Rok Ireny Sendlerowej

Ogłoszony przez Sejm RP rok 2018 – należy do Ireny Sendlerowej – wielkiej działaczki społecznej, która od początków drugiej wojny światowej niosła pomoc Żydom. Była członkinią PPS i kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom. 

W ramach artystycznej środy w dniu 24 października,  w kawiarni „na dołku” zaprezentowano film dokumentalny pt:

„W imię matek. Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Marty Skinner. Film opowiada o działalności Ireny Sendlerowej i powiązanych z nią osób. Dzięki ich odwadze i zdecydowaniu udało się wydostać z warszawskiego getta 2500 żydowskich dzieci. Bohaterka w niedługim czasie została aresztowana i skazana na śmierć, jednak udało jej się uciec wyrabiając fałszywe dokumenty. Dzięki temu mogła dalej kontynuować swoje wielkie dzieło. Wszystkie uratowane dzieci przeżyły wojnę. W dokumencie mogliśmy zobaczyć wywiady z trzema bohaterskimi kobietami, które za swą działalność zostały wyróżnione tytułem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. 

Po projekcji filmowej odbyło się spotkanie ze Sławomirem Grunbergiem, autorem zdjęć, zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy. Jest producentem, reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych. 

Podczas spotkania można było nabyć jego książkę „Człowiek z kamerą”. Gość odpowiadał chętnie na pytania dotyczące realizacji filmu, procesu dotarcia do bohaterów dokumentu, zwłaszcza do osób ocalałych przez Irenę Sendlerową. 

Niewiele powstało pozycji o życiu Ireny Sendler. Jedną z ostatnich wydanych jest książka Anny Bikont ” Sendlerowa w ukryciu”, która w tym roku zdobyła nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 r.

Irena Sendlerowa zmarła w 12 maja 2008 roku mając 98 lat. 

Anna Kłys 

Zdjęcie drzewa Ireny Sendler zasadzonego w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie.

 

 

Previous ArticleNext Article