Otwarcie Poradni Zdrowia Psychicznego w Ciechanowie

W poniedziałek 28.03.2022 r. w sali konferencyjnej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem osób:

  • Andrzej Juliusz Kamasa – dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie
  • Mariusz Rolewski – zastępca dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie
  • Antoni Ferenc – koordynator oddziału psychiatrycznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie
  • Elżbiety Lanc – członek zarządu Województwa Mazowieckiego
  • Anna Ewa Cicholska – poseł na Sejm VIII i IX kadencji oraz członek komisji edukacji nauki i młodzieży
  • Konrad Wojnarowski – Radny Województwa Mazowieckiego

Konferencja prasowa

Tematem konferencji było rozpoczęcie udzielania medycznych świadczeń ambulatoryjnych Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Po wieloletniej przerwie 14 marca 2022 r. poradnia rozpoczęła swoją pracę.

Na początku konferencji dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – Andrzej Kamasa przedstawił informacje o zdrowiu psychicznym dziecka w Polsce i Europie, że sytuacja jest alarmująca. Następnie odniósł się do danych statystycznych, że samobójstwo jest drugą przyczyną zgonów w grupie nastolatków 15 -19 lat zaraz po wypadkach komunikacyjnych.

W roku 2020 Policja zanotowała w Polsce ponad 800 prób samobójczych. Chociaż eksperci mówią, że liczba ta jest dużo większa. Ostatnio ukazały się też wyniki badań w biurze Rzecznika Praw Dziecka z których wynika, że aż co 7 dziecko w Polsce jest niezadowolone ze swojego życia, ale w stopniu takim który zagraża jego życiu psychicznemu.

Andrzej Kamasa i Anna Cicholska

Historia powstania…

Na początku 2021 r. udało się skompletować cały zespół specjalistów, który mógłby pracować w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ostatnim problemem do pokonania była kwestia zakontraktowania świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Były starania bardzo intensywne.

Jak podkreślił dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie – Andrzej Kamasa, bez wsparcia, pomocy obecnych pań: Elżbiety Lanc – członek zarządu Województwa Mazowieckiego i Anny Ewy Cicholskiej – poseł na Sejm VIII i IX kadencji oraz członek komisji edukacji nauki i młodzieży powstanie i uruchomienie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci w ciechanowskim szpitalu nie byłoby możliwe. Mówiąc te słowa podziękowania wręczył kwiaty dla pań za okazaną pomoc.

Konferencja prasowa

Poradnia Zdrowia Psychicznego w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.35

W godzinach popołudniowych realizowane są świadczenia w zakresie pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Nie jest wymagane skierowanie. Zapisy mogą odbywać się osobiście lub telefonicznie pod numerem 23 673 02 27.

Poradnia mieści się w budynku głównym szpitala na 1 piętrze.

Zdjęcia: ciech24.pl

Źródło: informacje na konferencji prasowej

Previous ArticleNext Article