Powiew helleńskiego wiatru… – przed Krzywą Halą w Ciechanowie

W piątkowe popołudnie (07.08.2020 r.) w plenerze przed Krzywą Halą odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Blisko nas” pt.: „Powiew helleńskiego wiatru..”.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Ciechanowski.

Spotkanie otworzyła Alicja Wodzyńska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości oraz przedstawiła sylwetkę bohaterki popołudnia i wieczoru Janinę Janakakos-Szymańską.

Pani Janeczka to ciechanowianka, urodziła się w rodzinie polsko-greckiej, emerytowana pielęgniarka, poetka, prozaik, animatorka kultury, honorowy członek związku grecko-polskiego im. Fryderyka Chopina w Lamii w Grecji.

Wieloletnia działaczka społeczna w dziedzinie kultury i ochrony zdrowia, m. in. pomysłodawczyni i realizatorka wielu, różnych konkursów imprez kulturalnych w tym „Czwartkowych wieczorów z poezją” które nieprzerwanie od 7 lat cieszą się ogromnym powodzeniem.

W 2011 r. otrzymała wyróżnienie od samorządu Miasta Ciechanów w piętnastym konkursie poezji o „Złoty klucz ciechanowskiego Ratusza” czego efektem był druk debiutanckiego tomiku wierszy „Już nie zagra buzuki”, pomieściła w nim wiersze z różnych okresów twórczości akcentując mocno rodzinny wątek Grecji.

Janina Janakakos-Szymańska

Przez wiele lat Janeczka należała do Stowarzyszenia Twórców Ciechanowa, a od 2011 r. jest członkinią Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich, w którym od 2013 r. pełni funkcję prezesa, obecnie już drugą kadencję. Z myślą o twórcach rodzimych utworzyła klub SAP Art przy Oddziale Stowarzyszenia Autorów Polskich, który zrzesza członków różnych zainteresowań, w tym fotografików ale również malarzy.

Za całokształt swojej działalności otrzymała wiele wyróżnień, od kwietnia 2016 r. jest wice przewodniczącą, a później przewodniczącą II kadencji ciechanowskiej Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Ciechanów. Bardzo bliskie naszej bohaterce są sprawy związane z osobami w wieku emerytalnym i z osobami niepełnosprawnymi, dlatego też stara się pomagać poprzez swoją pracę społeczną w ciechanowskiej Radzie Seniorów przy Prezydencie Miasta Ciechanów gdzie działa od 2016 r. z wielkim zaangażowaniem w sprawach organizacyjnych i społecznych.

W pierwszej 3 letniej kadencji pełniła funkcję wice przewodniczącej, była inicjatorką wprowadzenia ogólnopolskiej karty seniora, a także organizacji pierwszych ciechanowskich senioraliów.

Kolejno głos zabrała Janina Janakakos-Szymańska, która zabrała zebraną publiczność do słonecznej Grecji, mówiąc: „Niech powiew helleńskiego wiatru przyniesie trochę klimatu i umili nam wakacje spędzone z przyczyn zrozumiałych w kraju”. Aby zagościł klimat iście Grecki wydarzenie muzyczne uświetniły wokalistki: Joanna Kiszkurno, Ewa Jeziółkowska i Beata Trojanowska.

Następnie Pani Janeczka poprzez wiersz pt. „Dwa Światy” opowiedziała o sobie i swoich dwóch światach. Kolejno były prezentowane wiersze zarówno przez bohaterkę spotkania jak i również wiersze interpretowały: Sandra Pszczółkowska, Joanna Kiszkurno oraz Ewa Puternicka. Były to m.in.: „Wspomnienia”, „Moja róża”, „Gdyby”, „Rodzinna fotografia” – w języku polskim i greckim. „Cząstka pomarańczy”, „Miłość jak wino uderza do głów”, „Mój pobyt w Grecji”, „Moja babcia greczynka”, „Ostatnie spotkanie”, „Już nie zagra buzuki”, „Powitanie”, „Hellada” – w języku polskim i greckim, „Kanał Koryncki”, „Akropol”, „Tańczę”.

Należy nadmienić, że spotkanie było podzielone na trzy części: wspomnienia i marzenia, grecka rodzina oraz uroki Grecji.

Było słowo, muzyka i taniec, wszyscy poderwali się do grecki dźwięków. Poczuliśmy taką magie grecką, ale też mieliśmy okazje zupełnie w innej scenerii poznać bohaterkę dzisiejszego wieczoru Janeczkę która otworzyła cykl „Blisko nas” ponieważ jest obok nas, zawsze służy chęcią, radą, dobrym słowem i swoją obecnością.

Na koniec spotkania Pani Janeczka przekazała na ręce Pani dyrektor Alicji Wodzyńskiej do zbiorów Biblioteki dwie książki: „Tomik autorski Janiny Janakakos-Szymańskiej” oraz „Spacer po Ciechanowie” oraz poczęstowała zebraną publiczność polsko-greckimi smakołykami.

Joanna Kiszkurno, Sandra Pszczółkowska, Janina Janakakos-Szymańska

Ewa Jeziółkowska śpiewa przed publicznością

Beata Trojanowska, Ewa Jeziółkowska

Janina Janakakos-Szymańska, Alicja Wodzyńska

Zdjęcia, video i tekst: Ciech24.pl

Previous ArticleNext Article