III Święto 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

7 lipca 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już po raz trzeci obchodziła swoje Święto. W tym roku ze względu na sytuację sanitarno – epidemiologiczną i konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego, obchody odbyły się w bardzo ograniczonym zakresie.

Rozpoczęły się Mszą Św. w kościele Św. Franciszka z Asyżu, po czym na terenie koszar odbył się uroczysty apel, podczas którego Dowódca płk Mieczysław Gurgielewicz wręczył wyróżnienia.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej istnieje od maja 2017 roku. W 2018 roku, podczas centralnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, Minister Obrony Narodowej wręczył Dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Decyzję Nr 16/MON w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji, przyjęcia nazwy wyróżniającej i nadania imienia patrona oraz ustanowienia Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na mocy wspomnianej decyzji 5. MBOT otrzymała: Nazwę wyróżniającą: Mazowiecka oraz imię st. sierż. Mieczysława DZIEMIESZKIEWICZA ps. „RÓJ”, który 27 lutego 2018 roku został pośmiertnie mianowany na pierwszy stopień oficerski.

Na mocy powyższej Decyzji ustanowiono także Święto Brygady na dzień 07 lipca jako datę upamiętniającą Akcję „Burza”.

Aneta Szczepaniak
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

 

Previous ArticleNext Article