Słynne pochody 1 majowe w Ciechanowie

Nie tak dawno obchodziliśmy święto 1 maj które obecnie kojarzy nam się ze Świętem Pracy. Starsi mieszkańcy naszego miasta i powiatu ten dzień kojarzą z ładną pogodą i trasa pochodu, która pod koniec lat 50. przebiegała od stadionu miejskiego gdzie grupowały się zakłady pracy, szkoły i po przemówieniu I sekretarza wysłuchanym z radia przez olbrzymie głośniki ruszał pochód, skręcając w lewo na most (wówczas zwany 1-maja), szedł całą ulicą Sienkiewicza aż do stacji kolejowej.

Tam skręcał w prawo i po 100 metrach jeszcze w prawo, dalej całą ulicą 17 Stycznia do Warszawskiej i na Plac Kościuszki, gdzie stała trybuna tzw. honorowa a na niej ciechanowscy dygnitarze partyjni a obok trybuny orkiestry grające na zmianę marsza.

 

W Ciechanowie było wiele orkiestr dętych: Wojskowa, Cukrowni, PKS i OSP. Otóż pewnego razu orkiestra wojskowa i PKS postanowiły zagrać wspólnie marsza.

 

Gdy kapelmistrz dał znak rozległ się bardzo nieprzyjemny jazgot. Okazało się, że każda z orkiestr zaczęła grać innego marsza. Szybko położono kres wspólnemu muzykowaniu.

ul. Warszawska w Ciechanowie

Trasy 1-majowych marszów zmieniano. Ktoś zlitował się nad uczestnikami i poprowadzono trasę przez Plac Spółdzielczy później Nowotki, potem znów Spółdzielczy, a teraz Piłsudskiego, skrócono zatem trasę o prawie 2 km. Lata 70. trybunę usytuowano na przeciw SDH, potem (czasy województwa) trybuna stała przy Komitecie Wojewódzkim PZPR na ul. Świerczewskiego (obecnie 11 – Ułanów Legionowych).

 

Ostatni pochód 1 majowy przy kościele Św. Tekli (Klasztorek) w Ciechanowie – 1988r.

 

Pod koniec lat 80. trybunę sytuowano na ul. Warszawskiej, po przeciwnej stronie dawnego Komitetu Powiatowego. Ostatni pochód to zgromadzeni uczestników przy „Orle”. (1988) Tam ściągnęły nieliczni uczestnicy, przeważnie szkoły, bo zakłady pracy miały ciężko z naborem ludzi.

 

Orkiestra z Cukrowni Ciechanów…

 

ul. Sienkiewicza w pobliżu mostu 3 maja (kiedyś 1 maja)

 

Ciech24.pl

 

Źródło:

  • Wywiad z mieszkańcami Ciechanowa
  • Fotografie od czytelników i Ciechanów na starej fotografii
Previous ArticleNext Article