiego, w Komendzie Wojewódzkiej – nie mógł dzisiaj przybyć. Niemniej jednak pamiętał o tej uroczystości, o tym święcie, i zobligował mnie do przekazania Panu Prezesowi oraz całej jednostce drobnego upominku.

Chciałbym zaznaczyć, że jest to wyróżnienie honorowe z okazji stulecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie. W imieniu Pana Generała przekazuję Wam wyrazy ogromnego szacunku i uznania dla tego pięknego jubileuszu, który dzisiaj obchodzicie. Chciałbym zaprezentować wizerunek katedry świętego Floriana – mam nadzieję, że zawiśnie on w Waszej jednostce Straży Pożarnej. Niech święty Florian zawsze czuwa nad Wami, dodaje Wam otuchy i strzeże Was w Waszych działaniach na rzecz społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy potrzeba ta będzie lokalna, czy też szersza, święty Florian zawsze będzie Was wspierał.

To jeszcze nie koniec podziękowań. W imieniu Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie, Brygadiera Tomasza Gajewskiego, oraz własnym, chciałbym również przekazać serdeczne podziękowania, wyrazy szacunku i gratulacje za wytrwałość w tej nieraz ciężkiej służbie, z jaką zarówno jednostki OSP, jak i my musimy się mierzyć.

Chciałbym również zaznaczyć, że Wy, jako formacja społeczna, jako ruch społecznościowy jednostek OSP, tak naprawdę daliście początek całej ochronie przeciwpożarowej. To od Waszej potrzeby ochrony mienia i dobytku w lokalnych miejscowościach dopiero później zauważono potrzebę stworzenia zawodowej Straży Pożarnej, a w końcu obecnie funkcjonującej Państwowej Straży Pożarnej. Dlatego składam Wam ogromne podziękowania – to od Was wszystko się zaczęło.

Dzięki Wam dzisiaj jesteśmy silną formacją, zdolną zmierzyć się z każdą potrzebą ludzkiego serca, z każdą potrzebą niesienia pomocy. Nie boimy się żadnych zadań, i z tego miejsca myślę, że należą się Wam, ochotnikom, szczególne podziękowania i wyrazy uznania.”

Kolejnym przemówieniem było wystąpienie druha Adama Piotra Budka – Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechanowie:

„Przyłączam się do wszystkich życzeń, które już tutaj padły, bo właściwie wszystko zostało powiedziane. Od siebie życzę Wam kolejnych dwustu lat działalności. Z podziwem patrzyłem na te odznaczenia, a najbardziej wzruszyły mnie chyba medale za wysługę lat – 45, 50 i mniej lat, ale już i tak długie zaangażowanie w tę jednostkę. To jest coś niespotykanego w skali innych organizacji, że my, ochotnicy, potrafimy od młodzieńczych lat aż po późną starość działać i służyć.

Dziękuję również Panu Prezesowi OSP Koziczyn za to, że pamiętacie o mieszkańcach, którzy Was wspierają. Współdziałacie tutaj, razem organizujecie tę jednostkę, razem prowadzicie życie społeczne. Ze swojej strony, ze strony Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, oddziału powiatowego, zapewniam jedną rzecz. Jak Poseł Adam Krzemiński powiedział, że otrzymał podziękowanie i ma taki kredyt do spłacenia, to pamiętajcie, Panowie Posłowie, Parlamentarzyści, że również Pani Poseł Cicholska, Pan Senator oraz Pan Poseł Romanowski dostali takie podziękowanie. Będę upominał się o ten kredyt nie tylko dla OSP Koziczyn, ale również dla pozostałych jednostek z powiatu ciechanowskiego.

Jeszcze raz życzę Wam dużo zdrowia i powodzenia. Dziękuję bardzo.”

Na zakończenie głos zabrał Jacek Olszewski – Przewodniczący Rady Gminy Regimin, który złożył gratulacje w imieniu całej Rady.

Zakończenie Uroczystości

O godzinie 14.00 po zakończeniu wszystkich ceremonii, dowódca uroczystości, druh Norbert Michta, złożył meldunek o zakończeniu obchodów jubileuszowych. Prezes OSP w Koziczynie, druh Michał Suszek podziękował wszystkim uczestnikom za udział w uroczystości, a następnie zaprosił na wspólny poczęstunek, na którym serwowano specjalnie przygotowany tort z okazji 100-lecia jednostki. Na koniec wszyscy uczestnicy uroczystości ustawili się do pamiątkowej fotografii.

Jubileusz 100-lecia OSP w Koziczynie stał się nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, ale także do podkreślenia roli, jaką odgrywa ta instytucja w życiu lokalnej społeczności. To także moment, by złożyć hołd wszystkim tym, którzy przez dziesięciolecia z oddaniem i poświęceniem służyli w szeregach OSP Koziczyn, dbając o bezpieczeństwo i dobro swoich sąsiadów.

Michał Suszek – Prezes Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koziczynie o historii jednostki, jej rozwoju, nieoficjalnej stronie pracy strażaków i życzeniach na przyszłość:

„Był tutaj dziedzic w pałacu, który zainicjował założenie OSP Koziczyn. Później to nasi dziadkowie i pradziadkowie kontynuowali tę tradycję, zwłaszcza po wojnie, w 1952 roku, kiedy reaktywowali jednostkę. OSP Koziczyn to fundament bezpieczeństwa nie tylko dla tej lokalnej społeczności, ale i dla całej gminy.

Bywało ciężko, czasem mieliśmy nawet zero na koncie. Bilans był praktycznie zerowy, ale jakoś przetrwaliśmy i funkcjonujemy. Coraz więcej sprzętu dostajemy, szczególnie dzięki gminie, bo to głównie ona nas finansuje. Wszystkie sprzęty, ubrania, mundury, stroje koszarowe – to wszystko mamy dzięki wsparciu gminy.

Mamy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą liczącą 15 członków. Są tam dziewczynki i chłopcy, więc widzę dalszą przyszłość dla naszej jednostki.

Zawsze organizujemy wigilijne spotkanie. Co miesiąc mamy też jakieś spotkania, podczas których ustalamy, co mamy zrobić. Wiadomo, mamy tutaj ten teren do ogarnięcia, musimy pomagać sołtysowi, żeby wszystko było w porządku, żeby było czysto. Pilnujemy tego.

Myślę, że możemy sobie życzyć mało wyjazdów. Oczywiście zdrowia, żebyśmy dalej mogli działać i żeby jednostka funkcjonowała. No i sprzętu dofinansowanego przez ludzi.”

Zdjęcia z uroczystości – Koziczyn 21.09.2024

Tekst, zdjęcia: Ciech24.pl

Previous Article