Działalność Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w czasie pandemii

W związku z decyzją Rady Ministrów, od czwartku, 4 lutego 2021 r., Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie ponownie otworzyło dla zwiedzających Galerię im. Bolesława Biegasa. Przypomnijmy, że mieści się ona na parterze PCKiSz i od 3 miesięcy była niedostępna, podobnie jak cała instytucja kultury wraz z Kinem „Łydynia”.

Nadszedł jednak łaskawy czas dla muzeów, a to oznacza, że już teraz dom kultury czeka z radością na odwiedziny koneserów sztuki. Kolejnym powodem do radości jest fakt, że od 12 lutego również Kino „Łydynia” będzie mogło gościć spragnionych widzów.

Prezentację wystawienniczą w Galerii rozpoczęto od niezwykłych gabarytowo prac dr. hab. Marka Szczęsnego. Artysta pochodzi z Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie wykłada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Tam również mieszka i tworzy. Jego dzieła prezentowane w PCKiSz swoim rozmiarem i wykonaniem nadają pomieszczeniu elegancji i luksusu. Każdy odbiorca ma okazję poczuć dosłownie obrazy i użyć swojego zmysłu węchu, gdyż materiały z których stworzone jest każde dzieło najzwyczajniej pachną. To niezwykłe, że oprócz oglądania można doświadczyć innych doznań, również duchowych poprzez grę kolorów, ukrytą w obrazach. Galeria czynna jest obecnie od wtorku do niedzieli, w godz. 12.00-20.00.

Długotrwałe zamknięcie domów kultury i kin powoduje również trudności finansowe w dziedzinie kultury. Takie nie ominęły też naszego PCKiSz. Naprzeciw tym problemom wyszła jednostka nadrzędna – Starostwo Powiatowe w Ciechanowie, które nagrało płytę promującą powiat ciechanowski.

Na krążku znalazły się ponadczasowe utwory, znane i lubiane, w wykonaniu Danuty Błażejczyk oraz Kamila Bijosia. Niedawna konferencja prasowa z ich udziałem oraz znanego prezentera radiowego i telewizyjnego – Artura Orzecha, to dopiero początek promocji. Teraz wszystko w rękach i hojnych sercach, tych którzy zakupią płytę, bowiem całkowity dochód z jej sprzedaży zasili konto PCKiSz. Pracownicy będą docierać do jak najszerszego grona mieszkańców powiatu oraz miasta Ciechanowa.

Galeria im. Bolesława Biegasa w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie

W różnych punktach sami poprowadzą sprzedaż. Apelują, że jest wiele okazji, by sprawić komuś bliskiemu muzyczny upominek. Już teraz można ich spotkać w niektórych sklepach oraz instytucjach.

W ramach tej „trasy” wyruszą również w teren powiatu, odwiedzając sąsiednie domy kultury z okolicznościowym projektem „Walentynka w trasie”.

Odbędzie się on dokładnie w sobotę, 13 lutego, w godz. 11-17. Walentynka dotrze do Glinojecka, Gołymina Ośrodka, Sońska, Opinogóry Górnej oraz Gruduska, aby i tam mieszkańcom zostawić dobrą muzykę i choć przez chwilę swojej wizyty cenny uśmiech oraz radość. Walentynkowe spotkanie kulturalne będzie miało też swoją kontynuację dokładnie w Dzień Zakochanych, 14 lutego.

W tym dniu PCKiSz zaprasza przed swoją siedzibę do sesji fotograficznych w romantycznej scenerii z czerwonym sercem w tle. Będzie też możliwość zakupu gorącej czekolady i kawy, a także słodkie upominki. Już niebawem ukaże się również walentynkowy repertuar w Kinie „Łydynia”.

Tymczasem PCKiSz cały czas planuje organizowanie imprez i wydarzeń kulturalnych w 2021 r.

Najważniejszymi będą z pewnością, przesunięty z powodu pandemii, Jubileusz 35-lecia Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów” oraz charytatywny XXXI Koncert Noworoczny GALA 2021. Cały bieżący rok natomiast będzie poświęcony Cyprianowi Kamilowi Norwidowi z okazji 200. rocznicy jego urodzin i ogłoszonego przez Sejm RP tego roku – Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Stałe, cykliczne projekty, zapoczątkowane w ubiegłym roku znajdą swoją kontynuację: Aleją Gwiazd z Powiatu Ciechanowskiego.

Wspieramy młode talenty z Powiatu Ciechanowskiego, czy Spotkania z Muzyką. Planowane są też oczywiście nowości w PCKiSz: zajęcia z salsy, bachaty , czy wieczory kubańskie, a także nauka j. hiszpańskiego.

Efektem zawiązanej podczas pandemii współpracy PCKiSz z instytucjami Płn. Mazowsza będą niezwykłe koncerty operetkowe, jazzowe, spektakle teatralne oraz wiele wydarzeń artystycznych i wystaw. Dzięki Warszawskiej Operze Kameralnej Alicji Węgorzewskiej, Mazowieckiemu Instytutowi Kultury oraz Muzycznemu Teatrowi im. Jana Kiepury oferta PCKiSz wzbogaci się o kolejne przestrzenie do rozwoju kulturalnego mieszkańców powiatu, na co z niecierpliwością czeka i liczy dziś ciechanowski dom kultury.

Previous ArticleNext Article